Informacje o parametrach w modelach

Program Inventor automatycznie definiuje parametry modelu w szkicach, wiązaniach zespołu i elementach. Można również zdefiniować parametry odnoszące się do wymagań funkcjonalnych.

Parametry mogą definiować rozmiar i kształt elementów oraz sterować względnymi położeniami komponentów w zespołach. Na przykład można określić wielkość płyty jako Wysokość = Szerokość/2, używając równań do zdefiniowania związków pomiędzy parametrami.

Wymiary będące wynikiem równania są poprzedzane przedrostkiem fx.

Parametry mogą być również zdefiniowane tak, aby wymiary odnosiły się do wymagań funkcjonalnych. Na przykład można zdefiniować obszar przekroju części, tak aby posiadał określone proporcje i mógł wytrzymać dane obciążenie (Pole = Wczytany/Wytrzymałość_materiału*Współczynnik_bezpieczeństwa). Z częścią lub zespołem można skojarzyć arkusz kalkulacyjny i sterować parametrami z poziomu komórek arkusza kalkulacyjnego lub za pomocą zasad iLogic. Parametry można eksportować do zestawienia komponentów i listy części. W końcu, parametry można użyć do kontroli zachowania zasad iLogic, które są dodawane do modelu.

Użyj polecenia Parametry, aby przeglądać i edytować parametry w tabeli Parametry, tworzyć parametry zdefiniowane przez użytkownika i uzyskać dostęp do arkusza kalkulacyjnego zawierającego wartości parametrów.

Można zmienić nazwę, zmienić wartości, dodać komentarz lub wyznaczyć parametr jako parametr referencyjny. Możesz również zdefiniować parametry do użytych w części. Parametry niestandardowe są tworzone za pomocą API i automatycznie dodawane do modelu, odniesienia lub folderu użytkownika.

Uwaga: Podobnie jak dodatki Analiza naprężeń i Design Accelerator mogą automatycznie dodawać swoje parametry w grupie, tak samo i dodatek Symulacja dynamiczna może dodawać większość parametrów w swojej grupie. Wyjątkiem jest Współczynnik zwiększania ruchów myszy, Siła maksymalna w Ruchu części dynamicznych i wszystkie wartości polecenia Grapher wejściowy i Grapher wynikowy. W zależności od dodatku, można usunąć te grupy lub nie.

Typy parametrów

Parametry modelu

Parametry modelu są tworzone automatycznie podczas definiowania wymiaru szkicu lub innych wymiarów, dodawania wiązania (w programie Inventor Professional) zespołu lub tworzenia elementu. Parametry te mają nadane nazwy domyślne, takie jak d0, d1, d2, ale można nadpisać nazwy domyślne nazwami podającymi więcej informacji. W polach edycji można wprowadzić wyrażenia określające nazwy i wartości parametrów.

Parametry umożliwiają przypisywanie wartości i tworzenie powiązań pomiędzy elementami w modelu.

Parametry użytkownika

Można tworzyć parametry użytkownika, które są bardziej ogólne niż parametry modelu i mogą być wykorzystane do przekazania wymagań funkcyjnych. Parametry użytkownika mogą być sterowane także za pomocą arkusza kalkulacyjnego.

Parametry użytkownika są stosowane w równaniach lub zasadach iLogic, a mogą być także stosowane w wyrażeniach dla innych parametrów. Jeżeli wykorzystujesz takie same parametry w wielu częściach, zdefiniuj parametry w szablonach stosowanych do tworzenia nowych plików części. Można także wyprowadzić parametry ze wspólnego pliku „szkielet” do dokumentu.

Połączone parametry

Parametry można zdefiniować w arkuszu kalkulacyjnym programu Microsoft Excel, a następnie połączyć arkusz z częścią lub zespołem. Użytkownik może również połączyć parametry z dowolnej kombinacji typów części. W programie Inventor Pro można również tworzyć łącza z kombinacji dowolnych typów plików: części konstrukcji blachowej, zespołu lub konstrukcji spawanej. Zespół lub część są powiązane z parametrami eksportowanymi z odpowiedniego pliku. Podczas łączenia z części lub zespołu można połączyć eksportowane parametry.

Aby użyć parametrów eksportowanych z jednego pliku do drugiego można użyć pliku części parametru globalnego. Trzeba utworzyć plik części, która zawiera zbiór wartości, które są zazwyczaj sterowane przez równania mechaniczne. Plik części może nie posiadać żadnej geometrii, lecz powinien zawierać szkice, jeśli chcesz ich użyć w modelu szkieletowym lub modelu układu.

Można zastosować polecenie Część pochodna, aby wydzielić z pliku części parametrów globalnych poszczególne podzespoły i części do wyodrębnienia parametrów. Możesz postąpić w ten sam sposób korzystając z arkusza kalkulacyjnego zamiast pliku części. Można wyprowadzić eksportowane parametry w częściach lub zespołach pochodnych.

Modele szkieletowe mogą również odnosić się do innych modeli szkieletowych.

W programie Inventor Pro ten element ułatwia zarządzanie informacjami zawartymi w podzespole. Albo, można „w locie” wyodrębnić parametry z części do zespołu. Użytkownik może nie planować stosowania parametrów globalnych; a następnie na pewnym etapie projektu może chcieć użyć parametru z części w zespole. Mógłbyś, na przykład, użyć szerokości płyty w części (głębokość wyciągnięcia) jako wiązania zestawiającego w zespole.

Dodatkowo w przypadku plików Excel, dowolny typ pliku modelowania (część, konstrukcja blachowa, zespół lub konstrukcja spawana) mogą być połączone z innym plikiem modelu. Pozwala to na współdzielenie parametrów między plikami modeli.

Przykładowo: po kliknięciu pozycji Połączenie w pliku zespołu i wybraniu pliku części w programie Inventor zespół zostanie połączony z parametrami eksportowanymi z pliku części.

Uwaga: W programie Inventor nie można łączyć rysunków i plików prezentacji.

Parametry niestandardowe

Parametry użytkownika są tworzone przy pomocy API. Na przykład:
  • Parametry są tworzone za pomocą aplikacji do reprezentowania obciążenia, kryterium maksymalnego naprężenia, kryterium maksymalnego odkształcenia lub innych specyficznych danych.
  • Administratorzy CAD tworzą specjalny katalogi z parametrami użytkownika dla konfiguracji i odnośników, aby ułatwić projektantom zrozumienie wyniku konfiguracji.

Parametry użytkownika są automatycznie dodawane do modelu, opisu lub katalogu użytkownika. Możesz nadać katalogowi parametrów użytkownika nazwę opisową i dodać parametr z innego folderu. Parametr znajduje się zarówno w folderze oryginalnym jak i w folderze parametrów użytkownika.

Możesz usunąć folder użytkownika i pozostawić wszystkie parametry w folderach oryginalnych. Możesz także usunąć folder użytkownika i wszystkie jego parametry, łącznie z tymi przechowywanymi w innych folderach. Możesz również usunąć parametr z grupy użytkownika.

Parametry w elementach iFeature

Podczas tworzenia iFeature można wybrać wymiary szkicu i parametry elementu jako parametry wielkości. Jeśli posiadasz nazwane parametry, zostaną one automatycznie zawarte w obiekcie iFeature.

Typy danych w parametrach

Parametry odniesienia
Parametry referencyjne są parametrami sterowanymi: ich wartości są zmieniane przy zmianach parametrów sterujących. Można je utworzyć na kilka sposobów:
  • jako wymiary odniesienia
  • podczas używania części pochodnych
  • poprzez połączone pliki parametrów
  • poprzez elementy iFeature sterowane tabelą
  • za pomocą API itd.
Uwaga: Wymiary ograniczają rozmiary szkicu. Jeśli wymiar jest nadmiernie powiązany ze szkicem, może być zapisany jako parametr odniesienia.
Parametry tekstowe
Parametry tekstowe składają się z ciągów znaków. Przykładami są różne kolory, kształty, style lub inne nazwy opisowe. Mogą być one zastosowane w zasadach iLogic do sterowania innymi parametrami programu Inventor lub czymkolwiek innym, czym można sterować za pomocą zasady.

Parametry tekstowe nie obsługują wyrażeń.

Parametry prawda/fałsz
Parametry prawdziwe/fałszywe składają się z prawdziwejlubfałszywej wartości logicznej. Mogą być one zastosowane w zasadach iLogic do sterowania innymi parametrami programu Inventor lub czymkolwiek innym, czym można sterować za pomocą zasady.

Parametry prawdziwe/fałszywe nie obsługują wyrażeń.

Parametry wielowartościowe
Parametr referencyjny posiada zapisaną listę możliwych wartości. Jednakże, podobnie jak w przypadku innych parametrów, parametr referencyjny posiada jednocześnie pojedynczą wartość. Nie jest on automatycznie blokowany jedną wartością z listy referencyjnej, pomimo że można tego dokonać za pomocą zasady iLogic.

Można także dodać wartość niestandardową jako wartość zastępcza do listy wartości parametru referencyjnego. Wartości niestandardowe są zwykle używane tylko tymczasowo.

Kluczowe parametry
Kluczowe parametry to te, które zostaną wybrane jako szczególnie ważne. Można ustawić opcjonalną flagę dla każdego z kluczowych parametrów, a następnie użyć filtra widoczności, aby wyświetlić „skróconą listę” tych kluczowych parametrów.
Importowanie i eksportowanie parametrów
Użytkownik może eksportować dane parametru do pliku XML i importować je z tego pliku. Ta funkcja jest przydatna w przypadku przenoszenia parametrów pomiędzy modelami.

Wskazówki dotyczące tworzenia parametrów

Postępuj według poniższych wytycznych, aby upewnić się, że parametry i części zostaną prawidłowo uaktualnione.