Lokalny układ współrzędnych (LUW) — informacje

Lokalny układ współrzędnych (LUW) określa położenie i orientację ruchomego kartezjańskiego układu współrzędnych. LUW jest niezbędnym narzędziem w wielu precyzyjnych operacjach.

Elementy definiowane przez LUW

Domyślnie ikona LUW jest wyświetlana w lewym dolnym rogu obszaru rysunku bieżącej rzutni modelu. Ikona LUW w każdym układzie obszaru papieru jest wyświetlana jako ekierka.

Uwaga: Za pomocą polecenia LUWSYMB uzyskuje się dostęp do różnych ustawień koloru, rozmiaru i stylu ikony LUW. Można ją również wyłączyć, gdy nie jest potrzebna.

Opis lokalnego układu współrzędnych (LUW) w przestrzeni 3D

Podczas tworzenia lub modyfikowania obiektów w środowisku 3D można przesuwać LUW i zmieniać jego orientację w obszarze 3D w celu ułatwienia pracy. LUW jest przydatny do wprowadzania współrzędnych, tworzenia obiektów 3D na płaszczyznach roboczych 2D i obracania obiektów w przestrzeni 3D. Ikona LUW zmienia się automatycznie w zależności od bieżącego stylu wizualnego. Pokazana po prawej stronie kolorowa ikona 3D wyświetlana jest wówczas, gdy bieżącym stylem wizualnym jest styl 3D.

Uwaga: Ikona LUW zachowuje się zgodnie z tradycyjną regułą prawej dłoni podczas określania dodatniego kierunku i obrotu osi.

LUW w obszarze papieru

LUW można przesunąć i obrócić w obszarze papieru w układzie, jednak manipulowanie LUW w obszarze papieru jest ograniczone do operacji 2D. Domyślnie ikona LUW jest wyświetlana w lewym dolnym rogu układu. Można zmienić jej domyślne położenie za pomocą polecenia LUWSYMB.

Opis globalnego układu współrzędnych (GUW)

Wszystkie obiekty na rysunku są określane przez ich współrzędne w globalnym układzie współrzędnych (GUW), który jest trwale ustalonym kartezjańskim układem współrzędnych. W nowych rysunkach LUW początkowo pokrywa się z GUW. Kwadraty znajdujące się w lewych dolnych rogach każdej z ikon wskazują, że ikona LUW pokrywa się aktualnie z GUW.