További információk a megvilágításról

Alapértelmezett megvilágítás

Ha egy jelenetben nincsenek megadva fények, a program az alapértelmezett megvilágítást használja a rendereléshez. Az alapértelmezett megvilágítás egy vagy két távoli fényforrásból származik, amelyek a modell körüli keringéskor a szemlélő nézőpontját követik. A modellben minden felület úgy van megvilágítva, hogy jól megfigyelhető legyen. A renderelt kép expozíciója állítható, de nincs szükség fények létrehozására vagy elhelyezésére.

Amikor felhasználó által megadott fényeket helyez el, vagy engedélyezi a napfényt, ha szeretné, ki is kapcsolhatja az alapértelmezett megvilágítást. Az alapértelmezett megvilágítás nézetablakonként van beállítva, és ha felhasználó által megadott fényeket helyez el egy jelenetben, javasolt kikapcsolni az alapértelmezett megvilágítást.

Fotometrikus megvilágítás

A jelenetek természetességét és valószerűségét fények hozzáadásával növelheti. A megvilágítás növeli a jelenetek láthatóságát és térbeliségét. A fotometrikus fények fotometrikus (fényenergia-) értékeket használnak, ami pontosabb, valósághűbb fénymeghatározást tesz lehetővé. Változatos eloszlási és színjellemzőkkel rendelkező fényeket hozhat létre, de importálhat megvilágítási gyártóktól beszerezhető speciális fotometrikus fájlokat is.

A fotometrikus fények képesek az Illuminating Engineering Society (IES) fotometrikus adatfájlformátum használatára, amelyet a világítástechnika-gyártók tesznek közzé. A gyártók által kiadott IES-adatfájlok használatával kereskedelmi forgalomban elérhető világítást jeleníthet meg a modellben. Így lehetősége nyílik a különböző világítótestekkel való kísérletezésre, és a fényerősség, valamint a színhőmérséklet variálásával olyan megvilágítási rendszert hozhat létre, amely biztosítja a kívánt eredmény elérését.

Nap és égbolt

A Nap egy speciális fény, amely a fotometrikus munkafolyamat részeként érhető el, és a távoli fényhez hasonló. A napfény szögét a modellhez megadott földrajzi hely, valamint a megadott dátum és időpont határozza meg. A különböző napszakok és légköri körülmények tükrözéséhez beállíthatja a Nap által kibocsátott fény erősségét és színét. A nap és az égbolt a természetes fényhatás elsődleges forrásai. A Nap és égbolt szimulációval szerkesztheti azok tulajdonságait, és engedélyezheti az égbolt-megvilágítást (a háttérégbolt funkció segítségével). A háttérégbolt funkció olyan lágy fényeffektusokat ad a rajzhoz, amelyeket a napfény és a légkör interakciói okoznak.

Általános megvilágítás

A megvilágítás kreatívabb szabályozása érdekében használhat szabványos fényeket is a modell megvilágítására. A kívánt hatások eléréséhez létrehozhat pontfényeket, reflektorokat és távoli fényeket. A fényeket áthelyezheti vagy elforgathatja a fogók segítségével, be- vagy kikapcsolhatja őket, továbbá módosíthatja az olyan tulajdonságaikat, mint a szín vagy a fényerősség. A módosítások hatása valós időben követhető a nézetablakban.

Minden egyes reflektort és pontszerű fényforrást fényjelek (a fény helyét és irányát jelző szimbólumok) jelölnek. A távoli fényeket semmi nem jelöli a rajzban, mivel a helyzetük nem határozható meg, és a teljes jelenetre hatással vannak. Beállíthatja, hogy a fényjelek megjelenjenek-e a munkamenet során, illetve nyomtatáskor. Alapértelmezés szerint a fény jeleket nem nyomtatja ki a program.

Megjegyzés: Az AutoCAD 2016-alapú termékektől kezdve a rendszer az összes általános fényforrást fotometrikus fényként számítja ki. Ajánlott a jelenetekben lévő összes általános fényforrást fotometrikus fényre frissíteni.

Világítótest-összeállítások

A világítótestek világítótest-összeállításokban jeleníthetők meg. Világítótest-összeállítás a fotometrikus fények geometriát is tartalmazó blokkokba történő beágyazásával hozható létre. A világítótest-összeállítások geometriájához gyakran vannak hozzárendelve önmegvilágító objektumok, hogy az összeállításban lévő objektumok a ragyogás látszatát keltsék.