Można określić obiekty, w tym bloki i ich atrybuty oraz informacje o właściwościach rysunku, z których mają być wyodrębniane dane.
Następny krok po wybraniu rysunków, z których będą wyodrębniane dane, to określenie obiektów i ich właściwości do wyodrębniania. Są to dane wyjściowe zapisywane w tabeli lub w pliku zewnętrznym. Domyślnie obiekty są wyodrębniane zarówno z obszaru modelu, jak i z obszaru papieru, z uwzględnieniem bloków i odnośników zewnętrznych. Za pomocą okna dialogowego Wyodrębnianie danych — ust. dodatkowe można zmienić domyślne ustawienia.
Na stronie Wybierz obiekty w kreatorze wyciągu danych jest wyświetlana lista obiektów. Na tej stronie można określić filtrowanie danych na podstawie typu obiektu (bloków lub obiektów innych niż bloki). Listę obiektów można zawęzić jeszcze bardziej. Przykładowo można wyświetlić tylko te bloki, które mają atrybuty.
Obiekty i ich właściwości są zawsze wyodrębniane przy użyciu globalnego układu współrzędnych (GUW).
Następny krok po wybraniu obiektów to określenie właściwości do wyodrębniania.
Na stronie Wybierz właściwości w kreatorze wyciągu danych jest wyświetlana lista właściwości w kolumnach z wybranych obiektów ze strony Wybierz obiekty. W tym miejscu dokonuje się ostatecznie wyboru właściwości, z których dane zostaną wyodrębnione i przedstawione w układzie kolumnowym. Używając wstępnie zdefiniowanych filtrów kategorii, takich jak ogólne, geometria czy atrybut, można zawęzić listę właściwości.
Wyodrębnione właściwości są podzielone na kategorie, aby ułatwić ich filtrowanie. Jeśli na przykład trzeba wyświetlić jedynie właściwości dotyczące geometrii, należy wybrać filtr Geometria na stronie Wybierz właściwości.
Poniżej przedstawiono listę kategorii filtrów dla wyodrębnianych właściwości, które są wyświetlane na stronie Wybierz właściwości. Te kategorie są następujące:
Po wyodrębnieniu danych domyślne nazwy właściwości są używane jako etykiety kolumn w siatce danych (np. Szerokość, Długość, Pole powierzchni itp.). Można zmienić nazwy tych właściwości, dzięki czemu etykiety kolumn zostaną zastąpione podanymi nazwami. Przykładowo, jeśli wyodrębniono właściwość Długość linii, ale nazwa kolumny ma wskazywać, że dane dotyczą odległości, w kolumnie Wyświetl nazwę na stronie Wybierz właściwości można zmienić nazwę Długość na Odległość.
Nazwa wyświetlana dla właściwości Długość polilinii zostanie zmieniona na Odległość.
Jeśli jako źródło danych wybrano wiele rysunków, a ustawienia jednostek nie są takie same we wszystkich rysunkach, pojawi się komunikat, że istnieje niezgodność między jednostkami rysunku. W takiej sytuacji do konwersji wartości liczbowych właściwości będą użyte bieżące ustawienia jednostek rysunku.
Jeśli na przykład ustawienia jednostek bieżącego rysunku są określone jako cale, natomiast innego rysunku jako milimetry, wówczas wyodrębnione dane liczbowe będą automatycznie przekształcone na cale. Takie zachowanie występuje nawet wtedy, gdy bieżący rysunek nie jest uwzględniony w źródle danych.
Każda wartość właściwości jest traktowana jako tekst lub wartość liczbowa. Przykładowo, takie właściwości jak promień czy długość są traktowane jako dane liczbowe. Wartości liczbowe atrybutów są traktowane jako tekst. Należy o tym pamiętać podczas używania kolumn formuł w celu wykonania obliczeń arytmetycznych na wyodrębnionych danych.
Obiektów w blokach, które nie zostały jednolicie przeskalowane, nie można wyodrębnić, ponieważ wartości liczbowe mogą być niepoprawne lub bezużyteczne. Jeśli na przykład okrąg znajduje się w bloku, który został wstawiony z niejednolitym czynnikiem skalowania, wówczas obiekt nie jest już prawdziwym okręgiem.
Podczas procesu wyodrębniania będzie wyświetlone okno dialogowe wskazujące znalezione niejednorodnie skalowane bloki oraz obiekty wewnątrz tych bloków, które nie zostały uwzględnione w wyodrębnianiu danych.
Dane właściwości dla obiektów opisowych są wyodrębniane przy użyciu bieżącego ustawienia skalowania opisu.