LUW (lokalny układ współrzędnych) to zbiór elementów konstrukcyjnych (trzy płaszczyzny konstrukcyjne, trzy osie oraz punkt środkowy).
W przeciwieństwie do opcji Początek w dokumencie może być wiele LUW, które można umieścić i zorientować w różny sposób.
Aby ułatwić pracę można przenosić i zmieniać położenie LUW, podczas tworzenia bądź modyfikowania obiektów w środowisku 3D.
Elementy konstrukcyjne w LUW mogą być wykorzystane do umieszczania szkiców i elementów uaktualnianych w momencie redefiniowania LUW.
W pliku części można określić położenie LUW względem istniejącej geometrii, wskazując trzy punkty, bądź względem układu początkowego.
W pliku części, następujące rodzaje danych wejściowych mogą być wykorzystane do umieszczenia LUW:
W pliku zespołu można umieścić LUW względem układu początkowego, jednak nie względem istniejącej geometrii. Podczas umieszczania LUW w zespole można wybrać punkt, ale w takim wypadku położenie LUW jest określane za pomocą współrzędnych bezwzględnych, a nie względem punktu!
Można używać LUW do pomiarów, a jego geometrię konstrukcyjną dołączyć do rysunku.
Układ LUW można wybrać dla polecenia ViewFace.
Można zdefiniować LUW na poniższe sposoby:
Układ LUW jest w przeglądarce reprezentowany przez ikonę układu. Podobnie jak w przypadku układu początkowego, węzeł LUW posiada swoje własne węzły geometrii konstrukcyjnej.
Jeżeli wstawisz wiele układów LUW, będą one numerowane kolejno i wyświetlane w takim porządku, w jakim były wstawiane. W pliku części przeciągnij je aby zmienić kolejność ich wyświetlania w przeglądarce.
Ustaw domyślny prefiks LUW w oknie dialogowym Ustawienia LUW. Nie można zmieniać nazw elementów konstrukcyjnych LUW (punktu środkowego, płaszczyzn, osi), ponieważ zależą one od nazwy LUW.
Jeśli LUW zostanie umieszczony względem istniejącej geometrii, w menu kontekstowym jest dostępna opcja Pokaż dane wejściowe. Kliknięcie tej opcji podświetla elementy geometrii, na podstawie których został utworzony układ.
Aby wyświetlić menu kontekstowe LUW podczas jego edycji, kliknij prawym przyciskiem myszy w oknie graficznym.
Wstawia LUW w określonym położeniu. Określając umieszczenie geometrii LUW wskaż położenie, oś X oraz oś Y.
Uruchamia ponownie polecenie LUW.
Pozwala anulować polecenie LUW: LUW nie zostanie wstawiony.
Odwraca ostatnio dokonany wybór.
Kolory pomagają zidentyfikować osie, które zmieniają orientację po obróceniu układu LUW. Kolory odpowiadają standardowym kolorom głównych osi części:
Po zmianie kolorów systemowych lub kolorów układu LUW mogą one nie odpowiadać kolorom osi części.
Podczas umieszczania LUW kursor myszy zmienia się w zależności od wybranego elementu układu. Kliknij lub przeciągnij segment układu, aby określić typ wybranego przekształcenia. Można ustalić położenie oraz orientację układu metodą przeciągania lub przez podanie dokładnych współrzędnych i kątów.
Wybierz segment układu, aby określić typ przekształcenia.
Kliknij początek LUW, aby zmienić jego położenie. Aby zmienić położenie początku, przeciągnij go w wybrane miejsce.
Kliknij grot strzałki, aby przesunąć układ LUW wzdłuż osi.
Kliknij oś, aby obrócić układ wokół niej. Możesz też wskazać punkt na płaszczyźnie XY podczas wyboru geometrii części.
Wybierz punkt, aby określić kierunek osi X.
Kiedy przemieszczasz kursor w obszarze wyboru LUW, HUD udziela informacji i wskazówek dotyczących każdego możliwego wyboru. Znajduje się tam okno, w którym można wprowadzić dokładne wartości.
Użyj klawisza TAB aby przemieszczać się pomiędzy oknami służącymi do wprowadzania wartości współrzędnych LUW oraz kąta obrotu.
Jeśli LUW został umieszczony w sposób bezwzględny i jest on skierowany w tym samym kierunku co oś globalna, wartości współrzędnych Komunikatów narzędzi dla początku układu są bezwzględne. Wartości obrotu Komunikatów narzędzi są względne w stosunku do obecnej orientacji lokalnego układu współrzędnych i rozpoczynają się od wartości zero.
Jeśli LUW umieszczony względem istniejącej geometrii jest redefiniowany, wartości współrzędnych Komunikatów narzędzi są bezwzględne.
Opcje wyświetlania HUD mogą zawierać następujące elementy:
Każdy LUW określa sześć parametrów: trzy współrzędne określające położenie oraz trzy współrzędne sterujące kątami obrotu.
Jeżeli umieścisz LUW bezwzględnie, wartości parametrów również będą bezwzględne.
Podczas umieszczania LUW na istniejącej geometrii, wartości współrzędnych i obrotów wyświetlane są względem niej, stąd po umieszczeniu LUW wartości parametrów ustawione zostaną na 0. Jeżeli zredefiniujesz LUW aby przesunąć jego położenie, parametry odzwierciedlać będą względne przekształcenie.
Status widoczności każdego elementu konstrukcyjnego LUW wyświetlony jest w przeglądarce.
Domyślne ustawienia widoczności układu LUW i jego elementów konstrukcyjnych można określić w oknie dialogowym Ustawienia LUW. Widoczność poszczególnych elementów konstrukcyjnych LUW można ustawić niezależnie.
Można również ustawić widoczność elementów konstrukcyjnych w części aktywnej lub w pliku zespołu . Wybierz kartę Widok panel Widoczność Widoczność obiektów. W przypadku LUW widoczność ustawić można na układ LUW, płaszczyzny LUW, osie LUW lub punkty LUW.