Przykłady wyrażeń numerycznych — odniesienie

Podczas edytowania wymiarów, tworzenia odsuniętych płaszczyzn konstrukcyjnych oraz edytowania odsuniętych wiązań, wartości wprowadzane są do pól edycji.

Wartości można również wpisywać w oknach edycji dostępnych w wielu oknach dialogowych wyświetlanych podczas tworzenia modeli. Nazwy lub wartości parametrów można określać lub edytować w polu edycji, korzystając z dowolnego dostępnego systemu jednostek.

W polu edycji wyrażenie poprawnie wprowadzone wyświetlane jest na czarno. Wyrażenie nieprawidłowe lub zawierające nierozpoznawalny błąd składniowy jest pokazywane w kolorze czerwonym.

Należy pamiętać o systemach jednostek, odpowiedniej kolejności działań i poprzedzaniu operatorami. Jednostki we wszystkich wyrażeniach muszą być dopasowane do ustalonych typów jednostek. Na przykład długość przeciągnięcia powinna być wyrażona w mm, calach, cm lub innych obowiązujących jednostkach długości. Wyrażenie, które zwróciło wartość radianową długości spowoduje wystąpienie błędu.

Wskazówka: Pole edycyjne używa domyślnych jednostek w oparciu o kontekst i system jednostek. Jednakże, aby uzyskać najlepsze rezultaty, uwzględnij jednostki dla każdego elementu i czynnika w wyrażeniu. Użyj "ul" dla terminów niemianowanych.

Poniższe przykłady zostały przedstawione w standardowych jednostkach.

Określanie nazwy i wartości parametru
Dodaj dwie wartości, aby utworzyć parametr DIST. Znak równości oddziela nazwę parametru od jego wartości. Program Inventor przetwarza wyrażenie, aby utworzyć parametr DIST i przypisać mu wartość równania.

DIST = (4 mm + 25.4 mm)

Stosowanie jednostek mieszanych (cali, stopni)
Przyjmij założenie, że jednostki standardowe to cale i stopnie. Aby wprowadzić wyrażenie z jednostkami mieszanymi, w wyrażeniu zastosuj czynniki konwersji.

(2 cal + 4 mm * 1 cal / 25.4 mm)

Stosowanie parametrów wewnętrznych (radianów)
W programie Inventor przechowywane są wewnętrzne wartości powszechnie używanych parametrów, takich jak PI = 3.14159265359 i e = 2.718281828459. Po użyciu ich w wyrażeniach są one zastępowane wartościami.

(PI rad/ 4 + (35 st * PI rad / 180 st))

Stosowanie funkcji wbudowanych (cali, stopni)
Pole edycyjne jest wyposażone w funkcje, które połączone algebraicznie z innymi wartościami i parametrami mogą tworzyć złożone wyrażenia. W tym przykładzie, odwrócona funkcja styczna jest zastosowana do obliczenia kąta ze współczynnika boków płaszczyzny.

30 st + atan(4 cale / 3 cale)

Stosowanie wartości niemianowanych (mm, stopni)
Do reprezentacji w polach edycyjnych wartości bez jednostek użyj symbolu „ul“. Pomimo, że program Inventor prawidłowo interpretuje wartości niemianowane, takie jak wyrażenie 3 * (3^2), gdzie długość domyślna to mm, zastosuj metodę bardziej jednoznaczną:

3 mm * ((3 ul) ^ 2 ul)

Użyj ciągów danych ułamkowych (stopy, cale)
Ciągi danych ułamkowych zostają zachowane w polu edycyjnym jeśli jednostki wejściowe to jednostki angielskie (na przykład 10’-6 1/2”). Jeśli jednostki wyświetlania to jednostki angielskie (stopy lub cale), wartość parametru zostanie wyświetlona w oknie graficznym jako ułamek. Jeśli wyświetlane jednostki to jednostki metryczne, wartość wyświetlona w oknie graficznym będzie dziesiętna.

Jeśli wyświetlane jednostki to stopy i cale, w polu edycyjnym pojawią się dodatkowe opcje. Typ wyświetlania parametru. Te opcje to Utworzone, Dziesiętne, Ułamkowe i Architektoniczne. Opcja Utworzone ustawia typ jednostki w oparciu o ciąg wejściowy i wyświetla typ nawiasów. Opcja Architektoniczne wykorzystuje ' oraz " w parametrze (10’-6 1/2”).

Wprowadzając jednostki w tym formacie, wymagane są pojedynczy znak cudzysłowu (') oraz podwójny znak cudzysłowu ("). Jeśli nie użyto znaków cudzysłowu, wyrażenie zostanie ocenione jako równanie i format ułamka nie zostanie zachowany. Aby oddzielić wartości wyrażone w stopach i calach, użyj kreski (-) lub spacji.