Informacje o elementach iFeature

Można przekształcić jeden element lub kolekcję elementów w element, który można ponownie użyć w innych plikach części.

Element iFeature można utworzyć na podstawie dowolnego elementu szkicowego lub pliku części, a następnie go zapisać. Dla każdego elementu typu iFeature można zdefiniować opisowe nazwy parametrów, które zawierają wyjaśnienia, w jaki sposób parametry wpływają na położenie elementu iFeature w pliku części.

Elementy iFeature są domyślnie przechowywane w plikach z rozszerzeniem .ide, w folderze Catalog. Po utworzeniu i zapisaniu elementu iFeature umieść go w pliku części lub zmodyfikuj.

Położenie elementu iFeature można określić precyzyjnie za pomocą wiązań geometrycznych i wymiarów określonych w parametrach. Zmiany wprowadzone do pliku elementu (.ide) nie mają wpływu na elementy iFeature umieszczone w plikach części. Tak samo zmiany wprowadzone do poszczególnych wystąpień elementu nie mają wpływu na inne wystąpienia tego samego elementu iFeature, w tym samym pliku lub innych plikach części.

Typy elementów iFeature

Występują dwa rodzaje elementów iFeature:
Zwykły element iFeature
Zwykły element iFeature to pojedyncza wersja elementu, którą można zmodyfikować poprzez bezpośrednią edycję pliku tego elementu. Podczas umieszczania elementu iFeature geometria położenia opisuje interfejs połączony z elementem. Zazwyczaj do tego celu używa się płaszczyzny szkicu, jednak może to być również linia lub punkt na szkicu bądź inny element geometryczny.
Elementy iFeature sterowane tabelą
Elementy iFeature sterowane tabelą zawierają wiele odmian elementu w tabeli. Za pomocą narzędzia Redagowanie iFeature można zdefiniować niepowtarzalne wersje tego samego elementu. Zaletą korzystania z elementu iFeature sterowanego tabelą jest możliwość szybkiej zmiany rozmiaru elementu iFeature. Wystarczy wybrać wersję elementu iFeature zapisaną w tabeli parametrów bez konieczności edycji elementu iFeature. W elemencie iFeature sterowanym tabelą można zmieniać wartości, nie można jednak dodawać ani usuwać parametrów ani geometrii.

Parametry w elementach iFeature

Praca z parametrami stanowi nieodłączny element tworzenia projektu. Parametry są używane w celu przechowywania wartości wymiarów szkiców, wyciągnięć prostych, zaokrągleń, fazowań i innych elementów. W elementach iFeature parametry są definiowane dla geometrii rozmiaru i położenia elementu, zmiennych gwintu oraz innych właściwości.

Po umieszczeniu elementu iFeature w części nazwa parametru i monit pomagają zrozumieć jego wpływ na element iFeature. Definiując parametry, należy uwzględniać następujące kwestie:
  • Przypisz parametrom nazwy opisowe, takie jak wysokość, szerokość i głębokość.
  • Podaj ograniczenia rozmiarów.
  • Napisz instrukcje lub wyjaśnienia dla umieszczania lub położenia.
  • Dodaj do elementów iFeature pomoc w umieszczeniu elementów. Podczas określania położenia elementów iFeature lub ich edycji dostępna jest pomoc (w postaci dokumentu, pliku HTML lub arkusza kalkulacyjnego).
  • W oknie dialogowym Wyodrębnij iFeature należy nadać taką samą lub podobną nazwę plikowi elementu iFeature (.ide) oraz elementowi iFeature.
  • Do tabeli Parametry rozmiaru dodaj dowolne wartości, które można zmieniać w elemencie iFeature. Gdy umieszczasz element iFeature, dla każdego parametru, którego nie ma w tabeli parametrów zostanie ustalona wartość.

Parametry utworzone dla wszystkich projektów można przeglądać w oknie dialogowym Parametry (Zarządzanie Parametry). Po ustawieniu kursora na nazwie parametru w oknie dialogowym wyświetlana jest podpowiedź wraz ze szkicami, elementami i innymi parametrami (stanowiącymi część równania), w których został on użyty.

Wzorce postępowania dotyczące tworzenia elementów iFeature