Niektóre rodzaje geometrii stwarzają szczególne problemy podczas renderowania.
Złożoność obiektu jest funkcją liczby jego wierzchołków i powierzchni. Im więcej powierzchni ma model, tym dłużej trwa jego renderowanie. Rysunek należy tworzyć, wykorzystując proste elementy geometryczne, aby skrócić czas renderowania do minimum. Należy stosować możliwie jak najmniej powierzchni do opisania powierzchni.
Przecinające się powierzchnie pojawiają się w modelu, gdy dwa obiekty przenikają się. Podczas opracowywania koncepcji projektu umieszczanie obiektu jako przenikającego inny obiekt jest najszybszym sposobem sprawdzenia, jak coś będzie wyglądać. Jednak krawędź utworzona w wyniku przenikania się dwóch obiektów może być wyświetlana jako pofałdowana.
W poniższym przykładzie krawędź wyświetlana na lewym obrazie jest pofałdowana, ale jest znacznie wyraźniejsza po wykonaniu logicznej operacji sumowania.
Jeśli wyświetlane krawędzie nie są dostatecznie dokładne, należy użyć operacji logicznej, takiej jak suma, iloczyn lub różnica. Utworzona czystsza i bardziej dokładna krawędź lepiej odzwierciedla wygląd obiektu.
Powierzchnie, które zachodzą na siebie i leżą na jednej płaszczyźnie, współpłaszczyznowe powierzchnie, mogą powodować nieoczekiwane rezultaty podczas renderowania, szczególnie w przypadku gdy do tych powierzchni zostaną zastosowane różne materiały.
W poniższym przykładzie pojawiają się zniekształcenia, jeśli powierzchnie zajmują to samo miejsce.
Problem można rozwiązać, zmieniając położenie obiektu na takie, w którym nie będzie on leżeć na jednej płaszczyźnie z innym obiektem.
Powierzchnie, które nakładają się na siebie same z powodu 180-stopniowego skręcenia, mogą również powodować nieoczekiwane rezultaty, ponieważ normalna dla całej takiej powierzchni nie jest jednoznacznie zdefiniowana.
W poniższym przykładzie pojawiają się zniekształcenia w miejscu skręcenia powierzchni ze względu na przecięcie drugiego i trzeciego narożnika.
Sytuacja ta często występuje, kiedy użytkownik próbuje naprawić otwór w powierzchni modelu. Przykładowo po wybraniu narożników dla nowej powierzchni punkty krzyżują się, zamiast leżeć wokół otworu w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara (polecenie 3WPOW). Tego problemu można uniknąć, wybierając narożniki we właściwej kolejności.