Trasy sztywne

Istnieją dwa typy tras sztywnych: sztywna rura z łącznikami i zagięcie rurociągu. Trasy rur sztywnych mogą składać się z segmentów rur, złączek, kolanek standardowych o kątach 45 i 90 stopni, kolanek niestandardowych dla linii drenażu samoistnego (kąty od 45 do 90 stopni), kołnierzy, uszczelek, odstępów dla spoin czołowych i gięć niestandardowych po wypełnieniu. Trasy zagiętych rur zawierają segmenty rur i zagięcia rur oraz złącza.

Trasa sztywna może być zestawem regionów trasy automatycznej i szkicowanych segmentów trasy. Regiony trasy automatycznej są tworzone gdy wiązania geometryczne nie są ważne lub preferowane są aktualizacje dynamiczne. Szkicowane segmenty trasy są tworzone, aby wiązać trasę z istniejącą geometrią lub wymiarami w sposób ścisły. W razie potrzeby regiony trasy automatycznej mogą być konwertowane do szkicowanych segmentów trasy.

Przed lub po wypełnieniu trasy można na niej umieszczać łączniki biblioteki i części kanału, używając opcji upuszczania automatycznego lub umieszczając łącznik z obszaru roboczego projektu. Umieszczone łączniki umożliwiają rozgałęzienie trasy i odpowiadają określonym potrzebom projektowym.

Co oznaczają kolory szkicu trasy?

Kiedy definiowany jest segment sztywnej trasy lub region trasy automatycznej, szkic trasy może zawierać różne kolory na odpowiednich punktach trasy i segmentach. Domyślnie są to:

Uwaga: Kolory szkicu trasy mogą się różnić, jeśli zdefiniowano określony schemat kolorów okna aplikacji, klikając kartę Narzędzia panel Opcje Opcje aplikacji kartę Kolory.

W jaki sposób automatyczne regiony trasy i szkicowane segmenty trasy współpracują ze sobą w celu utworzenia sztywnej trasy?

Można zdefiniować własne trasy, aby możliwie najbardziej odpowiadały oczekiwanym wynikom i zmodyfikować je później lub stworzyć je używając precyzyjnych odległości, wiązań i kątów.

Najlepszym rozwiązaniem jest dokładnie zaplanować automatyczne regiony trasy i szkicowane segmenty trasy przed rozpoczęciem projektowania. Aby przyspieszyć tworzenie i planowanie dynamicznej aktualizacji, należy pozwolić systemowi na automatyczne tworzenie punktów trasy, kiedy tylko jest to możliwe. Ręczne definiowanie punktów trasy jest potrzebne kiedy trasa musi odpowiadać geometrii odniesienia lub dokładnym wymiarom.

Jak dodawane są łączniki lub przerwy?

W trasach typu sztywnej rury z łącznikami łączniki domyślne są dodawane automatycznie pomiędzy wszystkimi punktami trasy. System ustala, którego łącznika użyć na podstawie stylu przewody rurowe. Jeśli na przykład ustawione są typy złączy zarówno-90 stopniowych, jak i 45-stopniowych, system może użyć ich kombinacji kolanek (zarówno 90-, jak i 45-stopniowych), aby utworzyć trasę.

Złącza skojarzone z geometrią modelu mogą być wyłączone w trybie edycji poprzez usunięcie zaznaczenia pola wyboru Łączniki w menu kontekstowym. Po usunięciu zaznaczenia tego pola wyboru łączniki nie są wyświetlane, a punkty trasy pozostają skojarzone z obiektami w zespole.

Jeśli wybrany jest styl spoiny czołowej, a przerwy są wyświetlane, są one automatycznie dodawane pomiędzy segmentami rur oraz segmentami rur i łącznikami. Wyświetlanie przerwy jest określane w stylu. W przypadku przerw pomiędzy rurami i łącznikami (w trasie) wielkość przerwy (1) jest odejmowana od końca segmentu rury (2). Tak samo dzieje się w przypadku segmentów rur i łączników używanych na początku i na końcu tras.

W przypadku przerw pomiędzy segmentami rur przerwa (1) jest wypośrodkowana na węźle i połowa odległości przerwy jest odejmowana od końca każdej rury (2).

Łączniki biblioteki mogą być umieszczane na wypełnionych i niewypełnionych trasach lub w dowolnym miejscu tła zespołu przewody rurowe. Części kanału biblioteki mogą być umieszczone w dowolnym miejscu na tle okna graficznego. Łączniki niepochodzące z biblioteki mogą również być dodawane w obszarze roboczym projektu. Umieszczone łączniki można połączyć z odpowiednimi łącznikami bazowymi lub użyć ich do utworzenia widełek i odgałęzień w przebiegu głównym, od którego można rozpocząć inną trasę. Łączniki można również wstawiać pomiędzy dwa połączone łączniki lub łącznik i segment rury.

Czym różnią się zagięcia niestandardowe w sztywnych trasach rurki od zagięć rury?

Oba zagięcia posiadają promień gięcia i zmieniają orientację trasy, lecz różnią się sposobem tworzenia:

Jak różnią się regiony auto trasy i trasy szkicowane w trakcie wprowadzania zmian w zespołach?

Segmenty w automatycznym regionie trasy mogą się dynamicznie aktualizować gdy dokonywane są zmiany w skojarzonej geometrii. System oblicza automatycznie nowy region auto trasy rozwiązany tak, aby segmenty mogły być dodawane lub odejmowane.

Segmenty szkicowe trasy muszą być edytowane lub usuwane ręcznie. System dynamicznie dopasowuje długość i orientację segmentu, chyba że są one zawarte całkowicie, ale też nie dodaje ani nie usuwa segmentów.

Jakie naruszenia tworzą błędne warunki w sztywnych trasach?

Zapełnione trasy i przebiegi wykorzystują bibliotekę łączników oraz części kanałów Content Center, więc Content Center musi być poprawnie skonfigurowane. W przeciwnym wypadku możesz mieć problem w czasie przeglądania biblioteki w celu wypełniania tras. Dodatkowo, jeśli wiązania geometryczne lub rozmiary powodują, że trasa szkicowana jest związana z nadmiarem, nie możesz kontynuować zanim nie poprawisz szkicu trasy.

Po rozwiązaniu edycji trasy nadal mogą występować naruszenia. Dlatego w przeglądarce modelu obok trasy wyświetlana jest ikona błędu . Przy aktywnym przebiegu lub trasie, można kliknąć prawym przyciskiem myszy trasę i użyć polecenia Pokaż naruszenia, aby zidentyfikować listę warunków błędu. Na przykład: