Nagranie wideo: Edycja pliku tekstowego opisu indeksowego

W tym nagraniu przeglądamy przykładowy plik tekstu opisu indeksowego i dodajemy wpis kategorii potrzebnej w modelu.

Co przedstawiono w tym filmie:

  1. Otwieranie pliku tekstu opisu indeksowego w programie Microsoft® Excel®.
  2. Dodawanie nowego elementu do pliku.
  3. Ponowne wczytywanie zaktualizowanego pliku tekstu opisu indeksowego do modelu Revit w celu sprawdzenia zmian.
Uwaga: To nagranie wideo zostało zarejestrowane z użyciem programu Revit 2017. Używając nowszej wersji oprogramowania, można zauważyć różnice w funkcjach oraz interfejsie użytkownika.

Transkrypcja

Revit wykorzystuje pliki tekstowe opisu indeksowego do przypisania wartości indeksowej elementowi modelu.

Okno dialogowe Opisy indeksowe zawiera w strukturze drzewa plik tekstowy używany na potrzeby opisów indeksowych. Pozwala to przejść do lokalizacji i przypisać opis indeksowy. Aby wprowadzić zmiany w strukturze drzewa, zmień plik tekstowy opisu indeksowego skojarzony z modelem.

Najpierw zlokalizuj plik tekstowy używany do indeksowania. Na karcie Opisz z listy rozwijanej Opis indeksowy wybierz opcję Ustawienia opisów indeksowych. Lokalizacja pliku tekstowego jest wyświetlona u góry okna dialogowego. Ścieżka może być bezwzględna, dlatego należy dokładnie określić lokalizację. Gdy ścieżka jest względna, plik indeksowania może być zlokalizowany gdziekolwiek w sieci, lecz musi znajdować się w tym samym folderze co plik modelu. Domyślną lokalizacją plików opisu indeksowego jest „W położeniach bibliotek”. Zapisz sobie ścieżkę lub skopiuj ją do schowka do wykorzystania w przyszłości.

Ustawienia ścieżki pliku opisu indeksowego w programie Revit są specyficzne dla modeli, ale zmiany są uwzględniane we wszystkich projektach, w których ścieżki wskazują ten sam plik opisu indeksowego. Plik opisu indeksowego jest plikiem tekstowym rozdzielonym znakami tabulacji. Do jego edycji należy używać edytora tekstu, takiego jak Notatnik, lub programu do pracy z arkuszami kalkulacyjnymi, takiego jak Excel.

W tym przykładzie edycja odbywa się za pomocą programu Excel, ponieważ ułatwia on odczytanie formatowania pliku. Otwórz plik w programie Excel i zaakceptuj domyślne monity dotyczące plików tekstowych rozdzielonych znakami tabulacji. Dostosuj arkusz, aby pola były bardziej czytelne.

Pierwsza kolumna przedstawia liczbę użytą w indeksie. Druga kolumna zawiera tekstowy opis indeksu. Trzecia kolumna jest używana do kontrolowania zagnieżdżania wiersza, gdy jest on wyświetlany w widoku drzewa w programie Revit. Nagłówki główne w indeksie są wymienione jako pierwsze i nie mają przypisanej żadnej wartości dotyczącej kontroli zagnieżdżania. Podkategorie są wyświetlane razem z użyciem wartości kontroli zagnieżdżania w odniesieniu do nagłówka głównego.

Poszczególne elementy podkategorii są wyświetlane po wszystkich podkategoriach danego nagłówka i zawierają opcję odnoszącą się do odpowiedniej podkategorii. Przykładowo można dodać wpis prefabrykowanego ściennego panelu zamrażającego.

Ten opis indeksowy jest częścią Działu 13 — Konstrukcje specjalne, więc nie trzeba dodawać nagłówka. Aby utworzyć panel zamrażający, należy dodać podkategorie i osobną pozycję.

W arkuszu kalkulacyjnym Excel zlokalizuj podkategorię dla Działu 13. Wstaw wiersz i dodaj podkategorię 13038, Składowanie w chłodni, izolowana piwniczka na wino. Pamiętaj o dodaniu klucza zagnieżdżania 13000, aby ten element miał prawidłową pozycję w pliku. Pod wszystkimi podkategoriami Działu 13 wstaw element 13038.A1 Prefabrykowany ścienny panel zamrażający oraz dodaj klucz zagnieżdżania 13038. Zapisz i zamknij plik programu Excel.

Teraz w programie Revit wczytaj ponownie plik opisu indeksowego i kliknij opcję Widok. Przejrzyj strukturę drzewa, aby zobaczyć zmiany. Można także użyć opcji, aby przejść do innego pliku opisu indeksowego. Może to być przydatne, jeżeli w biurze stosuje się więcej niż jeden standard opisów indeksowych.

Wykorzystaj tę technikę do zastąpienia przykładowych plików opisu indeksowego załączonych do programu Revit lub utwórz własne pliki.