Konfiguracje i reprezentacje

Konfiguracje umożliwiają zachowanie wspólnego zestawu lub serii projektów. Reprezentacje umożliwiają sterowanie widokiem i aspektami pozycyjnymi projektu.

Konfiguracje

Za pomocą części iPart i zespołów iAssembly można zarządzać konfiguracjami produktu. Stany modelu umożliwiają zarządzanie etapami produkcji i elementami na poziomie zespołu lub zestawem projektów.
  • Użyj elementów iFeature do tworzenia rodzin najczęściej używanych elementów.
  • Za pomocą części iPart i zespołów iAssembly można tworzyć rodziny produktów sterowane przez model główny. Każdy składnik ma własne właściwości oraz własny numer części i jest przechowywany w osobnym pliku, którym można zarządzać lub go zwolnić. W zespołach iAssembly do usuwania składników służy polecenie Wyklucz.
  • Stany modelu umożliwiają rejestrowanie etapów produkcji, elementów na poziomie zespołu, wersji uproszczonych lub zestawu projektów w jednym pliku. Każdy składnik może mieć własny numer części, własne zestawienie komponentów i inne właściwości. W stanach modelu do usuwania składników służy polecenie Wyłącz. Wyłączone składniki nie są uwzględniane w zestawieniu komponentów ani nie zużywają pamięci. Za pomocą stanów modelu można również utworzyć reprezentację zastąpienia zespołu w celu zmniejszenia dodatkowego obciążenia lub ochrony własności intelektualnej.

Edycja zakresu

Poniższe ustawienia określają sposób reagowania stanów modelu, części iPart i zespołów iAssembly na wprowadzane zmiany. Po włączeniu opcji Zakres edycji generatora na zmiany reagują wszystkie składniki. Po włączeniu opcji Edytuj zakres składnika na zmiany reaguje tylko aktywny składnik. Zmiana ustawień zakresu:
  • Na wstążce kliknij kartę Zarządzanie panel Redagowanie Zakres edycji generatora .

    Po włączeniu opcji Zakres edycji generatora elementy lub komponenty dodane do aktywnego składnika są dodawane do wszystkich składników. Kolumny tabeli nie są dodawane w tym trybie.

  • Na wstążce kliknij kartę Zarządzanie panel Redagowanie Edytuj zakres składnika .

    Po włączeniu opcji Edytuj zakres składnika elementy lub komponenty dodane do aktywnego składnika nie są dodawane do wszystkich składników. Kolumny tabeli są dodawane i usuwane w tym trybie.

Uwaga: Usuwanie jest operacją globalną i niezależną od ustawienia opcji Edytuj zakres składnika. Aby usunąć element lub komponent z uczestniczenia w aktywnym składniku, włącz opcję Edytuj zakres składnika i wprowadź zmiany w tabeli.
Wykluczanie składników z uczestniczenia:
  • W przypadku stanów modelu użyj opcji Wyłącz w tabeli
  • W przypadku zespołów iAssembly użyj opcji Wyklucz w tabeli

Można również zmienić ustawienia zakresu w przeglądarce. Kliknij przycisk Przełącz zakres edycji, aby przełączać między opcjami Edytuj zakres składnika i Zakres edycji generatora.

Opcja Edytuj zakres składnika umożliwia wprowadzenie zmian w aktywnym składniku. Opcja Zakres edycji generatora pozwala wprowadzić zmiany we wszystkich składnikach. Na poniższej ilustracji po lewej stronie włączona jest opcja Edytuj zakres składnika, a po prawej stronie jest włączona opcja Zakres edycji generatora.

Reprezentacje

Reprezentacje umożliwiają zachowanie grupy zapisanych stanów i atrybutów dokumentu.
  • Reprezentacje widoku umożliwiają zapisanie konfiguracji wyświetlania, które można przywołać, za pomocą nazwy, podczas pracy z komponentem. Widoki sterują widocznością komponentu, jego kolorem i innymi właściwościami związanymi z widokami.
  • Reprezentacje pozycyjne umożliwiają skonfigurowanie zespołu w różnych położeniach i stanach.
Wskazówka: Kliknij prawym przyciskiem myszy folder Reprezentacje w przeglądarce, aby ustawić żądane reprezentacje.

Skąd wiadomo czego należy użyć?

Poniższa tabela zawiera opis użycia i obszary wpływu różnych konfiguracji i reprezentacji. Te informacje pozwolą określić odpowiedni typ oraz kombinację, jakich należy użyć.

Narzędzie Widok Położenie Stany modelu Części iPart / zespoły iAssembly
Cel Stan widoczności, nadpisania koloru, położenie kamery, widok przekroju, szkic, wymiar, opis i widoczność elementu konstrukcyjnego Wyświetlanie zespołów w różnych fizycznych położeniach lub stanach Tworzenie części i zespołów sterowanych tabelą w pojedynczym pliku. Model główny generuje części i zespoły sterowane tabelą. Każdy składnik jest przechowywany w odrębnym pliku, którym można zarządzać i go zwalniać.
Odrębne pliki Nie Nie Nie Tak
Używane do zarządzania Widoczność i inne atrybuty widoku Wartość wiązania, stan unieruchomienia, wartości odsunięcia pozycyjnego Wyłączanie elementów i komponentów, upraszczanie zespołu (zastąpienia) Wykluczanie komponentów, wyłączanie elementów części (i inne właściwości konfiguracji)
Wpływ na okno graficzne Wielokrotne Modyfikuje położenie komponentów zespołu W modelu są wyświetlane zmiany odzwierciedlające aktywny składnik W modelu są wyświetlane zmiany odzwierciedlające aktywny wiersz tabeli
Wpływ na zestawienie komponentów zespołu i listę części menedżera rysunków Tak (lista części może być przefiltrowana, tak aby pokazywała tylko elementy widoku projektowego) Nie Tak

Wyłączone komponenty nie są uwzględniane w zestawieniu komponentów ani na liście części

Tak

Wykluczone komponenty nie są uwzględniane w zestawieniu komponentów ani na liście części

Dostęp do polecenia menedżera rysunków Rzut bazowy, Edycja widoku Rzut bazowy, Edycja widoku (tylko dla opcji Widok bazowy) Rzut bazowy, Edycja widoku (w widoku można wyświetlić dowolną ze zdefiniowanych konfiguracji) Rzut bazowy, Edycja widoku (w widoku można wyświetlić dowolną ze zdefiniowanych konfiguracji)
Użycie w menedżerze rysunków Tworzenie widoków niestandardowych lub specjalnych bez zmiany organizacji zespołu. Przyspieszenie generowania widoku, filtrowanie listy części w celu wyświetlenia wyłącznie składników widoku projektu Pokazywanie zespołów w różnych pozycjach Dokumentowanie etapów produkcji, elementów zespołu lub zestawu projektów Dokumentowanie rodzin produktów i wariantów
Uwaga: *Reprezentacje widoku mogą zmniejszyć zużycie pamięci graficznej i przyspieszyć tworzenie widoków, ponieważ linie ukryte nie są obliczane w przypadku widocznych komponentów. Ma to też wpływ na pamięć systemową. Jeśli zespół wczytywany jest przy pomocy reprezentacji widoku, nie wszystkie fragmenty niewidocznych plików są wczytywane do pamięci. Jednakże, jeśli wszystkie komponenty są włączone, to wszystkie segmenty są wczytywane do pamięci. Wyłączenie widoczności po wczytaniu nie powoduje cofnięcia wczytywania do pamięci żadnej części pliku.