A fotometrikus adatokhoz IES (Illuminating Engineering Society) LM-63-1991 szabványos fájlformátumú fotometrikus adatfájlokat hozhat létre.
A világítótestek fényerősség-eloszlását (LID) egy fotometriai háló csomópontjaiban kell mérni rögzített számú vízszintes és függőleges szögeket megadva. A háló sarokpontjai a függőleges tengely mentén helyezkednek el, a mélypontja pedig egy nulla értékű függőleges szögnek felel meg. A vízszintes tengely egy nulla értékű vízszintes szögnek felel meg, iránya pedig párhuzamos a világítótest hosszával. Ezt a fotometriai hálótípust egy C típusú goniométer hozza létre, és a legnépszerűbb háló Észak-Amerikában; az IES szabványos fájlformátum által támogatott egyéb goniométertípusokra ez az ismertető nem tér ki.
A fotometriai adatokat egy ASCII-fájl tárolja. A fájlban egy sor hossza legfeljebb 132 karakter lehet, és minden sort kocsivissza/soremelés karaktersorozatnak kell zárnia. Az ennél hosszabb sorok folytathatók egy kocsivissza/soremelés karaktersorozat beszúrásával.
A fájl minden mezőjének új sorban kell kezdődnie, és pontosan a következő sorrendben kell megjelennie:
- IESNA91
- [TEST] Az adatok tesztjelentésszáma
- [MANUFAC] A világítótest gyártója
- TILT=NONE
- 1
- A fényforrás kezdeti meghatározott lumenszáma a tesztben, vagy 1, abszolút fotometria használata esetén, és ha fényerősségértékek nem különböző világítótest-minősítéseken alapulnak.
- Szorzótényező a fájl összes kandela értékéhez. Ez jelentősen megkönnyíti a fájl összes kandela értékének összemérését, ha a mérőeszköz nem a szokásos mértékegységekben mér, például akkor, amikor fotometrikus értékeket olvas be egy katalógusból egy goniometrikus diagramban lévő vonalzó segítségével. A szorzótényező általában 1.
- A függőleges szögek száma a fotometriai hálóban.
- A vízszintes szögek száma a fotometriai hálóban.
- 1
- A fénynyílás méreteinek mérésére használt mértékegység típusa. Láb esetén 1-et, méter esetén 2-őt adjon meg.
- A fénynyílás szélessége, hosszúsága és magassága. E méretek értéke általában 0 0 0.
- 1.0 1.0 0.0
- A függőleges szögek halmaza, növekvő sorrendben felsorolva. Ha az eloszlás csak az alsó félgömböt érinti, az első és utolsó szögnek 0, illetve 90 fokosnak kell lennie. Ha az eloszlás csak a felső félgömböt érinti, az első és utolsó szögnek 90, illetve 180 fokosnak kell lennie. Máskülönben 0, illetve 180 fokosnak kell lenniük.
- A vízszintes szögek halmaza, növekvő sorrendben felsorolva. Az első szögnek 0 fokosnak kell lennie. Az utolsó szög határozza meg a fényerősség-eloszlás által megjelenített oldalirányú szimmetria mértékét. Ha ez 0°, az eloszlás tengely irányban szimmetrikus. Ha ez 90°, az eloszlás minden síknegyedben szimmetrikus. Ha ez 180°, az eloszlás egy függőleges sík mentén szimmetrikus. Ha nagyobb, mint 180°, és kisebb, mint 360°, vagy azzal egyenlő, az eloszlás nem mutat szimmetriát. Minden egyéb érték érvénytelen.
- A kandela értékek halmaza. Először az első vízszintes szögnek megfelelő kandela értékek vannak felsorolva, a legkisebb függőleges szögnek megfelelő értékkel kezdve, és tovább haladva a hozzárendelt függőleges síkon. Ezután azok a kandela értékek következnek, amelyek megfelelnek a függőleges síknak a második vízszintes szögig terjedően és így tovább az utolsó vízszintes szögig. Minden függőleges értékmetszetnek új sorban kell kezdődnie. Szükség esetén az engedélyezettnél hosszabb sorok a korábbi útmutatást követve megtörhetők az értékek között.
Példa fotometriai adatfájlra
Az alábbiakban egy fotometriai mintafájl látható.