Można określić obwiednie tnące w taki sposób, aby był wyświetlany ograniczony fragment rysunku odnośnika lub odniesienia do bloku.
Istnieje możliwość przycinania odnośników, takich jak podkładania DGN, DWF, IMAGE, PDF i odniesienia do bloków. Dzięki obwiedni tnącej można określić części odnośnika lub odniesienia do bloku, które mają być wyświetlane, ukrywając dublujące się części odniesienia wewnątrz obwiedni lub na zewnątrz niej.
Wyświetlaniem obwiedni tnącej można sterować dzięki ramce tnącej. Zmiennymi systemowymi przycinania dla podkładań XREF, PDF, DGN, DWG i IMAGE są odpowiednio: XCLIPFRAME, PDFFRAME, DGNFRAME, DWFFRAME i IMAGEFRAME.
Obwiednia tnąca obraz może być polilinią, prostokątem lub wielobokiem z wierzchołkami umieszczonymi w obrębie granic obrazu. Można zmienić obwiednię przyciętego obrazu. W momencie przycinania obwiedni obiekty w odnośniku lub bloku nie są modyfikowane; zmianie ulega wyłącznie sposób ich wyświetlania.
Steruje widocznością przyciętego obszaru odnośnika lub odniesienia do bloku. |
Gdy przycinanie jest wyłączone, obwiednia nie jest wyświetlana i cały odnośnik lub blok są widoczne, przy założeniu że obiekty znajdują się na warstwach, które są włączone i odblokowane. Wyniki przycinania można włączać lub wyłączać za pomocą poleceń przycinania sterujących ukrywaniem lub wyświetlaniem przyciętych obszarów. |
Sterowanie widocznością w obwiedni tnącej. |
Wyświetlaniem obwiedni tnącej można sterować dzięki ramce tnącej. Zmiennymi systemowymi przycinania dla podkładań XREF, PDF, DGN, DWG i IMAGE są odpowiednio: XCLIPFRAME, PDFFRAME, DGNFRAME, DWFFRAME i IMAGEFRAME. |
Zmiana obszaru na ukryty wewnątrz lub na zewnątrz obwiedni tnącej. |
Kiedy zaistnieje potrzeba wyświetlenia ukrytych części przyciętego odniesienia lub odwrotnie, należy użyć uchwytów do zmiany wyświetlania odnośników lub bloków. Dzięki uchwytom umieszczonym w punkcie symetrii na pierwszej krawędzi obwiedni tnącej można odwrócić wyświetlanie przyciętego odniesienia wewnątrz lub na zewnątrz obwiedni. |
Uchwyty są widoczne i można ich użyć, kiedy zmienna systemowa przycinania jest włączona, odniesienie jest wybrane i przycięte.
Po przycięciu odnośnika lub odniesienia do bloku można te elementy przesuwać, kopiować lub obracać tak samo, jak nieprzycięty odnośnik lub odniesienie do bloku. Obwiednia tnąca zmienia położenie wraz z odniesieniem. Jeżeli odnośnik zawiera zagnieżdżone przycięte odnośniki, w rysunku pojawiają się ich stosowne fragmenty. Jeżeli zostanie przycięty odnośnik nadrzędny, zagnieżdżone odnośniki również zostaną odpowiednio przycięte.
Aby zmienić kształt lub wielkość obwiedni tnącej dla odnośników i odniesień do bloków, można użyć do edycji jej wierzchołków uchwytów, w taki sam sposób, jak przy edycji z ich pomocą innych obiektów.
W przypadku edycji przy użyciu uchwytu obszaru prostokątnego można utrzymać zamknięty prostokątny kształt obwiedni tnącej prostokąta z czterema bokami lub kwadratu, ponieważ dwa wierzchołki po tej samej stronie prostokątnej obwiedni tnącej są edytowane razem.
Podczas przycinania wskazywanego przez odniesienia rysunku lub bloku występują następujące ograniczenia: