Tworzy gładką krzywą przechodzącą przez zbiór punktów dopasowania lub obok niego albo zdefiniowaną przez wierzchołki w tolerancji kształtu i położenia.
Polecenie SPLAJN umożliwia tworzenie krzywych NURBS (Nonuniform Rational B-Splines), określanych dla uproszczenia splajnami.
Splajny są definiowane za pomocą punktów dopasowania lub wierzchołków sterujących. Domyślnie punkty dopasowania pokrywają się ze splajnem, a wierzchołki sterujące definiują ramkę sterującą. Ramki sterujące umożliwiają wygodne kształtowanie splajnu. Każda metoda ma swoje zalety.
Aby wyświetlić lub ukryć wierzchołki sterujące i ramkę sterującą, wybierz lub odznacz splajn lub użyj poleceń POKAŻPUNKTSTER i UKRYJPUNKTSTER. W przypadku splajnów utworzonych za pomocą wierzchołków sterujących w programie AutoCAD LT ramkę sterującą można wyświetlić tylko przez wybranie splajnu.
Monity różnią się w zależności od tego, czy jako metodę tworzenia (opcja Metoda) wybrano opcję Dopasuj, czy WS (Wierzchołki sterujące).
W zależności od bieżącej metody określa pierwszy punkt splajnu, czyli pierwszy punkt dopasowania lub pierwszy wierzchołek sterujący.
Tworzy dodatkowe segmenty splajnu aż do naciśnięcia klawisza Enter.
Zamyka splajn, definiując ostatni punkt, tak aby pokrywał się z pierwszym. Domyślnie zamknięte splajny są okresowe, zachowując ciągłość krzywizny (C2) wzdłuż całej pętli.
Określa, czy splajn ma być tworzony za pomocą punktów dopasowania, czy punktów sterujących. (SPLMETHOD — zmienna systemowa)
Tworzy B-splajn stopnia 3 (sześcienny) przez określanie punktów dopasowania, przez które musi przechodzić. Jeśli wartość tolerancji jest większa niż 0, splajn musi się znajdować w określonej odległości tolerancji od każdego punktu.
Tworzy splajn przez określenie wierzchołków sterujących. Tej metody można użyć do tworzenia splajnów stopnia 1 (liniowych), stopnia 2 (kwadratowych), stopnia 3 (sześciennych), i tak dalej, aż do stopnia 10. Dostosowywanie kształtu splajnu przez przesuwanie wierzchołków sterujących często daje lepsze rezultaty niż przesuwanie punktów dopasowania.
Przekształca kwadratowe lub sześcienne polilinie 2D lub 3D dopasowane do splajnu w równoważne splajny. Oryginalna polilinia jest zachowywana lub odrzucana w zależności od ustawienia zmiennej systemowej DELOBJ.
Następujące monity są specyficzne dla metody punktów dopasowania.
Określa parametryzację węzłów, jedną z kilku metod obliczeniowych określających sposób, w jaki połączone są krzywe składowe między punktami dopasowania w splajnie. (SPLKNOTS — zmienna systemowa)
Określa warunek styczności w punkcie początkowym splajnu.
Określa warunek styczności w punkcie końcowym splajnu.
Określa odległość, na jaką splajn jest może odchylać się od określonych punktów dopasowania. Wartość tolerancji 0 wymaga, aby otrzymany splajn przechodził bezpośrednio przez punkty dopasowania. Wartość tolerancji ma zastosowanie do wszystkich punktów dopasowania, z wyjątkiem początkowego i końcowego punktu dopasowania, dla których tolerancja wynosi zawsze 0.
Następujące monity są specyficzne dla metody wierzchołków sterujących (WS). (SPLMETHOD — zmienna systemowa)
Ustawia stopień wielomianu dla wynikowego splajnu. Tej opcji można użyć do tworzenia splajnów stopnia 1 (liniowych), stopnia 2 (kwadratowych), stopnia 3 (sześciennych), i tak dalej, aż do stopnia 10.