Információk 3D felületek létrehozásáról

A felületmodellezés során asszociatív és NURBS felületeket hozhat létre és szerkeszthet.

A felületek végtelenül vékony héjszerű 3D objektumok. Kétféle felület van: procedurális és NURBS.

Az asszociatív modellezés előnyeinek kihasználásához alkalmazzon procedurális felületeket, NURBS felületek használatával pedig a vezérlő csomópontokkal végzett formázás előnyeit élvezheti. Az alábbi ábrán procedurális felület látható a bal oldalon, jobb oldalon pedig NURBS felület.

3D felületmodellezés

A felületmodell olyan vékony héj, amely nem rendelkezik tömeggel, sem térfogattal. Az AutoCAD kétfajta felületet kínál: procedurális felületeket és NURBS típusú felületeket.

A jellemző modellezési munkafolyamatok egyike a hálók, szilárdtestek és procedurális felületek segítségével létrehozott egyszerű modellek kialakítása, majd a további átalakításhoz NURBS felületekké konvertálása.

A felületmodellek létrehozására sok esetben ugyanazok az eszközök szolgálnak, mint amelyek a szilárdtestmodelleknél is használhatók: söprés, pásztázás, kihúzás és megforgatás. Felületeket létrehozhat más felületek összesimításával, foltozásával, eltolásával, lekerekítésével, illetve bővítésével is.

Felület-létrehozási módszer kiválasztása

A következő módszerekkel hozhat létre procedurális vagy NURBS felületeket:

A felület folytonosságának és a kitüremkedés nagyságának leírása

A felületi folytonosság és a kitüremkedés nagysága két olyan tulajdonság, amely felületek létrehozásakor gyakran használatos. Új felület létrehozásakor speciális fogók szolgálnak a folytonosságnak és a kitüremkedés nagyságának megadására.

A folytonosság annak a mértéke, hogy két görbe vagy felület mennyire simítottan illeszkedik egymáshoz. A folytonosság típusa fontos lehet, ha más alkalmazásokba kíván felületeket exportálni.

Folytonossági típusok például a következők:

A kitüremkedés nagysága annak a mértéke, hogy mekkora a felület görbülete vagy „kitüremkedése” egy másik felületbe történő csatlakozásnál. A kitüremkedés nagysága 0 és 1 közé eső érték, ahol a 0 a simaságot, az 1 pedig a lehető legnagyobb görbületet jelöli.

A felület tulajdonságainak megadása létrehozás előtt és után

A felület objektumok létrehozása előtt és után egyaránt lehetősége van megadni a felület különböző tulajdonságait vezérlő alapértékeket.