Znaczniki pozycji

Znaczniki pozycji to opisy umieszczane w obszarze modelu w celu przypisania znacznika i etykiety do położenia geograficznego.

Znacznik pozycji składa się z punktu, linii odniesienia i tekstu wielowierszowego. Za pomocą uchwytów wielofunkcyjnych można wydłużyć linię odniesienia lub zmienić położenie tekstu wielowierszowego.

Wielkość znacznika pozycji można określić za pomocą zmiennej systemowej GEOMARKPOSITIONSIZE. Jednakże ta zmienna systemowa określa wielkość znacznika pozycji tylko w czasie jego tworzenia. Aby zmienić wielkość znaczników pozycji po umieszczeniu ich w obszarze rysunku, należy użyć palety Właściwości.

Aby łatwo było znaleźć znaczniki pozycji po pomniejszeniu widoku, zawierają one żółte wskaźniki niezależne od powiększenia. Jeśli jednak używany jest styl wizualny Model szkieletowy 2D, żółty wskaźnik nie jest wyświetlany. W takim przypadku można użyć poleceń SWYBIERZ i ZNAJDŹ, aby znaleźć znaczniki pozycji. Zaleca się używać słów kluczowych w tekście wielowierszowym, aby ułatwić wyszukiwanie znaczników pozycji za pomocą polecenia ZNAJDŹ. Można również użyć właściwości Uwagi w celu zarejestrowania uwag o położeniu geograficznym oznaczonym znacznikiem pozycji. W przeciwieństwie do obiektu tekstu wielowierszowego, uwagi nie są wyświetlane w obszarze rysunku. Jednakże uwagi można sprawdzać i edytować za pomocą palety Właściwości. Polecenie ZNAJDŹ, poza sprawdzaniem obiektu tekstu wielowierszowego, sprawdza właściwość Uwagi. Daje to możliwość znalezienia znaczników pozycji przez wyszukiwanie słów kluczowych we właściwości Uwagi.

Po przesunięciu kursora na znacznik pozycji wyświetlana jest etykieta narzędzia z jego położeniem geograficznym jako wartości określające szerokość i długość geograficzną. Wartości te są zgodne z ustawieniami zmiennych systemowych GEOLATLONGFORMAT i AUPREC. Po usunięciu informacji o położeniu geograficznym z pliku rysunku etykieta narzędzia jest również usuwana.

Program uniemożliwia rozbijanie znaczników pozycji, jeśli plik rysunku zawiera informacje o położeniu geograficznym.