Gyakran van szükség a rajzai több léptékben való kiadására, vagy a rajzai több léptékes nézetablakokat tartalmaznak?
A hatékony tervezéshez gyakran sok időre és előkészületre van szükség. Minél nagyobbá és összetettebbé válnak a rajzok, valószínűleg annál több metszeti és homlokzati nézetet kell hozzáadnia a csatlakozások és az alapozás részletei mellett. Ezek a tervelemek gyakran újrafelhasználható tartalmakat használnak, amelyeket bizonyos esetekben különböző léptékben kell megjeleníteni a rajztól függően.
A feliratobjektumok különböző léptékben történő megjelenítéséhez három megközelítés használható:
A fóliák használata gyakori módszer a több léptékben megjelenített feliratobjektumok láthatóságának kezeléséhez. Például normál esetben az A-DETL-DIMS fóliát használná minden méretnél. Ha több léptékben is szükség lenne a méretekre, hozzáadná a léptéktényező értékét a fólia nevének végéhez, például 1/2"=1'-0" és 1/4"=1'-0" lépték esetén a fólia neve A-DETL-DIMS-24, illetve A-DETL-DIMS-48 lenne.
Miután több fóliát is definiált, a fóliák láthatóságának vezérlésével jelenítené meg a nézetablak léptékének megfelelő méreteket. Ha például a nézetablak léptéke 1/2”=1'-0” (1/24), akkor felolvasztaná az A-DETL-DIMS-24 fóliát, és fagyasztaná az A-DETL-DIMS-48 fóliát.
A fenti képen a bal oldalon az A-DETL-DIMS-48 fólia van felolvasztva, a jobb oldalon az A-DETL-DIMS-24 fólia van felolvasztva, míg középen mindkét fólia fel van olvasztva.
A feliratozási objektumok olyan feliratok, amelyeknek egy vagy több különböző ábrázolása van különböző léptékekben. Ezek nem különálló feliratobjektumok, így nem kell módosítania a magasságukat/léptéküket, és nem kell fagyasztania/felolvasztania a hozzájuk rendelt fóliát a nézetablakon belüli végleges méret és láthatóság vezérléséhez. A feliratozási stílusok hasonlóak a nem feliratozási stílusokhoz, azonban ezek a feliratozási objektumok létrehozását kezelik, amelyek a feliratobjektumok végleges magasságának/léptékének kiszámítását vezérlik.
Az alábbi feliratobjektumokra alkalmazhatók a feliratozási objektumok és stílusok:
Íme egy példa egy két különböző, 1/4"=1'-0" és 1/2"=1'-0" léptékű feliratozási objektumot használó modellre.
Amikor a modell megjelenik a nézetablakban, a nézetablak léptéke határozza meg, hogy a feliratozási objektum melyik ábrázolása jelenik meg. Ha a nézetablak léptéke nem egyezik meg a benne lévő feliratozási objektumokéval, akkor a feliratozási objektumok nem jelennek meg. A fenti képen a szöveg-, méret- és többszörösmutató-objektumokhoz 1/4”=1'-0” és 1/2”=1'-0” lépték van rendelve. Ezért nem jelenik meg minden felirat egyszerre, egyetlen nézetablakban. Az első két nézetablakhoz olyan léptéket rendeltünk, amely megegyezik a feliratozási objektumokéval, míg a harmadik nézetablaknak más a léptéke.
Ha a témakörhöz tartozó gyakorlatokból a lehető legtöbbet szeretné kihozni, le kell töltenie egy adatkészletet. Az adatkészlet olyan válogatott rajzfájlokat tartalmaz, amelyek a segítségére lesznek a bemutatott munkafolyamatok vagy szolgáltatások megismerésében.
Letöltés: A következő szakaszok gyakorlataihoz használandó mintafájlok.
Mielőtt elsajátítja a feliratozási objektumok létrehozásának és módosításának módszereit, ismerkedjen meg a feliratozási objektumok működésével a nézetablakokban. Ebben a gyakorlatban belép a mintarajz egy, már meglévő nézetablakába, és módosítja a nézetablak léptékét, amivel a feliratozás léptéke is megváltozik. Ha a léptékek módosultak, a rajz objektumai a megadott léptéknek megfelelően jelennek meg, és a feliratozási objektumoknak csak az adott léptékkel megegyező ábrázolásai láthatók. A feliratozási objektumok új léptékkel nem egyező ábrázolásai nem láthatók.
A témakör korábbi, Felkészülés a gyakorlatokra című szakaszából megtudhatja, honnan töltheti le az adatkészletet.
A nézetablak kerete ekkor vastagabbá válik, ezzel jelezve, hogy a modelltér aktív.
Ez a figyelmeztető mutató jelzi, hogy a felirat egy feliratozási objektum.
A nézetablak zárolását fel kell oldani, mielőtt módosítani lehetne a léptékét.
Megfigyelheti, hogy a nézetablak léptékének módosítása után a program lekicsinyítette a nézetet, és a látható feliratok megváltoztak. Az 1/4"=1'-0" feliratléptékű feliratozási objektumok megjelennek, míg az 1/2"=1'-0" feliratléptékű objektumok eltűnnek.
A program visszaállítja a nézetablak korábbi léptékét, és az 1/2"=1'-0" feliratléptékű feliratozási objektumok is újra megjelennek.
A gyakorlat során láthatta, hogyan használhatók a feliratozási objektumok a feliratok láthatóságának és magasságának/léptékének vezérlésére a nézetablakban. A következő szakaszokból megtanulhatja, hogyan hozhat létre feliratozási szöveget, és hogyan vezérelheti annak láthatóságát a STAIR DETAIL 1 és a STAIR SECTION 1 nézetablakban.
Habár a feliratozási szövegek, méretek, sraffok stb. létrehozásának munkafolyamata hasonló, ebben a cikkben csak a feliratozási bekezdéses szövegek létrehozásáról lesz szó. A feliratozási és nem feliratozási (szokványos) szövegeket hasonló módon kell létrehozni, kivéve a feliratozási szövegstílus használatát és a létrehozandó szöveg végleges magasságának meghatározását. A szöveg magassága a szöveg megjelenítésének léptékétől függ.
A következő magyarázatból kiderül, hogyan történik a modelltérben elhelyezett szövegek magasságának kiszámítása nem feliratozási és feliratozási szövegek esetén:
Önnek manuálisan kell kiszámítania a szöveg magasságát. Ha például egy 1/16" (0,0625) papírtéri szövegmagasságú szöveget szeretne megjeleníteni egy 1/2"=1'-0" (a tényező 24) léptékű nézetablakban, akkor 1 1/2" magasságú szöveget kell létrehoznia.
0.0625 x 24 = 1.5
Az AutoCAD a megadott papírtéri szövegmagasság és a hozzárendelt feliratlépték alapján automatikusan számítja ki magasságot és jeleníti meg a szöveget.
Az alábbi lépések elmagyarázzák, hogyan hozhat létre feliratozási bekezdéses szöveget (BSzöveg):
A témakör korábbi, Felkészülés a gyakorlatokra című szakaszából megtudhatja, honnan töltheti le az adatkészletet.
Az új BSzöveg objektum a STAIR DETAIL 1 címkével ellátott nézetablakban jelenik meg, hiszen a léptéke 1/2"=1'-0". A szöveg a STAIR SECTION 1 nézetablakban nem jelenik meg, hiszen ehhez az 1/4"=1'-0" lépték van hozzárendelve.
A következő szakaszban megtanulhatja, hogyan adhat hozzá feliratléptéket egy feliratozási objektumhoz, amely lehetővé teszi, hogy a szöveg az 1/4"=1'-0" léptékű STAIR SECTION 1 nézetablakban is megjelenjen.
A feliratozási objektum létrehozása után további feliratléptékeket adhat hozzá az objektumhoz, vagy eltávolíthatja azokat a léptékeket, amelyekre már nincs szükség. Az új feliratléptékek meghatározzák, hogy az objektum hogyan jelenik meg a modelltérben és az elrendezés nézetablakaiban.
Az alábbi lépések ismertetik, hogyan adhat hozzá feliratléptékeket az előző gyakorlatban létrehozott feliratozási BSzöveg objektumhoz.
Megfigyelheti, hogy a BSzöveg objektum ekkor megjelenik a STAIR SECTION 1 nézetablakban, a papírtéri szövegmagassága pedig 1/16" a nézetablak 1/4"=1'-0" léptéke alapján.
Habár a feliratozási objektumokat ugyanúgy lehet fóliákra helyezni, mint bármely más objektumot, javasolt egy önálló fóliára helyezni őket, és a láthatóságukat a modelltér vagy az elrendezés nézetablakának aktuális feliratléptékével vezérelni. Az állapotsoron található Feliratozás láthatósága gomb ( Keres) azt vezérli, hogy a hozzárendelt léptéktől függetlenül minden feliratozási objektum megjelenjen-e, vagy csak azok, amelyek megfelelnek az aktuális feliratléptéknek.
A következő lépések bemutatják a Feliratozás láthatósága gomb használatát:
Megfigyelheti, hogy ekkor minden feliratobjektum eltűnik.
Megfigyelheti, hogy ekkor csak a megfelelő feliratléptékkel rendelkező feliratozási objektumok jelennek meg a rajzban.
Ekkor minden feliratozási objektum újra megjelenik az aktuális feliratléptéktől függetlenül.
Amikor feliratléptéket ad hozzá egy feliratozási objektumhoz, a program létrehozza és fenntartja az adott objektum egy új ábrázolását. Ezen ábrázolások mindegyikét megtekintheti, ha kijelöli az egyik feliratozási objektumot. A következő kép például egy 1/4"=1'-0" és 1/2"=1'-0" feliratléptékhez rendelt többszörös mutatót ábrázol, a rajz aktuális feliratléptéke pedig 1/4"=1'-0".
Habár a kijelölésekor a feliratozási objektum összes ábrázolása megjelenik, fogókkal való szerkesztéssel csak azt az ábrázolást lehet módosítani, amely megegyezik az aktuális feliratléptékkel. A feliratozási objektumok ábrázolásait szabványos szerkesztési parancsokkal, például a MOZGAT és a LÉPTÉK paranccsal nem lehet módosítani.
A feliratozási objektum összes ábrázolásának visszaállítása:
A feliratozási szövegstílusok nem szükségesek a feliratozási szövegek létrehozásához, de a segítségükkel leegyszerűsíthető a folyamat, csakúgy, mint a nem feliratozási szövegstílusok esetében. A feliratozási és a nem feliratozási szövegstílusok között a legfőbb különbség a Feliratozási tulajdonság. Ha a Feliratozási tulajdonság engedélyezve van, és a stílus aktuális, akkor minden létrehozott szöveg feliratozási szöveg lesz. A Papírtéri szövegmagasság tulajdonság meghatározza a szöveg végleges magasságát, míg a Szövegtájolás elrendezéshez igazítása tulajdonság azt definiálja, hogy a szöveg annak az elrendezésnek és nézetablaknak a tájolásához igazodjon-e, amelyben megjelenik.
A rajzban meglévő felirat- és sraffozás objektumokat néhány lépéssel feliratozási objektumokká lehet tenni. Ez hasznos lehet, ha anélkül szeretné feliratozási objektumokká változtatni egy meglévő modell vagy részlet feliratait, hogy újból létre kellene hoznia a felirat- vagy sraffozás objektumokat.
A következő lépések áttekintést nyújtanak a nem feliratozási objektumok feliratozási objektummá változtatásáról:
A korábbiakban használt mintarajzon a feliratléptékek már be voltak állítva a SECTIONS AND DETAILS elrendezés nézetablakaihoz, és megegyeztek az egyes nézetablakok léptékével. Amikor egy új nézetablakot hoz létre, és beállítja a léptékét, a feliratlépték automatikusan megegyezik a nézetablak léptékével. Ha a két lépték nem egyezik, a Nézetablaklépték szinkronizálása gombra () kattintva a nézetablak léptékéhez igazíthatja a feliratléptéket. Ha a két lépték megegyezik, a Nézetablaklépték szinkronizálása gomb kék színű. További információk a nézetablakok létrehozásáról és léptékezéséről: Próbálta már? – Elrendezési nézetablakok előzetes léptékezése.
Ha metszeti és homlokzati nézetekkel, valamint különböző léptékű részletekkel dolgozik, a feliratozási objektumok és a feliratléptékezés megkönnyítheti a tervek feliratozását. Ezt az is szemlélteti, hogy milyen egyszerűen gondoskodhat arról, hogy a feliratok a megfelelő méretben jelenjenek meg, a nézetablakhoz rendelt léptéktől függetlenül.
Az alábbiakban megtalálja a rajzokban alkalmazható, feliratozási objektumokkal és feliratléptékezéssel kapcsolatos parancsokat és rendszerváltozókat.
Parancs | Leírás |
---|---|
FELIRATVISSZAÁLL | Alaphelyzetbe állítja a kijelölt feliratozási objektumok összes alternatív léptékábrázolásának helyét. |
FELIRATFRISSÍT | Frissíti a meglévő feliratozási objektumokat, hogy megfeleljenek a stílusuk aktuális tulajdonságainak. |
OBJEKTUMLÉPTÉK | Hozzáadja vagy törli a feliratozási objektumokhoz tartozó támogatott léptékeket. |
LÉPTÉKLISTASZERK | Az elrendezésbeli nézetablakok, oldalelrendezések és a nyomtatás számára elérhető léptékek listáját vezérli. |
Rendszerváltozó | Leírás | Alapértelmezett érték | Mentés helye |
---|---|---|---|
ANNOALLVISIBLE | Elrejti vagy megjeleníti az aktuális feliratozásléptéket nem támogató feliratozási objektumokat. | 1 | Rajz |
ANNOAUTOSCALE | Frissíti a feliratozási objektumokat, hogy azok a feliratozáslépték megváltozásakor támogassák a feliratozásléptéket. | -4 | Beállításjegyzék |
ANNOSCALEZOOM | Meghatározza, hogy a papírtér nézetablakaiban az egérgörgővel történő nagyítást adott nagyítási léptékek vezérlik-e, vagy független legyen a nézetablakléptékektől (korábbi működés). | 0 | Beállításjegyzék |
ANNOTATIVEDWG | Megszabja, hogy a rajz feliratozási blokként viselkedjen-e másik rajzba történő beszúrás esetén. | 0 | Rajz |
CANNOSCALE | Megadja az aktuális területhez tartozó aktuális feliratozáslépték nevét. | 1:1 | Rajz |
CANNOSCALEVALUE | Az aktuális feliratozáslépték értékét jeleníti meg. | 1.0000 | Rajz |
DIMANNO | Azt jelzi, hogy az aktuális méretstílus feliratozási típusú-e. | 0 | Rajz |
HPANNOTATIVE | Azt adja meg, hogy az új sraffozási minták feliratozási sraffozások legyenek-e ebben a munkamenetben. | 0 | Nincs mentve |
SAVEFIDELITY | A feliratozási objektumok látványhűségét szabályozza az AutoCAD 2007-es vagy azt megelőző verziókban. | 1 | Beállításjegyzék |
SELECTIONANNODISPLAY | Azt szabja meg, hogy az alternatív léptékábrázolások átmenetileg megjelenjenek-e halványítva feliratozási objektum kijelölésekor. | 1 | Beállításjegyzék |