A felületmodellezés során asszociatív és NURBS felületeket hozhat létre és szerkeszthet.
A felületek végtelenül vékony héjszerű 3D objektumok. Kétféle felület van: procedurális és NURBS.
- A Procedurális felületek lehetnek asszociatívak, azaz kapcsolatban állhatnak más objektumokkal, így csoportban is kezelhetők.
- A NURBS felületek nem asszociatívak. Rendelkeznek azonban vezérlő csomópontokkal, amelyek az alakzat formálásának természetesebb módját kínálják.
Az asszociatív modellezés előnyeinek kihasználásához alkalmazzon procedurális felületeket, NURBS felületek használatával pedig a vezérlő csomópontokkal végzett formázás előnyeit élvezheti. Az alábbi ábrán procedurális felület látható a bal oldalon, jobb oldalon pedig NURBS felület.
3D felületmodellezés
A felületmodell olyan vékony héj, amely nem rendelkezik tömeggel, sem térfogattal. Az AutoCAD kétfajta felületet kínál: procedurális felületeket és NURBS típusú felületeket.
- A definíciós görbéket használó asszociatív felületek előnyeinek kihasználásához alkalmazzon procedurális felületeket.
- NURBS felületek használatával a vezérlő csomópontokkal végzett formázás előnyeit élvezheti.
A jellemző modellezési munkafolyamatok egyike a hálók, szilárdtestek és procedurális felületek segítségével létrehozott egyszerű modellek kialakítása, majd a további átalakításhoz NURBS felületekké konvertálása.
A felületmodellek létrehozására sok esetben ugyanazok az eszközök szolgálnak, mint amelyek a szilárdtestmodelleknél is használhatók: söprés, pásztázás, kihúzás és megforgatás. Felületeket létrehozhat más felületek összesimításával, foltozásával, eltolásával, lekerekítésével, illetve bővítésével is.
Felület-létrehozási módszer kiválasztása
A következő módszerekkel hozhat létre procedurális vagy NURBS felületeket:
- Felület létrehozása profilból. Felületet hozhat létre vonalakból és görbékből álló profilalakzatokból a következő parancsok segítségével: KIHÚZ, PÁSZTÁZ, SÍKFEL, MEGFORGAT, FELÜLETHÁLÓZATBÓL, valamint SÖPÖR.
- Felületek létrehozása más felületekből Felületek simításával, foltozásával, bővítésével, lekerekítésével, illetve eltolásával új felületeket hozhat létre (FELÜLETSIMÍT, FELÜLETFOLT, FELÜLETHOSSZABBÍT, FELÜLETLEKEREKÍT, FELÜLETELTOL parancsok).
- Objektumok konvertálása procedurális felületté. Meglévő szilárdtesteket (akár összetett objektumokat), felületeket és hálókat konvertálhat procedurális felületekké (KONVFELÜLETTÉ parancs).
- Procedurális felület konvertálása NURBS felületté. Egyes objektumokat (például a háló objektumokat) nem lehet közvetlenül NURBS felületté konvertálni. Ilyen esetekben konvertálja az objektumot procedurális felületté, majd azt NURBS felületté (KONVERTNURBSBE).
A felület folytonosságának és a kitüremkedés nagyságának leírása
A felületi folytonosság és a kitüremkedés nagysága két olyan tulajdonság, amely felületek létrehozásakor gyakran használatos. Új felület létrehozásakor speciális fogók szolgálnak a folytonosságnak és a kitüremkedés nagyságának megadására.
A folytonosság annak a mértéke, hogy két görbe vagy felület mennyire simítottan illeszkedik egymáshoz. A folytonosság típusa fontos lehet, ha más alkalmazásokba kíván felületeket exportálni.
Folytonossági típusok például a következők:
- G0 (Hely). Kizárólag a helyet határozza meg. Ha az egyes felületek éle egyazon vonalra esik, a felületek pozíciója folytonos (G0) az élgörbéknél. Ne feledje, hogy két felület a közbezárt szögtől függetlenül lehet pozíciófolytonos a metszésvonaluk pontjain.
- G1 (érintő). A pozíciós és az érintői folytonosságot egyszerre jelenti (G0 + G1). Az érintői folytonosságú felületek esetében a közös élnél a találkozó felületek végérintői azonosak. A két felület a csatlakozásnál azonos irányba tartónak látszik, ám előfordulhat, hogy jelentősen eltér a „sebességük” (ez az irányváltás sebessége, azaz a görbület).
- G2 (Görbület). A pozíciós, az érintői és a görbületi folytonosságot egyszerre jelenti (G0 + G1+G2). A két felület görbülete megegyezik.
A kitüremkedés nagysága annak a mértéke, hogy mekkora a felület görbülete vagy „kitüremkedése” egy másik felületbe történő csatlakozásnál. A kitüremkedés nagysága 0 és 1 közé eső érték, ahol a 0 a simaságot, az 1 pedig a lehető legnagyobb görbületet jelöli.
A felület tulajdonságainak megadása létrehozás előtt és után
A felület objektumok létrehozása előtt és után egyaránt lehetősége van megadni a felület különböző tulajdonságait vezérlő alapértékeket.
- Felületmodellezési rendszerváltozók. Több olyan rendszerváltozó is van, amelyeket gyakran használnak és módosítanak felület létrehozásakor: SURFACEMODELINGMODE, SURFACEASSOCIATIVTIY, SURFACEASSOCIATIVITYDRAG, SURFACEAUTOTRIM és SUBOBJSELECTIONMODE.
- Tulajdonságok paletta. Módosítja a felületobjektumok és a hozzájuk tartozó alobjektumok tulajdonságait azok létrehozását követően. Módosíthatja például az U és a V irányba tartó szintvonalak számát.