Egy rajzon minden fényforrásnak vannak általános és konkrét tulajdonságai, amelyek a fényforrás elhelyezése után megváltoztathatók.
Amikor egy fény ki van jelölve, annak tulajdonságai a Tulajdonságok palettán módosíthatóak.
A fénytulajdonságok az alábbi kategóriák mentén csoportosíthatóak:
- Általános. Az összes fénytípusra jellemző tulajdonságok.
- Fotometrikus tulajdonságok. A fotometriával kapcsolatos tulajdonságok akkor érhetőek el, ha a LIGHTINGUNITS rendszerváltozó értéke 1 vagy 2.
- Geometria. A fények helyzetét, célját vagy irányát meghatározó tulajdonságok.
- Gyengülés. A fényerősség távolság szerinti csökkenését vezérlő tulajdonságok.
Általános tulajdonságok
A következő tulajdonságok minden fényforrás esetében megvannak:
Reflektortulajdonságok: állandó és teljes megvilágítás
Ha a reflektor fénye egy felületre esik, a maximálisan megvilágított területet egy kisebb intenzitású terület veszi körül.
- Állandó megvilágítás kúpszöge. Meghatározza a fénysugár legfényesebb részének terjedelmét. Másik elnevezése fénysugár nyílásszöge.
- Teljes megvilágítás kúpszöge. Meghatározza a fény teljes kúpját. Másik elnevezése a mezőszög.
- Fényerő-csökkenési terület. Az állandó és a teljes megvilágítási szög közötti területből áll.
Minél nagyobb az állandó és a teljes megvilágítási szög közötti különbség, annál lágyabb a fénysugár. Ha az állandó és a teljes megvilágítási szög majdnem egyenlő, a fénysugár pereme éles. Mindkét szög 0 és 160 fok közötti értékeket vehet fel. Ezek az értékek közvetlenül, az Állandó megvilágítás és Teljes megvilágítás fogókkal is beállíthatók.
Fotometrikus tulajdonságok
A fotometrikus megvilágítás további tulajdonságokat nyújt a valós fényforrásoknak megfelelő megvilágítás meghatározásához. A következő tulajdonságok a Fotometriai tulajdonságok kategóriába tartoznak:
- Fényforrás erőssége. A fényforrás saját fényességének megadása. A fényforrás fényerősségét, fluxusát vagy megvilágítását adja meg.
- Eredő fényerősség.A fény végső fényességét adja meg. (A fényforrás erősségének és az intenzitás tényezőnek a szorzata. Írásvédett.)
- Fényforrás színe.A fény saját színének megadása Kelvin hőfokban vagy általános mértékegységben kifejezve.
- Eredő szín. A fény végső színét adja meg. A fényforrás színének és a színszűrőnek a kombinációja határozza meg. (A fényforrás és a szűrő színének szorzata. Írásvédett.)
Ha a kiválasztott fény típusa hálófény, további tulajdonságok jelennek meg a Fotometriai háló és a Hálóeltolások alkategóriákban.
- Hálófájl. A fény fényerősség-eloszlását leíró IES-adatfájlt adja meg.
- Háló előnézete.Goniometrikus adatok síkbeli metszetének megjelenítése.
- X elforgatás. A háló optikai X tengely körüli elforgatott eltolását adja meg.
- Y elforgatás. A háló optikai Y tengely körüli elforgatott eltolását adja meg.
- Z elforgatás. A háló optikai Z tengely körüli elforgatott eltolását adja meg.
Gyengülési tulajdonságok (pontfények és reflektorok)
A gyengülés azt szabályozza, hogy a távolság növekedésével hogyan csökkenjen a fényerő. Minél távolabb van egy objektumtól a fény, annál sötétebb a megjelenő objektum. Nem adható meg gyengülés, inverz lineáris vagy inverz négyzetes érték. Az összes fotometrikus fény inverz négyzetes gyengülést használ, és nem támogatja a fénykorlátok használatát – a Gyengülés kategória beállításai le vannak tiltva, ha a LIGHTINGUNITS rendszerváltozó értéke 1 vagy 2.
Megjegyzés: Az AutoCAD 2016-alapú termékektől kezdődően a rendszer az összes fényt inverz négyzetes gyengüléssel számítja. Ez az opció az AutoCAD 2015-alapú és korábbi termékekkel való visszafelé irányuló kompatibilitás biztosítása érdekében szerepel.
Normál fényforrások esetében az alábbi gyengüléstípusok érhetőek el:
- Nincs. A gyengülés le van tiltva. A pontszerű fényforrástól távol található objektumok ugyanolyan fényesek, mint a közeliek.
- Inverz lineáris. Úgy állítja be a gyengülést, hogy a fénytől való lineáris távolság reciproka legyen. Például 2 egységnyi távolságra a fény fele olyan erős, mint a pontszerű fényforrásnál, 4 egységnyi távolságra a fény erőssége negyedakkora. Az inverz lineáris gyengülés alapértelmezés szerinti értéke a maximális intenzitás fele.
- Inverz négyzetes. A gyengülést a fénytől való távolság négyzetének reciprokaként állítja be. Például, 2 egységnyi távolságra a fény negyed olyan erős, mint a pontszerű fényforrásnál, 4 egységnyi távolságra a fény erőssége tizenhatod olyan erős.
Megjegyzés: Az AutoCAD 2016-alapú termékektől kezdve a rendszer az összes általános fényforrást fotometrikus fényként számítja ki. Ajánlott a jelenetekben lévő összes általános fényforrást fotometrikus fényre frissíteni.
Az általános fényforrások gyengülése határértékekkel is meghatározható. A határértékek vágási síkokként működnek, és azt szabályozzák, hogy hol megy végbe a fény első kibocsátása, és hol áll meg. A határértékek használata fokozza a teljesítményt, mert a programnak nem kell kiszámítania azokat a fényszinteket, ahol a fény már gyakorlatilag láthatatlan.
Geometriatulajdonságok
A fényforrás geometriatulajdonságai határozzák meg annak helyzetét, valamint a kibocsátott fény irányát. Ha a fény célpontfény, reflektor vagy hálófény, további célponttulajdonságok érhetők el. Egy fény Célpont tulajdonsága emellett ki- vagy bekapcsolható. A távoli fények egy kezdő- és egy célpont, valamint egy forrásvektor segítségével határozhatóak meg.