Praca z chmurami punktów

Chmura punktów to duża kolekcja punktów uzyskanych przez skanery laserowe 3D lub inne technologie w celu utworzenia reprezentacji 3D istniejących konstrukcji.

Pliki chmur punktów wspomagają proces projektowania, zapewniając rzeczywisty kontekst, w którym można ponownie tworzyć obiekty, do których istnieją odnośniki, lub do którego można wstawiać dodatkowe modele. Po dołączeniu chmury punktów do rysunku można jej używać jako pomocy podczas rysowania, zmienić sposób jej wyświetlania lub zastosować stylizację kolorystyczną w celu odróżnienia różnych elementów.

Tworzenie i segmentowanie chmur punktów z plików skanowania w programie Autodesk® ReCap

Chmury punktów są tworzone z danych nieprzetworzonych skanowany z obiektów fizycznych, takich jak budynki na zewnątrz i wewnątrz, zakłady przetwórcze, topografie lub wytworzone elementy. Po zebraniu danych nieprzetworzonych należy je przekształcić w możliwe do odczytu pliki chmur punktów. Program Autodesk ReCap przekształca nieprzetworzone dane ze skanowania w pliki skanowania (pliki RCS) i pliki projektu (pliki RCP), które odwołują się do wielu plików RCS. Oba te formaty mogą być dołączane do rysunku programu AutoCAD.

Uwaga: Programy Autodesk ReCap i ReCap Pro instaluje się osobno z witryny internetowej firmy Autodesk.

Segmentowanie danych punktów w chmurze punktów

Program ReCap również segmentuje dane punktów, co polega na identyfikowaniu w chmurze punktów grup punktów, które reprezentują powierzchnie płaskie i cylindryczne. Z tych segmentów chmury punktów w programie AutoCAD można utworzyć geometrię 2D.

Dołączanie chmury punktów do rysunku

Dołączanie pliku RCS lub pliku RCP do rysunku jest podobne do dołączania jakiegokolwiek innego odniesienia zewnętrznego. Jeśli jednostka miary w dołączonej chmurze punktów różni się od jednostek w rysunku docelowym, chmura punktów jest automatycznie przeskalowywana na podstawie typu jednostki w rysunku docelowym.

Uwaga: Podczas pracy z chmurami punktów należy koniecznie włączyć przyspieszenie sprzętowe.

Wyświetlanie chmur punktów

Aby uprościć wyświetlanie i zwiększyć wydajność, można zmienić ustawienia wyświetlania dla chmur punktów. Można również zastosować stylizacje kolorystyczne w celu wizualnej reprezentacji danych chmury punktów.

Przycinanie chmur punktów

Można przycinać prostokątne, wieloboczne lub kołowe obszary tak, aby wyświetlić tylko odpowiednie części chmury punktów.

Tworzenie geometrii z posegmentowanych chmur punktów

Z posegmentowanej chmury punktów można wyprowadzić kilka typów geometrii.

Wyodrębnianie geometrii 2D z przeciętej chmury punktów.

Przekrojenie chmury punktów stanowi inny sposób wyodrębnienia z niej geometrii. Polecenie PCWYODRPRZEKR określa podstawową geometrię 2D w chmurze punktów i tworzy rysunek z linii 2D. Domyślnie geometria jest tworzona na płaszczyźnie pokrywającej się z płaszczyzną przekroju.

Można zdefiniować geometrię, która ma zostać wyodrębniona, warstwę, na której została utworzona, kolor wynikowych linii lub polilinii 2D i szerokość polilinii oraz ustawienia tolerancji.

Wykonywanie standardowych operacji edycji dla chmur punktów

Uwaga: Polecenie LUSTRO3D umożliwia skopiowanie i przesunięcie chmury punktów, ale nie powoduje jej odbicia lustrzanego. Nie można rozbić chmury punktów.

Nawigowanie po chmurach punktów

Dostępnych jest kilka narzędzi do nawigacji po chmurach punktów.