-ODNOŚNIK (polecenie)

W wierszu polecenia umożliwia zarządzanie rysunkami wstawianymi jako odniesienia zewnętrzne (xref).

Wyświetlane są następujące monity.

Podaj opcję

?—Lista odnośników

Wyświetla listę nazw odnośników do plików DWG, ścieżki, typ i liczbę odnośników aktualnie dołączonych do rysunku.

Ustal

Konwertuje określony odnośnik do pliku DWG na blok, czyniąc go stałą częścią rysunku.

Nazwane obiekty zależne, takie jak nazwy warstw, dla określonego odnośnika, są dodawana do rysunku. W każdym nazwanym obiekcie zależnym pionowa kreska (|) jest zastępowana przez trzy nowe znaki: cyfrę (zwykle 0) między dwoma znakami dolara ($). Liczba jest zwiększana, jeśli już istnieje taka sama nazwa w bieżącym rysunku.

Odłącz

Odłącza od rysunku jeden lub więcej odnośników do pliku DWG, wymazuje wszystkie umieszczenia określonego odnośnika zewnętrznego i zaznacza definicję odnośnika zewnętrznego do usunięcia z tabeli definicji. Tylko odnośniki dołączone lub nałożone bezpośrednio do bieżącego rysunku mogą być odłączane; nie można odłączyć zagnieżdżonych odnośników.

Ścieżka

Wyświetla i dokonuje edycji nazwy ścieżki skojarzonej z konkretnym odnośnikiem do pliku DWG. Opcja ta jest przydatna wtedy, gdy zmieniono położenie lub nazwę pliku skojarzonego z odnośnikiem.

Typ ścieżki
Określa, czy ścieżka jest względna czy bezwzględna (pełna).
  • Edytuj nazwy odnośników w celu edycji typu ścieżki. Wprowadź nazwę odniesień zewnętrznych, które chcesz zmodyfikować. Używając symboli wieloznacznych, można określić wiele odnośników zewnętrznych. Aby uzyskać więcej informacji na temat wyszukiwania z użyciem symboli wieloznacznych, zobacz Wykaz symboli wieloznacznych.
  • Nowy typ ścieżki. Określ jako pełna, względna lub brak.

    Ścieżka pełna to ścieżka bezwzględna zawierająca literę lokalnego dysku twardego, adres URL witryny lub literę dysku serwera sieciowego.

    W ścieżkach względnych przyjmuje się literę bieżącego dysku lub folder rysunku głównego.

Usuń

Usuwa wybrany odnośnik do pliku DWG.

W miejscu odnośnika zewnętrznego zostaje znacznik, co umożliwia jego ponowne wczytanie.

Wczytaj ponownie

Ponownie wczytuje odnośnik do pliku DWG lub kilka takich odnośników. Ta opcja ponownie wczytuje i wyświetla ostatnio zapisaną wersję rysunku.

Jeżeli program napotka błąd podczas ponownego wczytywania, zakończy wykonywanie polecenia ODNOŚNIK i anuluje całą sekwencję wczytywania.

Nałóż

Wyświetla okno dialogowe Podaj nazwę pliku do nałożenia (okno dialogowe standardowego wyboru pliku). Jeśli ta czynność jest wykonywana w stosunku do rysunku zawierającego nałożony odnośnik, to nie pojawi się on w bieżącym rysunku.

W przeciwieństwie do bloków i dołączonych odnośników nałożone odnośniki nie mogą być zagnieżdżone. Jeśli inny użytkownik aktualnie edytuje plik odnośnika, program nakłada ostatnio zapisaną wersję.

Jeśli wybrany odnośnik został już nałożony, program tworzy nowy odnośnik, korzystając z nazwy pliku wskazywanego przez odnośnik.

Jeśli zmienna FILEDIA ma wartość 0, zostanie wyświetlony następujący monit:

Podaj nazwę pliku do nałożenia.

Można wpisać znak tyldy (~), co spowoduje wyświetlenie okna dialogowego.

Dołącz

Wyświetla okno dialogowe Odnośnik, jeżeli jest wybrany odnośnik do pliku DWG albo okno dialogowe Wybierz plik odnośnika, jeżeli nie wybrano odnośnika do pliku DWG. Zobacz XDOŁĄCZ.

Jeżeli występuje odwołanie do rysunku zawierającego dołączone odnośniki, odnośniki te pojawiają się w bieżącym rysunku. Podobnie jak bloki, dołączone odnośniki zewnętrzne mogą być zagnieżdżane. Jeśli inna osoba edytuje obecnie plik odnośnika, dołączana jest ostatnio zapisana wersja.

Określ punkt wstawienia

Podaj punkt lub wprowadź opcję

Skala

Ustawia współczynnik skali. Wszystkie wymiary X i Y odnośnika są mnożone przez współczynniki skali X i Y. Odnośnik jest obracany o określony kąt z użyciem punktu wstawienia jako środka obrotu.

X, Y i Z

Ustaw współczynnik skali X, Y, i Z.

  • Współczynnik skali X. Umożliwia zdefiniowanie współczynników skali X, Y i Z dla odnośnika.
  • Narożnik. Definiuje skale X i Y jednocześnie, uwzględniając punkt wstawienia i inny punkt jako narożniki ramki, a następnie definiuje skalę Z.
Obróć

Umożliwia ustalenie kąta wstawienia dla odnośnika.

PSkala

Ustawia współczynnik skali dla osi X, Y i Z w celu sterowania wyświetlaniem odnośnika, kiedy jest on przeciągany do położenia.

PX, PY i PZ

Umożliwia ustawienie osi X, Y i Z w celu sterowania wyświetlaniem odnośnika, kiedy jest on przeciągany do położenia.

PObrót

Umożliwia ustawienie kąta obrotu odnośnika, kiedy jest przeciągany do położenia.