Po wstawieniu informacji o położeniu geograficznym do pliku rysunku dowolny punkt w tym pliku rysunku będzie odpowiadał rzeczywistemu położeniu na powierzchni Ziemi.
Informacje o położeniu geograficznym wprowadza się w odniesieniu do elementu zwanego znacznikiem geograficznym. Znacznik geograficzny wskazuje punkt odniesienia w obszarze modelu, który odpowiada położeniu na powierzchni Ziemi o konkretnej długości i szerokości geograficznej. Program określa również kierunek północy w tym położeniu. Na podstawie tych informacji program może określić współrzędne geograficzne wszystkich pozostałych punktów w pliku rysunku.
Zazwyczaj położenie geograficzne jest definiowane przez swoje współrzędne (np. długość i szerokość geograficzną, poziom) oraz układ współrzędnych (na przykład WGS 84) użyty do zdefiniowania współrzędnych. Ponadto współrzędne położenia mogą się różnić dla różnych układów współrzędnych GIS. W związku z tym podczas określania położenia geograficznego znacznika geograficznego system określa również szczegóły układu współrzędnych GIS.
Zazwyczaj rysunki CAD są bezwymiarowe i są rysowane w skali 1:1. Użytkownik może określić jednostkę liniową reprezentowaną przez jednostkę rysunku. Natomiast w przypadku układów GIS jednostki liniowe są określane przez układ współrzędnych. Aby odwzorować współrzędne CAD na współrzędne GIS, system musi zinterpretować jednostki rysunku programu CAD jako jednostki liniowe. System używa ustawień przechowywanych w zmiennej systemowej INSUNITS jako domyślnych wymiarów liniowych jednostki rysunku. Jednak w przypadku wstawiania informacje o położeniu geograficznym użytkownik ma możliwość określenia innego wymiaru liniowego (dla jednostki rysunku).
Po wstawieniu znacznika geograficznego do rysunku można:
Informacje o położeniu geograficznym można usunąć z pliku rysunku za pomocą polecenia USUŃGEO. Znacznik geograficzny i układ współrzędnych GIS zostaną usunięte z pliku rysunku. W pliku pozostaną jednak znaczniki pozycji.