Słownik

blok sąsiadujących arkuszy

Blok opisowy służący do identyfikacji sąsiednich sekcji.

punkt zakotwiczenia

Miejsce na obiekcie rysunkowym określające położenie każdego opisu dołączonego do tego obiektu.

opisy

Sposób wyświetlania powiązanych wartości na obiekcie rysunkowym. Do dodawania opisu do elementów geoprzestrzennych służy etykieta.

definicje opisu

Specjalnie tworzone bloki zawierające atrybuty z wyrażeniami programu Map przypisanymi do właściwości atrybutów. Używane z danymi rysunkowymi.

szablon opisu

Informacje do wyświetlenia w opisie oraz układ tych informacji. Szablony opisu są przechowywane w rysunku jako specjalnie nazwane bloki. Mogą one zawierać tekst i grafikę.

topologia obszaru (model branżowy)

Opis relacji przestrzennej między geograficznymi elementami obszaru w korporacyjnym modelu branżowym. Topologie obszaru zawierają ciągi linii i centroidy. W korporacyjnym modelu branżowym wieloboki są generowane automatycznie na podstawie otaczających ciągów linii. Przykładami topologii obszaru są działki, zagospodarowanie przestrzenne, pokrycie terenu i granice polityczne.

zrealizowane

Dane przedstawiające ostatecznie zainstalowany układ (fizyczny lub funkcjonalno-użytkowy). Dane zrealizowane obejmują wszystkie znaczniki terenowe z oryginalnych rysunków konstrukcyjnych.

zaprojektowane

Dane przedstawiające oryginalny projekt konstrukcji lub instalacji, na przykład, projekt nowego przyłącza energetycznego lub instalacja nowego przewodu rurowego.

aspekt

Kierunek spadku gruntu.

atrybuty lub dane atrybutów

Zebrane w tabelach dane opisujące cechy charakterystyczne elementów lub obiektów rysunkowych, na przykład liczbę pasów jezdni i typ nawierzchni drogi. W przypadku elementów atrybuty można przechowywać z geometrią lub w bazie danych, połączone z danymi elementów. W przypadku obiektów rysunkowych atrybuty przechowywane są w bazie danych, połączone z wybranymi obiektami rysunkowymi.

warstwa AutoCAD

Warstwa w programie AutoCAD. Warstwa programu AutoCAD różni się od warstwy mapy utworzonej w Menedżerze wyświetlania.

Autodesk Design Review

Bezpłatna przeglądarka i edytor dla formatu plików DWF (wcześniej DWF Viewer).

Autodesk Industry Model Editor
Okno dialogowe w programie Autodesk Infrastructure Administrator, które służy do tworzenia, aktualizowania i wdrażania modeli danych.
Autodesk Industry Model Data Editor
Samodzielna aplikacja, która umożliwia pracę bezpośrednio z użyciem elementów modelu branżowego bez potrzeby uruchamiania Zestaw narzędzi AutoCAD Map 3D.
Autodesk Industry Model Setup
Komponent do konfigurowania serwera korporacyjnego modelu branżowego, administratora systemu i głównych użytkowników. Służy on również do administrowania administratorem systemu i aktualizacji struktury modeli danych. Zestaw narzędzi AutoCAD Map 3D.
Autodesk Infrastructure Administrator
Moduł pozwalający użytkownikom z uprawnieniami administratora systemu w Zestaw narzędzi AutoCAD Map 3D konfigurować niektóre aspekty modeli branżowych i ustawienia aplikacji.
Autodesk Infrastructure Application Extension
Internetowa wersja Zestaw narzędzi AutoCAD Map 3D.
Autodesk Infrastructure Map Server
Aplikacja serwera obejmująca program Infrastructure Studio i rozszerzenie Web Server Extension. Ten pakiet produktów pozwala ustawić serwer map, a także umieszczać dane CAD i GIS oraz informacje dotyczące majątku na stronie WWW.
Autodesk Infrastructure Studio
Aplikacja internetowa służąca do udostępniania danych CAD i GIS oraz informacji dotyczących majątku. Ta aplikacja jest elementem programu Autodesk Infrastructure Map Server.
Rozszerzenie Autodesk Infrastructure Web Server Extension

Składnik, dzięki któremu w aplikacjach klienckich są udostępniane usługi serwera Autodesk Infrastructure Map Server za pośrednictwem Internetu lub intranetu z użyciem protokołu HTTP.

pole tworzone automatycznie (metadane)

Na karcie Metadane typ pola, którego wartość pochodzi ze źródła danych i które jest wypełniane automatycznie w Zestaw narzędzi AutoCAD Map 3D. Automatyczne generowanie metadanych jest wywoływane przez wybranie zasobu w Przeglądarce metadanych.

azymut

Kąt mierzony zgodnie z ruchem wskazówek zegara od południka odniesienia. Inną nazwą jest azymut północny. Jego miara może wynosić od 0 do 360 stopni. Azymut ujemny jest przekształcany na wartość zgodną z ruchem wskazówek zegara.

czwartak

Kąt mierzony z północy na południe w zależności, który kierunek jest bliżej z dodanym oznaczeniem wschodu lub zachodu. Kąt ten zawsze ma mniej niż 90 stopni (PI/2 radianów lub 100 gradów) i zazwyczaj odnosi się do niego numer kwadrantu.

analiza najlepszej drogi

Oblicza najkrótszą lub najbardziej optymalną drogę od punktu początkowego na rysunku przez jeden lub więcej punktów pośrednich i z powrotem do punktu początkowego. Przykładowo najlepsza droga aby odwiedzić wiele danych obszarów.

bloki

Zapisane obiekty złożone programu AutoCAD lub Zestaw narzędzi AutoCAD Map 3D do ponownego użycia na rysunku lub na wielu rysunkach (np. strzałka północy). Bloki wczytywane do programu Autodesk Infrastructure Studio są przekształcane na symbole.

bufor

Strefa o określonym promieniu utworzona wokół wybranego elementu. Używany do wybierania elementów z zachowaniem określonej odległości od innego elementu. W Zestaw narzędzi AutoCAD Map 3D można definiować bufory topologii rysunków i elementów, jednak sposoby ich definiowania są różne.

krawędź bufora

Krawędź lub linia położona w określonej odległości od linii środkowej. Wykorzystywana do zdefiniowania krawędzi wyboru.

wypukłość

Dla warstwic, które zawierają krzywe, wartość wypukłości jest maksymalną strzałką odległości wzdłuż krzywej polilinii. Jeśli strzałka odległości jest większa od określonej, dodawane są punkty, aby lepiej zdefiniować kształt krzywej.

Współczynnik wypukłości może dodać więcej wierzchołków do krzywej polilinii, przybliżając jej wygląd do krzywej. Im mniejsza wartość, tym więcej wierzchołków jest dodawanych.

kartezjański układ współrzędnych

Globalny układ współrzędnych zdefiniowany w oparciu o trzy prostopadłe do siebie osie (X, Y i Z), określający położenie w trzech wymiarach. Porównaj ze sferycznym układem współrzędnych.

kartograficzny układ współrzędnych

Globalny układ współrzędnych o odniesieniu bezpośrednio do elipsoidy. Porównaj z geodezyjnym układem współrzędnych.

centroidy

Punkty lub bloki stanowiące część regionu w topologii rysunku. Centroida zawiera informacje o polu powierzchni i obwodzie wieloboku.

łączenie łańcuchowe

Zaawansowany typ łączenia, w którym dwie lub więcej tabel dodatkowych jest połączonych z tabelą podstawową w sposób przypominający łańcuch, czyli tabela podstawowa jest połączona z tabelą dodatkową, która jest połączona z kolejną tabelą dodatkową itd.

wypisanie

Czynność blokowania elementów w składnicy danych przed edycją.

klasa

Zobacz również pojęcia klasy elementu i klasy obiektu.

sklasyfikowany plik DWG

Plik DWG (rysunku) Zestaw narzędzi AutoCAD Map 3D zawierający klasy obiektu, za pomocą których na rysunku odzwierciedlane są rzeczywiste obiekty. Klasyfikowanym DWG nie jest plik DWG, który zawiera definicje klasy obiektu ale nie zawiera obiektów, do których przypisane są te definicje.

skupisko węzłów

Węzły obok siebie wewnątrz określonej tolerancji.

kolumna

Specyficzna kategoria informacji w tabeli, taka jak Adres lub Średnica, nazywana też polem.

element złożony (metadane)

Grupa elementów danych w standardzie FGDC CSDGM. Element złożony może składać się z poszczególnych elementów danych i/lub innych elementów złożonych.

odwzorowanie wiernokątne, wiernokątność

Odwzorowanie wiernokątne zachowuje lokalne kąty. Odwzorowanie mapy jest wiernokątne, gdy jego skala jest taka sama w każdym kierunku z każdego punktu. Południki i równoleżniki przecinają się pod kątem prostym; kształt małych obszarów i kątów o krótkich ramionach zostaje zachowany. Większość większych obszarów jest odkształcona.

odwzorowanie stożkowe

Odwzorowanie mapy, w którym powierzchnia Ziemi jest rysowana tak, jak względem stożka rozwiniętego wokół Ziemi. Odwzorowanie stożkowe wiernokątne Lamberta jest często wykorzystywane w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych, Francji i innych krajach.

ograniczenie

W przypadku bazy danych wymóg przypisany pewnej klasie elementów, który nabiera ważności podczas dodawania nowego elementu do tej klasy. Klasa elementów „droga drugorzędna” może mieć na przykład nałożone ograniczenie, według którego atrybut prędkości dodawanego elementu musi mieć zawsze wartość 25, 30 lub 50 mil/h.

dane ciągłe

Dane, które można umieścić wszędzie. W przypadku tematów dane ciągłe są często uporządkowane w mniejsze grupy pokazujące tendencje zmian. Przykładowo wartość należy do danych ciągłych, które można umieścić w zakresach od 0 do $50000, od $50000 do $100000 i ponad $100000, a każdy zakres wyświetlany jest w innym kolorze. Porównaj z danymi dyskretnymi.

punkty kontrolne

Położenia o wyznaczonej długości i szerokości geograficznej, wykorzystywane do zapewnienia dokładności położeń w mapach. Punkty osnowy geodezyjnej pokrywają całe Stany Zjednoczone. Podobne osnowy istnieją w innych krajach: na przykład znaki robocze i punkty trygonometryczne w Wielkiej Brytanii.

COGO

Skrót od Coordinate Geometry (geometria współrzędnych). Polecenia zapytań COGO są używane do wyodrębniania informacji geometrycznych z obiektów rysunkowych, takich jak: linie, krzywe, polilinie zamknięte i regiony. Te informacje są przydatne do sprawdzania dokładności danych albo wysłania ich w teren. Polecenia zapytań są specyficzne dla poszczególnych obiektów rysunkowych. Nie działają w odniesieniu do elementów. Istnieją jednak polecenia COGO przeznaczone dla danych korporacyjnego modelu branżowego.

warstwice

Linia łącząca punkty o tym samym poziomie lub wartości względnej do określonego datum odniesienia. Linie te mogą ułatwić określenie poziomu w danym miejscu na powierzchni, zwiększyć przejrzystość i ułatwić analizowanie terenu powierzchni 3D oraz ułatwić nawigację.

polecenia geometrii współrzędnych

Zobacz pojęcie COGO.

układ współrzędnych

Zobacz pojęcie globalnego układu współrzędnych.

Menedżer tworzenia powierzchni

Główny interfejs użytkownika do tworzenia powierzchni siatkowych z danych chmury punktów.

referencje

Dane potrzebne do połączenia z bazą danych (identyfikator użytkownika i hasło).

odwzorowanie walcowe

Odwzorowanie mapy, w której powierzchnia ziemi jest rysowana jak względem walca rozwiniętego wokół Ziemi w kierunku północ-południe. Porównaj z odwzorowaniem walcowym poprzecznym.

wiszące

Połączenie lub linia, której jeden koniec nie ma połączenia lub węzła.

Połączenie danych

Okno, w którym można połączyć składnicę danych geoprzestrzennych z mapą użytkownika. Należy określić poszczególne klasy elementów z tej składnicy danych w celu dodania ich do mapy.

element danych (metadane)

Pojedynczy fragment można wprowadzić bezpośrednio jako wartość w polu. W wypadku opcji Metadane pojedyncze elementy danych są przedstawiane jako pola, w których będą wpisywane wartości definiowane w standardzie FGDC CSDGM.

dostawca danych

Rozpoznawany dostawca źródła elementu FDO, używany do uzyskiwania połączenia z danymi geoprzestrzennymi.

źródło danych

Plik UDL (universal data link), który wskazuje zbiór danych i dostarcza informacji jak dotrzeć do tych danych.

składnica danych

W wypadku obiektów FDO zbiór klas elementów przechowywanych w jednym miejscu. Składnica danych zawiera zintegrowany zbiór obiektów, które są prezentowane według klas lub klas elementów definiowanych wewnątrz jednego systemu lub w wielu systemach. Składnicami danych mogą być pliki (np. SDF) lub baza danych (np. Oracle Spacial).

Tabela danych

W Zestaw narzędzi AutoCAD Map 3D siatka oparta na danych FDO, umożliwiająca przeglądanie i edytowanie atrybutów wybranych elementów mapy, wyszukiwanie oraz pracę na zbiorach wskazań.

Widok danych

W Zestaw narzędzi AutoCAD Map 3D siatka, w której można przeglądać i edytować zewnętrzne tabele baz danych połączone z obiektami rysunkowymi.

zapytanie bazy danych

Zbiór warunków określających wybór rekordów z bazy danych. Zapytania do zewnętrznej bazy danych, nazywane też widokami, są tworzone z użyciem oprogramowania bazy danych i mogą być uruchamiane na karcie Eksplorator mapy w oknie zadań.

datum

Model matematyczny gładkiego dopasowania do powierzchni ziemi. Każde datum zawiera elipsoidę, określającą rozmiar i kształt Ziemi oraz punkt bazowy dla długości i szerokości geograficznej. Jeśli dwie mapy wykorzystują inne datum, ich punkty mogą się nie pokrywać.

DEM

Digital Elevation Model. Plik zawierający reprezentację ukształtowania powierzchni terenu. Powierzchnia jest przechowywana w postaci siatki, w której każda komórka może mieć jedno z kilku różnych znaczeń, np. poziom, kolor, gęstość itd.

digitalizacja

Aby przenieść istniejące dane z map papierowych, zdjęć obszarów lub obrazów rastrowych do formy cyfrowej przez śledzenie map za pomocą digitizera. Położenia obiektów zapisywanie są jako współrzędne X,Y.

dane dyskretne

Dane są podzielone na osobne kategorie. W przypadku warstwy elementów używającej tematu poszczególne wartości są wyświetlane oddzielnie. Przykładowo na mapie upraw, każdy plon może być pokazany w innym kolorze. Porównaj z danymi ciągłymi.

informacje wyświetlania

Opis wyglądu obiektu rysunkowego: zawiera także elementy jak warstwa, kolor, wzór kreskowania i rodzaj linii.

Menedżer wyświetlania

Widok okna zadań, w którym na bieżącej mapie wyświetlania widoczne są poszczególne warstwy Menedżera wyświetlania oraz w którym dostępne są polecenia przypisywania stylu i zarządzania warstwami. Aby wyświetlić widok Menedżer wyświetlania, należy wybrać odpowiednią kartę w oknie zadań.

warstwa Menedżera wyświetlania

Zestaw obiektów w Menedżerze wyświetlania. Zestawem mogą być wszystkie obiekty w warstwie lub klasie elementów, bądź obiekty współdzielące pewną właściwość. Do poszczególnych warstw można niezależnie stosować style lub tematy.

mapa wyświetlana

Zestaw prezentacji map zapisany w postaci pliku DWG, zawierający warstwy Menedżera wyświetlania.

model wyświetlania (korporacyjny model branżowy)

W korporacyjnym modelu branżowym sposób administrowania widokami tematycznymi. W definicji modelu wyświetlania określa się zestaw plików warstw (warstw elementów), który zostanie wczytany w Menedżerze wyświetlania. W modelu wyświetlania definiuje się również wiele okien map i warstwy wczytywane automatycznie.

właściwości wyświetlania

Tak samo jak w wypadku informacji wyświetlania.

łączenie

Służy do usuwania granic istniejących między regionami współdzielącymi określony atrybut.

wyrównanie

Służy do używania wzoru z pełnych kropek do wytworzenia większej ilości kolorów niż jest dostępna podczas wyświetlania obrazów.

domena (korporacyjny model branżowy)

Zestawy wartości. Na przykład w domenie określono wartości dozwolone dla danego atrybutu elementu. Domeny z korporacyjnych modeli branżowych przechowuje się w tabelach domen, które są tworzone przy użyciu administratora modelu danych.

dziedzina (metadane)

W wypadku opcji Metadane domenę stanowią wartości elementów poprawnie zdefiniowane w standardzie FGDC CSDGM. Dziedzina może stanowić listę wstępnie zdefiniowanych wartości w menu, zakres liczbowy, tekst w dowolnej formie lub dowolny typ wartości, który można przypisać do danego pola.

zmienna kropkowa

Zmienna dotycząca właściwości obiektu. Składa się z kropki (.) poprzedzonej nazwą zmiennej dla tej właściwości. Zmienne kropkowe mogą być wprowadzane do wyrażeń stosowanych do zbudowania pliku szablonu dla zapytań trybu Raport i do zmian właściwości.

rozpinanie

Proces nakładania elementów lub obrazu rastrowego na powierzchnię w celu odzwierciedlenia ukształtowania terenu.

warstwa rysunkowa

Warstwa w Menedżerze wyświetlania, która zawiera obiekty graficzne z pliku DWG.

obiekty rysunkowe

Obiekty istniejące w pliku rysunku (DWG) lub pochodzące z dołączonych rysunków. Porównaj z elementami.

zestaw rysunków

Zestaw rysunków źródłowych dołączonych do rysunku.

źródło rysunku

Źródłem rysunku w Zestaw narzędzi AutoCAD Map 3D jest plik rysunku (DWG) i skojarzone z nim informacje, takie jak dołączone pliki rysunków, klasy elementów graficznych, połączone dane szablonów i topologie. Porównaj ze źródłem elementów.

alias dysku

Mechanizm programu Autodesk Map, który kieruje do folderu zawierającego dołączone pliki DWG.

DTED

Digital Terrain Elevation Data

obiekty powielone

Obiekty o tym samym punkcie początkowym i końcowym. Typy obiektów, które mogą być rozważane jako powielone: obiekty liniowe, punkty, bloki, teksty i teksty wielowierszowe.

DWF

Format pliku firmy Autodesk używany do współużytkowania danych projektowych 2D, 3D i danych projektowych gotowych do użycia przestrzennego. Pliki DWF łatwo można publikować i przeglądać w sieci WWW.

DWG

Plik rysunku. Format pliku firmy Autodesk używany do przechowywania danych projektowych 2D, 3D i danych projektowych gotowych do użycia przestrzennego.

rozpinanie

Proces nakładania zbioru elementów lub obrazu rastrowego na powierzchnię w celu odzwierciedlenia ukształtowania terenu.

warstwa rysunkowa

Warstwa w Menedżerze wyświetlania, która zawiera obiekty graficzne z pliku DWG.

obiekt rysunkowy

Obiekt w pliku DWG lub pochodzący z dołączonego rysunku. Porównaj z elementami.

źródło rysunku
Plik DWG i skojarzone z nim informacje, takie jak dołączone pliki rysunków, dane obiektu, klasyfikacja, dane podłączonych szablonów i topologie.
alias dysku

Mechanizm Zestaw narzędzi AutoCAD Map 3D umożliwiający wskazanie folderu, który zawiera dołączone pliki DWG.

uzgadnianie styków map

Dostępna w Zestaw narzędzi AutoCAD Map 3D funkcja czyszczenia pliku DWG umożliwiająca odkształcenie sąsiednich map i wytworzenie rzeczywistego dopasowania obiektów rysunkowych na krawędziach map.

zestaw edycji

Gdy użytkownicy decydują się na zablokowanie obiektów w Oracle Spatial, te obiekty są natychmiast blokowane. Edycje zablokowanych obiektów są umieszczane w zbiorze edycji. Można następnie uaktualnić bazę danych, co zaktualizuje zablokowane rekordy elementami ze zbioru edycji.

element (baza danych Oracle Spatial)

Podstawowy moduł geometrii Oracle Spatial (baza danych Oracle Spatial). Akceptowane typy elementów przestrzennych to punkty, ciągi linii i regiony. Przykładowo elementy mogą uformować studnie (skupiska węzłów), drogi (ciągi linii) i granice hrabstw (regiony).

poziom

Odległość w pionie, mierzona od odniesienia do punktu lub obiektu na powierzchni Ziemi. Datum zazwyczaj jest na wysokości poziomu morza. Jest to odpowiednik współrzędnej Z w układzie współrzędnych XYZ.

elipsoida

Przybliżenie kształtu Ziemi nieuwzględniające niejednorodności jej gęstości. Synonimem jest sferoida.

korporacyjny model branżowy
Specjalistyczny schemat przechowywany w bazie danych Oracle. Modele branżowe zawierają klasy elementów, reguły, zależności i inne ustawienia. Istnieją modele branżowe instalacji elektrycznej, wodnej i gazowej oraz kanalizacji. Można tworzyć, edytować i konfigurować modele branżowe za pomocą programu Autodesk Infrastructure Administrator.
wiernopolowe

Odwzorowanie mapy, w którym każda część, podobnie jak całość, ma taki sam obszar jak odpowiadająca mu część Ziemi w tej samej zmniejszonej skali. Mapy płaskie nie mogą być wiernopolowe i pokazywać rzeczywiste kształty.

odwzorowania równoodległościowe

Odwzorowania pokazujące rzeczywiste odległości tylko od środka odwzorowania lub wzdłuż specjalnego zestawu linii. Mapy płaskie nie mogą być jednocześnie wiernopolowe i równoodległościowe.

przeskalowanie

Zobacz pojęcie przeskalowania w pionie.

wypisanie kontrolowane

Operacja wypisywania elementów za pomocą polecenia Wypisz elementy.

profil eksportu

Plik z rozszerzeniem .epf, w którym są składowane ustawienia operacji eksportu.

wyrażenie

Automatyczne obliczenia używane do określania wartości URL, etykiet narzędzi i etykiet elementów. Można zdefiniować wyrażenie tekstowe, które będzie określało wyświetlaną na etykiecie nazwę stanu i liczbę ludności. Aby wyrazić liczbę ludności w milionach, można zastosować wyrażenie liczbowe, w którym liczba ludności będzie dzielona przez 1000000.

analizator wyrażeń

Mechanizm analizujący dane wprowadzane w polu Wyrażenie okna dialogowego Opcje raportu lub Zmiana właściwości.

dane zewnętrzne

Dane atrybutów połączone z obiektem rysunku lecz znajdujące się w bazie danych poza plikiem rysunku

FDO

Technologia dostępu do danych Feature Data Objects (nazwa oznacza dosłownie „dane opisowe elementów”). Standard oprogramowania firmy Autodesk i API ogólnego przeznaczenia umożliwiający dostęp do elementów oraz danych geoprzestrzennych niezależnie od podstawowej składnicy danych.

dostawca FDO

Wdrożenie API FDO umożliwiające dostęp do danych zgromadzonych w konkretnej składnicy danych, którą może być baza danych, np. Oracle lub SQL Server, bądź plik SDF albo SHP.

element

Przedstawienie naturalnego lub wykonanego przez człowieka obiektu rzeczywistego. Element przestrzenny, który posiada jedną lub wiele właściwości geometrycznych. Element na przykład drogi może być reprezentowany przez linię, a hydrant przez punkt. Nieprzestrzenny element nie posiada geometrii, ale może być powiązany z geometrycznym elementem przestrzennym. Element na przykład drogi może zawierać element chodnika, który jest definiowany jako element niezawierający geometrii. W Zestaw narzędzi AutoCAD Map 3D elementy są udostępniane i dodawane do mapy za pomocą funkcji Połączenie danych (FDO) lub przez otwarcie rysunku modelu branżowego bądź korporacyjnego modelu branżowego.

klasa elementów

Element schematu opisujący typ rzeczywistego obiektu. Zawiera nazwę klasy i definicje właściwości. Powszechnie używana do opisu zbioru elementów należących do konkretnej kategorii, na przykład klasa elementów „drogi” lub klasa elementów „hydranty”.

formularz klasy elementów (model branżowy)

Można wyświetlać, edytować i generować raporty na temat danych atrybutów dla pojedynczego elementu na rysunku modelu branżowego lub w korporacyjnym modelu branżowym.

Feature Data Objects

Zobacz pojęcie FDO.

warstwa elementów

Warstwa w Menedżerze wyświetlania zawierająca elementy ze źródła, takiego jak SDF, ESRI SHP lub SQL Server. Warstwy elementów są wprowadzane za pomocą funkcji Połączenie danych.

Wyszukiwanie elementów (korporacyjny model branżowy)

Umożliwia wyszukanie w korporacyjnym modelu branżowym położenia niektórych obiektów, takich jak budynki, działki lub inne elementy, które mają geometrię. Znaleziona geometria będzie środkiem generowanej grafiki lub powiększenia Idź do. Istnieje kilka typów wyszukiwania, np. wyszukiwanie sekwencyjne i wyszukiwanie proste.

źródło elementów

Dowolne źródło danych elementów w Zestaw narzędzi AutoCAD Map 3D połączone za pomocą technologii FDO. Jedno z dwóch rodzajów zasobów w programie Autodesk Infrastructure Studio, tworzonych przez wczytanie danych z plików albo przez połączenie z bazą danych przestrzennych. Źródła elementów są przechowywane w repozytorium, w formacie SDF 3 lub w postaci połączeń z bazami danych. Źródła elementów zawierają tylko nieprzetworzoną geometrię. Porównaj ze źródłem rysunku.

FGDC CSDGM

Standard zawartości DGM (Digital Geospatial Metadata). Standardowy schemat XML, dzięki któremu można publikować i udostępniać metadane GIS opublikowane przez komitet United States Federal Geographic Data Committee (FGDC) w 1998 roku. Schemat składa się z siedmiu głównych sekcji, z których każda składa się z poszczególnych elementów danych i elementów złożonych. W zależności od charakteru danych GIS zastosowanie poszczególnych sekcji, elementów i elementów złożonych może być obowiązkowe, opcjonalne lub warunkowe (obowiązkowe w określonych warunkach).

pole

Specyficzna kategoria informacji w tabeli, takich jak Adres lub Średnica. Występuje także pod nazwą kolumna.

przefiltrowany rekord

Rekord spełniający warunki filtru SQL lub filtru przestrzennego i jest dostępny podczas wybierania.

analiza rozpływu

W przypadku topologii sieci jest to analiza, która rozpoczyna się w określonym punkcie i przebiega we wszystkich kierunkach na określoną odległość lub do określonego oporu.

pole wymuszonej aktualizacji

Typ pola (metadanych) tworzonego automatycznie w opcji Metadane. Jego wartość musi pochodzić ze źródła danych znajdującego się w zasobie (metadanych) GIS zgodnie z regułami standardu FGDC CSDGM. Pola wymuszonej aktualizacji są uaktualniane podczas każdej aktualizacji metadanych.

generalizacja

Metoda procentowego zmniejszania liczby wierzchołków w danych źródłowych.

geodezyjny układ współrzędnych

Układ współrzędnych o odniesieniu bezpośrednio do datum. Porównaj z kartograficznym układem współrzędnych.

analiza geograficzna

Technika analityczna pozwalająca na identyfikację istniejących warunków położenia geograficznego, obszaru lub sieci liniowej oraz na przewidzenie wpływu przyszłych wydarzeń na te elementy.

dane geograficzne

Informacje o elementach geograficznych.

geoida

Elipsoida o bardzo nieregularnej powierzchni wykorzystywana do opisu kształtu Ziemi.

geometria (baza danych Oracle Spatial)

Reprezentacja elementu przestrzennego w postaci uporządkowanego zestawu prostych elementów.

odwzorowanie geometryczne

Proces przekształcania elementów geometrycznych obiektów Zestaw narzędzi AutoCAD Map 3D na geometrię Oracle Spatial oraz przekształcania elementów geometrycznych występujących w rekordach z powrotem na obiekty Zestaw narzędzi AutoCAD Map 3D.

plik DWF z odniesieniami geograficznymi

Plik DWF opublikowany w Zestaw narzędzi AutoCAD Map 3D lub programie AutoCAD Civil 3D w wersji 2008 bądź nowszej zawierający globalny układ współrzędnych oraz współrzędne szerokości i długości geograficznej określone w oparciu o odniesienie WGS84.

obraz odniesień geograficznych

Obraz, do którego w źródle korelacji odnoszą się współrzędne istniejące w rzeczywistości. Przykład: FeoSPOT, GeoTIFF oraz obrazy używające jako źródła korelacji plików odzwierciedlających rzeczywistość.

GeoTIFF

Typ oznaczonego formatu plików (TIFF) obsługujący informacje z odniesieniem graficznym.

GIS (Geographic Information System)

Skomputeryzowany system wspomagający podejmowanie decyzji, integrujący dane geograficzne, dane atrybutów i inne dane o odniesieniu przestrzennym. GIS jest używany do zdobywania, przechowywania, analizowania i wyświetlania danych przestrzennych.

globalny układ współrzędnych

Metoda umożliwiająca przekształcenie sferycznych współrzędnych ziemi, przedstawiających długości i szerokości geograficzne, na kartezjański układ współrzędnych rysunków Zestaw narzędzi AutoCAD Map 3D. Metoda ta uwzględnia w odwzorowaniu krzywizny powierzchni Ziemi. Układ współrzędnych jest zwykle definiowany przez odwzorowanie, definicję elipsoidy, datum, jeden lub więcej standardowych południków i równik.

siatka geograficzna

Siatka składająca się z linii geograficznych, takich jak południki i równoleżniki.

układ odniesienia siatki

Kartezjański układ współrzędnych oparty na siatce. Układ odniesienia siatki stanowi układ współrzędnych uniwersalnego odwzorowania poprzecznego Mercatora (UTM).

wyznacznik strefy siatki (GZD)

Pierwsza część współrzędnej układu odniesienia siatki. Wyznacznik strefy siatki określa strefę w układzie UTM o wymiarach 6 na 8 stopni przez podanie wartości i litery szerokości geograficznej.

powierzchnia siatkowa

Zobacz pojęcie powierzchni.

kreskowanie

Wzór używany do wypełnienia obszaru serią przecinających się linii.

cieniowanie rzeźby terenu

Uzupełnienie cieniowania powierzchni, które przez dodanie cieni daje wrażenie trzeciego wymiaru. Cieniowanie rzeźby terenu dodaje do powierzchni cienie będące wynikiem padania światła słonecznego z określonego kierunku i pod określonym kątem.

ukryte wypisanie

Operacja wypisywania elementów poprzez ich wybór za pomocą polecenia Wypisz elementy.

plik indeksu

Plik składnicy danych chmury punktów utworzony w Menedżerze chmury punktów. Pliki indeksu zapewniają szybszy i bardziej efektywny dostęp do danych chmury punktów w Zestaw narzędzi AutoCAD Map 3D.

model branżowy
Specjalistyczny schemat zapisany w bazie danych Oracle (korporacyjny model branżowy) lub w pliku rysunku bądź szablonu (plikowy model branżowy). Modele branżowe zawierają klasy elementów, reguły, zależności i inne ustawienia. Istnieją modele branżowe instalacji elektrycznej, wodnej i gazowej oraz kanalizacji. Można tworzyć, edytować i konfigurować modele branżowe za pomocą programu Autodesk Infrastructure Administrator.
rysunek modelu branżowego
Plik DWG zawierający specjalistyczny schemat. Modele branżowe zawierają klasy elementów, reguły, zależności i inne ustawienia. Istnieją modele branżowe instalacji elektrycznej, wodnej i gazowej oraz kanalizacji. Aby udostępnić rysunek modelu branżowego użytkownikowi programu AutoCAD, należy najpierw zapisać go jako zwykły plik tego programu.
eksplorator modeli branżowych
Widok okna modelu branżowego, które jest wyświetlane po otwarciu rysunku modelu branżowego lub korporacyjnego modelu branżowego. Użyj widoku drzewa, aby wyświetlić obiekty przechowywane w bazie danych. Dla różnych wymagań i większej przejrzystości obiekty te mogą być pogrupowane w grupy eksploratora. Umożliwia udostępnienie widoku właściwego dla modelu branżowego w celu przetworzenia następujących obiektów: tematy (i klasy elementów), domeny, topologie, przecięcia, tabele systemowe i procesy robocze. Można zdefiniować różne eksploratory dla poszczególnych modeli branżowych.
szablon modelu branżowego
Plik DWT zawierający specjalistyczny schemat. Modele branżowe zawierają klasy elementów, reguły, zależności i inne ustawienia. Istnieją modele branżowe instalacji elektrycznej, wodnej, i gazowej oraz kanalizacji. Podczas tworzenia rysunku z użyciem szablonu modelu branżowego użytkownik korzysta z rozszerzonych funkcji.
połączenie wewnętrzne

Typ łączenia, gdzie rekordy w tabeli podstawowej są wyświetlane jedynie, jeśli posiadają zgodne rekordy w połączonej tabeli dodatkowej. Zobacz także połączenie, lewe połączenie zewnętrzne.

przecięcie (wyrażenia)

Dwa lub więcej warunków połączonych operatorem logicznym I (And). Element jest wybierany tylko wtedy, gdy spełnia określone warunki. Porównaj z sumą .

przecięcie (geometria)

Położenie, w który linia, powierzchnia lub bryła przecina się z inną, tak że mają jeden lub więcej punktów wspólnych.

zadanie (korporacyjny model branżowy)

Wszystkimi zmianami w korporacyjnym modelu branżowym można sterować i wprowadzać je, używając dokładnych raportów na odpowiednich etapach przetwarzania, jeśli są one wprowadzane wewnątrz zadania. Użycie zadań umożliwia kontrolę wersji. Zadanie obejmuje różne stany przetwarzania (aktywne, oczekujące, projekt). Dla każdego stanu przetwarzania w aplikacji precyzyjnie określono, które operacje są dozwolone.

obwód zadania (korporacyjny model branżowy)

Obszar przestrzenny, w którym można przetwarzać zadanie. Obwodów zadań można użyć do określenia miejsca, w którym są dozwolone modyfikacje bieżącego zadania. Elementy poza obwodem zadania nie mogą być przetwarzane. Można również zdefiniować reguły elementów do stosowania dla obiektów wewnątrz obwodu.

połączenie

Wzajemna relacja ustalana między danymi atrybutów i źródłami elementów potrzebna do utworzenia nowego widoku danych lub przeprowadzenia doraźnej analizy.

JPG2000

Zaawansowany format obrazu rastrowego opracowany przez grupę Joint Photographics Expert Group. Zawiera on opcje pozwalające na kompresję bezstratną, kompresję wavelet, dekompresję przyrostową oraz obsługę koloru 48bitowego.

kolumna kluczowa

Jedna lub więcej kolumn w tabeli, których wartości wykorzystywane są do identyfikacji rekordu. Aby zapewnić pożyteczne połączenia, kolumna kluczowa powinna zawierać unikatową wartość dla każdego rekordu. Nazywana też polem kluczowym.

wartość kluczowa

Wartość przechowywana w obiekcie, odpowiadająca wartości pola kluczowego w tabeli.

widok kluczowy

W skoroszycie mapy, przegląd całej mapy z wyświetlanymi bieżącymi granicami sekcji.

etykieta (elementy geoprzestrzenne)

Tekst umieszczany na elementach mapy lub obok nich, opisujący lub je identyfikujący.

etykieta (korporacyjny model branżowy)

W korporacyjnym modelu branżowym wszelkie dane atrybutu elementu mogą być wyświetlane w postaci tekstu za pomocą elementów etykiety. Elementy etykiety są generowane z użyciem instrukcji wyboru, które można zdefiniować. Definicje etykiet (instrukcje wyboru i inne ustawienia) są przechowywane w tabeli systemowej TB_LABEL_DEF. Definicje etykiet mogą być tworzone lub edytowane w programie Infrastructure Administrator. Elementom etykiet można nadać style w Menedżerze wyświetlania przez wyświetlanie właściwości LABEL_TEXT.

definicja etykiety (korporacyjny model branżowy)

Instrukcje wyboru, na podstawie których są tworzone etykiety. Definicja etykiety umożliwia wysłanie zapytania o dane do bazy danych oraz określenie położenia i orientacji tekstu. Te informacje są używane w Menedżerze wyświetlania do przypisania stylu.

LAS

Aerofotografia LiDAR. LAS to standardowy format pliku zdefiniowany przez Amerykańskie Towarzystwo Fotogrametrii i Teledetekcji (American Society of Photogrammetry and Remote Sensing). Standard LAS obejmuje klasyfikację punktów LiDAR.

szerokość geograficzna

Pierwsza część sferycznego układu współrzędnych, obrazująca położenie na powierzchni ziemi. Szerokość geograficzna oznacza odległość kątową na północ lub południe od równika.

warstwa

Źródło, do którego odwołuje się źródło elementów lub źródło rysunku. Warstwa zawiera informacje o przypisanych stylach, tematach i ewentualnie zbiór zakresów skali. Warstwy dodawane są do mapy za pomocą Menedżera wyświetlania. Specyficznymi typami warstw są: warstwa rysunku, warstwa elementów oraz warstwa powierzchni.

.layer

Plik z definicją warstwy. W Zestaw narzędzi AutoCAD Map 3D plik, w którym są zapisywane wszystkie informacje niezbędne do odtworzenia warstwy, tzn. odwołania do danych źródłowych i style, które zostały do nich zastosowane.

szablon układu

W skoroszycie mapy nazwany układ rzutni i opisów w obszarze papieru. Obejmuje potrzebny rozmiar papieru i skalę dla drukowania i publikowania.

lewe połączenie zewnętrzne

Typ łączenia, w którym wszystkie rekordy w tabeli podstawowej są wyświetlane bez względu na to, czy w połączonej tabeli dodatkowej istnieją rekordy będące ich odpowiednikami.

LiDAR

Light Detection And Ranging. Metoda teledetekcji, której można użyć do generowania obrazu powierzchni.

łamana (geometria)

Element geometrii łączący węzły. W topologii regionów, łamana definiuje krawędź regionu. Może zawierać wierzchołki i rzeczywiste łuki, może też przedstawiać linię, wielobok lub łuk.

połączenie (zewnętrzna baza danych)

Połączenie między obiektem graficznym i daną z odpowiedniej bazy danych. Dane połączeń przechowywane są w połączonym obiekcie rysunku i zawierają nazwę szablonu połączeń i wartość kluczową, wykorzystywaną do identyfikacji skojarzonych rekordów w tabeli. Obiekt może posiadać więcej niż jedno połączenie.

szablon połączeń

Struktura danych zawierająca ścieżkę do tabeli bazy danych i określająca jedno lub więcej kluczowych pól w tej tabeli.

blokada

Ustala dla całości lub części pliku tryb tylko do odczytu, nie pozwalając na jego edycję innym użytkownikom sieci. Blokowanie obiektu dotyczy obiektów edytowanych przez innego użytkownika. Blokowanie dotyczy całych plików, na przykład gdy użytkownik programu AutoCAD zamierza otworzyć plik, który jest aktualnie edytowany w Zestaw narzędzi AutoCAD Map 3D.

operator logiczny

Symbol taki jak I (And), Lub (Or), Nie (Not), =, >, >=, <, i <= wykorzystywany do definiowania związków logicznych.

topologia logiczna (model branżowy)

W modelu branżowym opis zależności elementów z dowolnych klas, zarówno klas elementów atrybutów, jak i geometrii. Elementy nie muszą być połączone przestrzennie. Topologia logiczna łączy punkty z punktami, linie z liniami, linie z punktami lub elementy atrybutów z elementami atrybutów. Sieci instalacji są oparte na topologiach logicznych, które łączą punkty (węzły) i linie (krawędzie). Na przykład topologia logiczna może reprezentować sieć wodno-kanalizacyjną lub sieć elektryczną. Zwana jest także topologią sieci.

długa transakcja

Transakcje o czasie trwania przekraczającym wiele godzin, dni lub miesięcy, co różni je od typowych transakcji bazy danych trwających kilka sekund. Długie transakcje zapewniają niepodzielność, spójność i trwałość. Transakcja może zostać zatwierdzona lub cofnięta.

długość geograficzna

Druga część sferycznego układu współrzędnych, obrazująca położenie na powierzchni Ziemi. Długość geograficzna odmierza odległość kątową na wschód lub zachód od pierwszego południka, przebiegającego przez Greenwich w Anglii.

rzutnia główna

Rzutnia, która reprezentuje fragment mapy w arkuszu.

mapa

Zbiór warstw wyświetlanych w odpowiednim układzie współrzędnych i w zadanym zakresie.

skoroszyt mapy

Opcja publikowania w programie Autodesk Map, która pozwala podzielić mapę na sekcje i sformatować je na stronach skoroszytu mapy wraz z legendą i kluczem (indeks). Skoroszyty mapy można tworzyć i edytować na karcie Skoroszyt mapy w oknie zadań.

Skoroszyt mapy

Umożliwia zarządzanie skoroszytem mapy i zawiera polecenia jego tworzenia, edycji i publikowania. Aby wyświetlić Skoroszyt mapy, kliknij jego kartę w oknie zadań.

szablon skoroszytu mapy

Określony rodzaj szablonu zestawu arkuszy używany przez skoroszyt mapy do generowania arkuszy. Sekcje mapy są generowane na podstawie układu i właściwości elementów zastępczych dla rzutni.

Eksplorator mapy

Program służący do zarządzania zasobami map. Aby wyświetlić Eksplorator mapy, kliknij jego kartę w oknie zadań.

MAPMAIN (korporacyjny model branżowy)
Domyślna nazwa systemowego użytkownika korporacyjnego modelu branżowego z ograniczonymi uprawnieniami (użytkownika nie będącego administratorem).
MAPSYS (korporacyjny model branżowy)

Domyślna nazwa komponentu serwera korporacyjnego modelu branżowego, w którym są umieszczane ustawienia aplikacji i procedury przechowywane po stronie serwera. W celu użycia korporacyjnego modelu branżowego, należy połączyć się z komponentem MAPSYS lub MAPMAIN.

sekcja mapy

Określony region mapy (widok obszaru modelu) używany na poszczególnych arkuszach.

odwzorowanie mapy

Obraz ciała sferycznego, takiego jak Ziemia, na płaskiej powierzchni. Każde odwzorowanie mapy musi mieć określone właściwości, aby spełnić szczególne wymagania.

zapytanie mapy

Zestaw warunków, które muszą spełnić obiekty rysunku wybierane z rysunków źródłowych. Warunki zapytania mapy mogą być oparte na położeniu lub właściwościach obiektu lub danych przechowywanych w rysunku czy powiązanej tabeli bazy danych.

formularz główny — szczegółowy (model branżowy)

Formularz klasy elementów, w którym powiązane rekordy są wyświetlone we osadzonym podformularzu na jednej lub większej liczbie kart.

odwzorowanie Mercatora

Odwzorowanie mapy, zaprojektowane przez Gerhardusa Mercatora, w którym powierzchnia Ziemi jest rysowana jak względem walca rozwiniętego wokół Ziemi.

południk

Okrąg przechodzący przez oba bieguny, odpowiadający długości geograficznej.

Wojskowy układ odniesienia siatki (MGRS)

Układ odniesienia siatki oparty na uniwersalnym odwzorowaniu poprzecznym Mercatora (UTM) i uniwersalnym stereograficznym odwzorowaniu biegunowym (UPS) używane przez wojsko Stanów Zjednoczonych i NATO.

metadane

Dane stanowiące informacje o danych. W kontekście GIS metadane są informacjami opisującymi podstawowe cechy zbioru danych geoprzestrzennych.

punkty odniesienia

Elementy o znanych współrzędnych, wykorzystywane do uzyskania dokładnego położenia na mapie.

Mpolygon

Obiekt typu region. Region różni się od zamkniętej polilinii przechowywaniem informacji o swoich wewnętrznych i zewnętrznych granicach.

schemat nazewnictwa

Metoda określania nazw poszczególnych sekcji mapy. Przykłady zawierają kolumnę/wiersz, sekwencję i sterowane dane.

analiza sieci, rozpływ

Zobacz pojęcie rozpływu.

topologia sieci

Opis relacji przestrzennej między liniowymi obiektami rysunkowymi (łamane i czasami węzły). Przykładowo topologia sieci może pokazywać rury, ulice, linie napięcia elektrycznego i rzeki.

węzeł

Pojedynczy punkt, koniec łamanej lub przecięcie w topologii. Węzeł może być reprezentowany przez blok lub obiekt punktowy.

topologia węzłów

Opis relacji przestrzennej między punktowymi obiektami geograficznymi znajdującymi się na rysunku. Przykłady topologii obiektów punktowych to punktowe źródła zanieczyszczeń i znaki drogowe.

normalizacja

W mapach tematycznych skalowanie jednych wartości danych względem innych. Przykładem jest dopasowanie wartości tematycznej opartej o obszar, długość lub średnicę elementu.

klasa obiektu

Wszystkie obiekty rysunkowe utworzone za pomocą określonych definicji klasy obiektu. Klasyfikacja obiektów jest używana do organizowania obiektów na rysunku w oparciu o elementy świata naturalnego, które reprezentują, takie jak drogi. Klasy obiektów umożliwiają tworzenie nowych obiektów, które na rysunku będą miały automatycznie przypisane odpowiednie właściwości i wartości.

definicja klasy obiektu

Definicja opisująca sposób tworzenia w rysunku obiektu opartego na klasach. Definicja klasy obiektu może zawierać informacje o typie obiektu, domyślnych właściwościach obiektu lub domyślnych danych, które powinny być dołączone do obiektu.

dane opisowe

Dane atrybutów dołączone do obiektu i przechowywane w pliku rysunkowym. Porównaj z danymi zewnętrznymi.

OGC

Open Geospatial Consortium Międzynarodowa nienastawiona na zyski organizacja zajmująca się uzgadnianiem i opracowywaniem norm oraz standardów usług korzystających z danych geoprzestrzennych, i charakterystycznych dla danej lokalizacji. (www.opengeospatial.org)

połączenie jeden-do-jednego

Połączenie, gdzie jeden rekord w tabeli podstawowej odpowiada jednemu rekordowi w tabeli dodatkowej.

połączenie jeden-do-wielu

Połączenie, gdzie jeden rekord w tabeli podstawowej odpowiada co najmniej dwóm rekordom w tabeli dodatkowej.

OpenGIS Agent

Składnik rozszerzenia Autodesk Infrastructure Application Extension, w którym wykorzystano kilka protokołów OpenGIS do tworzenia map w sieci WWW w celu udostępnienia usług serwera w aplikacjach klienckich opartych na standardzie OpenGIS.

schemat Oracle

Zobacz pojęcie schematu.

Oracle Spatial (OSE)

Wcześniejsza wersja danych opisowych elementów (FDO) używana do przechowywania map w Oracle Spatial.

OSGeo

Open Source Geospatial Foundation Fundacja, która powstała w celu obsługi i budowania najwyższej jakości oprogramowania typu open source. Celem fundacji jest zachęcanie do korzystania i wspólnego rozwijania projektów prowadzonych przez społeczność internautów. (www.osgeo.org)

nakładanie

Do tworzenia nowej topologii przez łączenie elementów dwóch odmiennych topologii. Przynajmniej jedna oryginalna topologia musi być topologią regionów.

analiza nałożenia

W Zestaw narzędzi AutoCAD Map 3D narzędzie umożliwiające analizę przestrzenną i analizę danych dwóch zestawów elementów geoprzestrzennych.

pakiet

Spakowany plik, który może skrócić proces wczytywania danych na serwer w programie Autodesk Infrastructure Map Server. Duże pliki danych źródłowych można spakować do pliku zip i zapisać w położeniu sieciowym lub skopiować na CD.

równoległość

Równoległy do równika odcinek szerokości geograficznej.

wyszukiwanie najkrótszej drogi

Dla topologii sieci analiza, która rozpoczyna się w określonym punkcie, znajduje najkrótszą odległość do kolejnego punktu i bazuje na oporze (długość jest domyślna).

blokowanie trwałe

Istnieje możliwość edycji wypisanych obiektów offline, a następnie zapisania zmian z powrotem do źródła danych przy ponownym podłączeniu do sieci.

miejsce

Określa położenie i rozmiar elementów (rzutni, paska skali, strzałki północy, legendy) na arkuszu mapy.

blok szablonu wydruku

Blok programu AutoCAD zawierający informacje o wydruku, takie jak strona tytułowa, układy, legenda i inne opisy mapy.

chmura punktów

Zbiór punktów przedstawionych jako obiekt AutoCAD.

region

Region jest zamkniętym obszarem, który przechowuje informacje o swoich wewnętrznych i zewnętrznych granicach, oraz o innych regionach zagnieżdżonych w nim lub pogrupowanych z nim. W topologii regionów, region może być ograniczony przez linie lub łuki w rysunku. Ponadto Zestaw narzędzi AutoCAD Map 3D obsługuje obiekty typu region, czasami zwany Mpolygon lub regionem mapy.

topologia regionów

Opis relacji przestrzennej między elementami geografii obszaru. Topologie te zawierają połączenia geometryczne, węzły i cenroidy. Przykłady tego rodzaju topologii to map krajów, granic politycznych, działek i rodzajów gleb.

klucz główny

Właściwość, za pomocą której poszczególnym elementom w klasie elementów nadawane są unikatowe identyfikatory. W wielu klasach elementów istnieje w tym celu pojedyncza właściwość, na przykład IdElementu. Klasa elementów może jednakże zawierać listę właściwości, takich jak numer ulicy, nazwa ulicy i typ ulicy w celu jednoznacznego zidentyfikowania adresu domu. Nie można edytować wartości klucza głównego połączonych danych.

południk główny

Długość geograficzna przebiegająca przez Greenwich w Anglii, używana jako baza dla pomiarów długości geograficznej.

profil (korporacyjny model branżowy)

Przekrój podłużny elementów linii. Profil jest tworzony przez odwzorowanie elementów na osi.

profil (ustawienia)

Ustawienia użytkownika określone dla podanego rysunku.

model danych profilu (korporacyjny model branżowy)

Zestaw tabel systemowych profilu i dowolny zestaw klas elementów profilu. W tabelach systemowych profilu są przechowywane ustawienia i podstawowa konfiguracja. W klasie elementów profili przechowywane są komponenty każdego rysunku profilu.

projekt (model branżowy)

Projekt zawiera jeden lub więcej modeli branżowych. Wybranie projektu powoduje wczytanie wszystkich potrzebnych obiektów, w tym odpowiednich menu i pasków narzędzi dla wszystkich modeli branżowych w projekcie. Projekt stanowi centralną jednostkę procesu roboczego, którą należy otworzyć, aby pracować nad korporacyjnym modelem branżowym. Dla plikowych modeli branżowych projekt jest tożsamy z rysunkiem modelu branżowego lub szablonem.

Dla różnych grup użytkowników, takich jak ADMINISTRATOR, SPRAWDZAJĄCY, EDYTOR, można określić obszary robocze z odpowiednimi rolami i uprawnieniami.

właściwość

W wypadku danych elementów jest to pojedynczy atrybut klasy. Klasa jest opisywana przez definicję jednej właściwości lub definicje wielu właściwości. Klasa elementów drogi może mieć na przykład właściwości o nazwach: Nazwa, Liczba pasów lub Lokalizacja.

definicja zmiany właściwości

Definicja właściwości, które mają zostać zmienione podczas zapytania.

dane właściwości

Wartości skojarzone z obiektem geograficznym, takie jak głębokość rzeki, szerokość drogi lub średnica rury. W Zestaw narzędzi AutoCAD Map 3D te elementy są reprezentowane jako atrybuty bloków, wartości w tabelach danych opisowych lub wartości w połączonych zewnętrznych bazach danych.

pseudo węzeł

Niepotrzebny węzeł w połączeniu geometrycznym. Pseudo węzły mogą być wykorzystane aby przechowywać informacje o geograficznym położeniu punktu lub pokazania zmian połączeń.

publikowanie

Wykorzystywane do tworzenia wydruków ze skoroszytu mapy.

czyszczenie

Aby usunąć wszystkie nieużywane definicje obiektów z otwartego rysunku.

zapytanie

Zbiór wykonywalnych instrukcji pobierających określone obiekty. Zapytanie, które na przykład wyświetla tylko obiekty z warstw zawierających granice województw i powiatów.

Biblioteka zapytań

Zestaw zapytań zapisanych w rysunku. Można dodawać usuwać i modyfikować zapytania w Bibliotece zapytań.

wymuszenia

Sekwencja wyświetlanych właściwości używana do renderowania map tematycznych; na przykład sekwencja kolorów, stylów linii lub wzorów kreskowania.

zakres wartości

W mapach tematycznych segment danych continuum, takich jak wartość właściwości, temperatura czy populacja.

raster

Obraz zawierający osobne kropki (nazywane pikselami lub komórkami) z wartościami kolorów, uporządkowane w prostokątne, równoodległościowe rzędy. Przykładami obrazów rastrowych są fotografie obszaru i obrazy satelitarne. Porównaj z wektorem.

warstwa powierzchni oparta na rastrach

Zobacz pojęcie warstwy powierzchni.

punkt odniesienia

Punkt, który steruje położeniem symbolu na mapie. Domyślnym punktem odniesienia jest środek symbolu.

rejestrowanie

Przygotowanie mapy do digitalizacji przez kalibrację tabeli digitalizacji do skonwertowania źródła do pliku cyfrowego.

opór

Opór jest miarą trudności w przebyciu łamanej. Domyślna wartość oporu jest równa długości łamanej. Opór może być ustawiony w zależności od tego, co reprezentuje łamana, np. średnica rury lub prędkość ruchu.

rozdzielczość

W obrazie rastrowym — gęstość pikseli na cal (ppi) lub kropek na cal.

zasoby

Składnik aplikacji, źródło elementów lub źródło rysunku w programie Autodesk Infrastructure Map Server, które jest przechowywane w repozytorium zasobów i może być wielokrotnie używane i udostępniane.

zasoby (metadane)

W przypadku karty Metadane ogólny termin „zasób” oznacza dowolny typ zbioru danych, do których w Zestaw narzędzi AutoCAD Map 3D można utworzyć metadane. Źródłem może być klasa elementów, klasa obiektu, schemat lub plik.

repozytorium zasobów

Baza danych XML, w której przechowywane są zasoby otrzymane przez wczytanie danych z plików lub połączenie z bazami danych.

naciąganie

Metoda edycji, używana jedynie w wypadku konieczności, próbująca naprawić błędy przez rozciągnięcie mapy, aby dopasować ją do znanych punktów kontrolnych.

reguła (w przypadku tematów elementów)

Temat elementu składa się ze zestawienia reguł. Każda reguła określa styl i etykietę elementu dla elementów spełniających określony warunek. Istnieje możliwość dodania etykiety legendy zawierającej opis warunku reguły. Podczas rysowania warstwy każdy element jest porównywany z regułami w kolejności, w której są one wyświetlane. Pierwsza reguła, w przypadku której element spełnia warunek, jest używana w celu określenia stylu i etykiety dla tego elementu.

reguła (modele branżowe)

Metoda lub wyzwalacz służący do przetwarzania danych według wstępnie zdefiniowanych algorytmów. Mogą to być na przykład reguły umożliwiające wykonanie złożonej kontroli spójności i zależności w wypadku wystąpienia określonych zdarzeń, np. przed wstawieniem lub po zmodyfikowaniu elementu.

zbiór zapisu

Obiekty, które zostały utworzone lub zmodyfikowane w bieżącym rysunku i zaznaczone do zapisu w rysunkach źródłowych.

skala

Stosunek odległości na mapie do odległości rzeczywistej. Jeśli mapa ma skalę 1:100000 (występującą także jako 1/100000), odległość jednej jednostki na mapie odpowiada 100000 jednostkom na ziemi. Na mapie cyfrowej, skala pokazuje skalę mapy, od której pochodzi skala mapy cyfrowej.

próg skali

Można definiować stylizacje przy różnych progach skali. Przykładowo włączyć wyświetlanie nazw dróg tylko wtedy, gdy współczynnik skali rysunku jest poniżej 1:5000.

schemat

Definicja wielu klas elementów i wzajemnej zależności między nimi. Schemat jest logicznym opisem typów danych używanych do modelowania rzeczywistych obiektów i nie odnosi się do rzeczywistych wystąpień danych (konkretnej drogi lub działki). Właściwie są to metadane.

plan schematu (korporacyjny model branżowy)

Rysunek schematyczny, który przedstawia rzeczywiste elementy dzięki przekształceniu oryginalnej geometrii elementu do położenia alternatywnego, na przykład przez zastosowanie odsunięcia współrzędnych. Plan schematu umożliwia przedstawienie rzeczywistych elementów w postaci zrozumiałej struktury i zachowanie topologii. Plan schematu może być wyświetlany jako nakładka na oryginalnych elementach lub w dodatkowym oknie. W celu zdefiniowania planów schematu należy użyć programu Infrastructure Administrator.

element schematyczny (korporacyjny model branżowy)
Pochodne elementy utworzone z rzeczywistych elementów. Są one przechowywane w bazie danych i używane do rysowania planu schematu. Każdy element schematyczny jest skojarzony z elementem rzeczywistym.
SDF

Plik danych przestrzennych. Geodezyjna baza danych oparta na pliku zrealizowana w technologii Open Source, która może zawierać wiele klas elementów lub typów danych przechowywanych w tabelach z atrybutami i geometrią.

SDF 2

Poprzednia wersja formatu plików SDF. Na ogół każdy plik SDF 2 zawierał jedną klasę elementów lub typ danych, np. punkty, linie, wieloboki lub tekst.

SDF 3

Bieżąca wersja formatu SDF. Jest to własny format programu Autodesk Infrastructure Map Server i Open Source. Każdy plik SDF może zawierać wiele klas elementów lub rodzajów danych przechowywanych w tabelach z atrybutami i geometrią.

usługa

Baza danych Oracle.

cieniowanie

Zobacz pojęcie cieniowania rzeźby terenu.

arkusz

Nazwany pojedynczy obiekt w zbiorze arkuszy, który może być opublikowany. Opisuje układ. Układ wydruku w pliku DWF zawierający określony widok oryginalnych danych.

zestaw arkuszy

Nazwany zbiór arkuszy i podzbiór do opublikowania.

podzbiór arkuszy

Nazwany zestaw arkuszy wewnątrz zbioru arkuszy. Pojedynczy arkusz może być tylko elementem jednego podzbioru.

szablon arkusza

Plik rysunkowy, który definiuje tabelkę rysunkową i układ do użycia w arkuszach. Może być określony dla zestawów arkuszy i podzestawów arkuszy.

najkrótsza droga

Zobacz pojęcie śladu ścieżki.

witryna

Zbiór serwerów, na których przetwarzane są żądania z programu Autodesk Infrastructure Map Server.

Administrator witryny

Aplikacja internetowa instalowana wraz z serwerem Autodesk Infrastructure Map Server do zarządzania witryną i jej usługami.

Eksplorator witryny

Struktura drzewiasta w programie Autodesk Infrastructure Studio, w której wyświetlane są zasoby przechowywane w repozytorium.

serwer witryny

Serwer, który zawiera repozytorium zasobów witryny.

spadek gruntu

Metoda raportowania nachylenia powierzchni jako stosunku wyrażającego odległość w poziomie, w której poziom zmienia się o jedną jednostkę liniową. Jeśli na przykład poziom gruntu wzniesie się o 3 na dystansie poziomym wynoszącym 15 jednostek liniowych (metry lub stopy), to spadek gruntu wynosi 5:1 (5 do 1).

rysunek źródłowy

Plik rysunkowy dołączony do innego rysunku. Zbiór wszystkich rysunków źródłowych dołączonych do rysunku nazywany jest zestawem rysunków. Za pomocą zapytania można pobierać wybrane obiekty z wielu rysunków źródłowych.

przestrzenny

Termin wykorzystywany do oddania matematycznej istoty n-wymiarowych danych.

analiza przestrzenna

Proces analizy, wyodrębniania lub tworzenia nowych informacji o zbiorze elementów geograficznych. Analiza przestrzenna zawiera techniki używane do określania dystrybucji elementów w sieci lub obszarze oraz relacje między tymi elementami. Analizie przestrzennej może być poddane położenie, sąsiedztwo i orientacja obiektów. Jest to wykorzystywane przy ocenie przydatności i możliwości, w ocenie i prognozie oraz interpretacji analizowanego zbioru danych.

kontekst przestrzenny

Ogólne metadane lub parametry, wewnątrz których rezyduje geometria dla zbioru elementów. Kontekst przestrzenny geometrii reprezentującej elementy, który w szczególności obejmuje definicję układu współrzędnych, sferoidalne parametry, jednostki, zakres przestrzenny itd.

dane przestrzenne

Informacja o położeniu i kształcie elementów geograficznych i relacjach między nimi.

Plik danych przestrzennych

Zobacz pojęcie SDF.

przestrzenna baza danych

Baza danych zawierająca informacje indeksowane według położenia.

filtr przestrzenny

Zbiór obiektów określających, które rekordy mają zostać wyświetlone w aktywnej tabeli lub zapytaniu. Kiedy filtr przestrzenny jest aktywny, Widok danych przedstawia tylko rekordy połączone z wybranymi obiektami. Porównaj z filtrem SQL.

indeks przestrzenny

Indeks tworzony w bazie danych Oracle Spatial przez podział zakresu rysunków w bazie danych na prostokątne sekcje. W Zestaw narzędzi AutoCAD Map 3D indeks jest używany do lokalizowania importowanej geometrii.

sferyczny układ współrzędnych

Układ współrzędnych mierzony na powierzchni sfery i wyrażony w odległościach kątowych. Porównaj z kartezjańskim układem współrzędnych.

sferoidy

Zobacz pojęcie elipsoidy.

filtr SQL

Zbiór wyrażeń SQL określających, które rekordy mają zostać wybrane w aktywnej tabeli lub zapytaniu. Kiedy aktywny jest filtr SQL, Widok danych przedstawia tylko te rekordy, które spełniają kryteria filtru. Porównaj z filtrem przestrzennym.

styl

Ustawienia określające sposób wyświetlania elementów lub obiektów rysunkowych w warstwie Menedżera wyświetlania. Przykładowo styl regionu, który wprowadza 50% przezroczystość regionów działek i wyświetlany jest w skali 1:50000. Do jednego elementu można zastosować jeden lub więcej stylów.

biblioteka stylów

Biblioteka stylów jest używana do przechowywania często używanych stylów. Te style można przeciągać i upuszczać na każdy element w każdym innym wyświetleniu mapy.

przypisywanie stylu

Proces przypisywania do elementów (punktów, polilinii, wieloboków) cech wyświetlania, takich jak kolor i wzór linii, kolor wypełnienia, wzór wypełnienia itd.

stylizacja

Wizualna i tekstowa zmiana sposobu wyświetlania obiektów graficznych zgodnie z przypisanymi stylami, a nie według ich oryginalnych właściwości.

administrator

Użytkownik kontrolujący identyfikatory użytkowników, hasła i dostęp do niektórych procedur.

odległość uzupełniania

Maksymalna odległość między wierzchołkami polilinii 3D. Jeśli odległość między wierzchołkami jest większa od określonej, wtedy punkty będą dodawane wzdłuż polilinii 3D w równych przyrostach, które są mniejsze lub równe odległości uzupełniania.

współczynniki uzupełniania

Dodaje wierzchołki wzdłuż długiej polilinii 3D zawierającej kilka wierzchołków. Odległość uzupełniania jest maksymalną odległością miedzy wierzchołkami. Jeśli odległość między wierzchołkami jest większa od określonej, wtedy punkty będą dodawane wzdłuż polilinii 3D w równych przyrostach, które są mniejsze lub równe odległości uzupełniania. Im mniejsza odległość, tym większa liczba uzupełnionych punktów.

powierzchnia

Sieć danych poziomu. W Zestaw narzędzi AutoCAD Map 3D obsługiwane są powierzchnie siatki oparte na rastrach, takie jak pliki DEM czy DTED oraz siatki ESRI. W przypadku tego typu powierzchni punkty powierzchni są połączone w siatki, które następnie wykorzystywane są do interpolacji warstwic oraz generowania profilów i przekrojów. Powierzchnia reprezentuje stan terenu dla określonego czasu lub zdarzenia.

warstwa powierzchni

Warstwa w Menedżerze wyświetlania zawierająca powierzchnie w postaci rastrów, takie jak Digital Terrain Model (DEM), plik siatki ESRI lub Digital Terrain Elevation Data (DTED). Warstwa powierzchni jest wprowadzana za pomocą funkcji Połączenie danych.

pomiar na bagnet

Typ pomiaru wykonywanego przez mierniczego, w którym wykorzystywane są: znana odległość oraz odsunięcie kątowe. Pomiar na bagnet jest pomiarem bezpośrednim dokonywanym za pomocą taśmy lub łańcucha. Oznacza pomiar z uwzględnieniem odsunięcia kątowego.

symbol

Bitmapa lub obraz wektorowy, który reprezentuje punkt.

biblioteka symboli

Zbiór zależnych symboli dostępnych w programie Autodesk Infrastructure Studio. Pliki obrazów wprowadzane do biblioteki symboli są przekształcane w symbole. Biblioteka symboli jest przechowywana w repozytorium zasobów.

tabela symboli

Termin oznaczający przechowanie nazwanych obiektów, czyli rodzajów linii, warstw , stylów tekstu i bloków.

Administrator systemu
W Zestaw narzędzi AutoCAD Map 3D użytkownik mający dostęp do modułu Autodesk Infrastructure Administrator.
tabela

Zbiór danych uporządkowanych w rekordy (wiersze) i pola (kolumny). Kiedy tabela jest wyświetlona jako siatka, rekordy wyświetlone są w pionowych rządach, a pola w pionowych kolumnach. Każda wartość pola tabeli jest wyświetlona w komórce.

Okno zadań

Okno Zestaw narzędzi AutoCAD Map 3D, w którym dostępne są narzędzia potrzebne do wykonania głównych zadań związanych z mapami: tworzenia, wyświetlania, analizowania i publikowania map oraz dodawania do nich stylów. Okno zadań zawiera widoki na kartach: Eksplorator mapy, Menedżer wyświetlania, Pomiar oraz Skoroszyt mapy. Eksplorator mapy umożliwia zarządzanie zasobami używanymi do tworzenia map. Dzięki Menedżerowi wyświetlania użytkownik uzyskuje dostęp do narzędzi tworzenia map, stylów i tematów. Skoroszyt mapy umożliwia drukowanie, publikowanie i udostępnianie mapy. Użytkownik może zmieniać rozmiar i położenie palety Okno zadań.

proces roboczy zadań

Przegląd czynności wymaganych podczas wykonywania częstych zadań związanych z systemem GIS.

szablon (korporacyjny model branżowy)
Układ powtarzających się elementów w korporacyjnym modelu branżowym. Układ zawiera atrybuty elementu, geometrię i połączenia. Szablony umożliwiają umieszczenie układu elementów w jednym kroku.
plik szablonu

Plik formatujący inny plik, tak jak plik tekstowy użyty do zapisania informacji uzyskanych z zapytań obiektów.

warstwa tekstu

Tekst statyczny przechowywany jako osobna składnica danych SDF, niezależnie od bieżącej mapy. Tekst można precyzyjnie umieszczać na warstwie oraz stylizować go i obracać.

mapa tematyczna

Zobacz pojęcie tematu.

temat

Temat jest szczególnym rodzajem stylu używanym do zmiany stylizacji na podstawie niektórych właściwości obiektów. Przykładowo, zamiast po prostu pomalować jezioro na niebiesko, można zmienić odcień niebieskiego w zależności od głębokości jeziora. Zamiast prostej zmiany szerokości linii narysowanych dróg, można zmienić szerokość linii w zależności od natężenia ruchu ulicznego.

tworzenie map tematycznych

Proces przypisywania do elementów stylu zgodnie z wartością atrybutu.

schemat podziału

Metoda dzielenia dużej mapy na wiele mniejszych sekcji. Opcje zawierają podział przez obszar, liczbę i użytkownika.

tolerancja

Promień wokół węzła lub obiektu liniowego używany do wyszukiwania błędów rysunku.

tolerancja (czyszczenie rysunku)

Minimalna dozwolona odległość między obiektami liniowymi lub węzłami podczas czyszczenia rysunku. Gdy dwa obiekty liniowe lub węzły znajdują się od siebie w odległości mniejszej od wartości tolerancji, w Zestaw narzędzi AutoCAD Map 3D są one traktowane jako błąd i poprawiane.

temat (korporacyjny model branżowy)

Zbiór tabel klas elementów, takich jak kontenery, używany do organizowania klas elementów. Uwzględniając transfer danych, tematy są całkowicie niezależne od siebie. Każdy temat może mieć podtematy.

Aby zbudować proste i przejrzyste struktury danych, można grupować klasy elementów do tematów, grupować kilka tematów w tematach głównych i definiować klasy elementów z klasami podelementów. Relacje między tematami i klasami elementów przedstawiono jedynie jako przykład struktury danych. Nie jest konieczna rzeczywista zależność między tabelami.

topologia

Zestaw geometrycznych relacji między połączeniami, węzłami i centroidami. Topologia określa w jaki sposób linie, węzły i regiony łączą się i odnoszą do siebie, formuje podstawy zaawansowanych funkcji GIS takich jak śledzenie sieci, analiza przestrzenna, analiza buforowa, analiza nakładkowa i rozwiązanie topologii regionu.

kontroler topologii (branżowy model danych)
Narzędzie, które umożliwia sprawdzenie topologii na rysunku modelu branżowego lub w korporacyjnym modelu branżowym. Wyniki są wyświetlane w widoku drzewa, wraz ze wszystkimi błędami.
zapytanie topologiczne

Rozszerzenie zapytania mapy, zastosowane do wczytanej topologii.

polecenie nakładkowe

Polecenie uruchamiane w czasie wykonywania innego polecenia. Polecenia nakładkowe należy poprzedzać znakiem apostrofu.

odwzorowanie poprzeczne walcowe

Odwzorowanie mapy, w której powierzchnia Ziemi jest rysowana jak względem walca rozwiniętego wokół Ziemi w kierunku wschód-zachód. Porównaj z odwzorowaniem walcowym.

UDL (Universal Data Link)

Plik z rozszerzeniem .udl, który zawiera nazwę i położenie tabeli bazy danych oraz rodzaj oprogramowania użytego do utworzenia pliku. System Windows używa pliku UDL do zidentyfikowania źródła danych. Korzystając z informacji zawartych w tym pliku, w programach takich jak Zestaw narzędzi AutoCAD Map 3D, można wyświetlać i aktualizować dane z zewnętrznych baz.

niedociągnięcie

Dwie lub więcej linii w określonej tolerancji od siebie, które nie stykają się.

suma

Dwa lub więcej warunki połączone operatorem logicznym Lub (Or). Element jest wybierany tylko wtedy, gdy spełnia przynajmniej jeden z określonych warunków. Porównaj z przecięciem (wyrażeniem).

Narodowy układ współrzędnych Stanów Zjednoczonych (USNG)

Układ odniesienia siatki oparty na uniwersalnym odwzorowaniu poprzecznym Mercatora (UTM), stosowany w Stanach Zjednoczonych.

Uniwersalne odwzorowanie poprzeczne Mercatora (UTM)

Specyficzna odmiana odwzorowania Mercatora zaprojektowana do użycia na całym świecie.

wektor

Matematyczna kalkulacja obiektu z dokładną długością i kierunkiem. Dane wektorowe przechowywane są we współrzędnych X,Y, formujących punkty, linie i obszary. Porównaj z rastrem.

zarządzanie wersjami

Funkcja bazy danych, która pozwala przechowywać wiele kopii zbioru przestrzennych danych i śledzić wersje zbioru danych według daty utworzenia, daty zmiany itd.

przeskalowanie w pionie

Zwiększenie skali pionowej względem skali poziomej, służące do wyraźnego zaznaczenia różnicy wysokości.

rzutnia (korporacyjny model branżowy)
Obszar zainteresowania dla procesu generowania grafiki. Rzutnia korporacyjnego modelu branżowego jest filtrem przestrzennym na mapie.
rzutnia (obszar papieru)

Widok obszaru modelu z układu.

wavelet

Plik graficzny o zredukowanym rozmiarze, który pozwala na dużo szybsze wczytanie dużych obrazów. Kompresja ta oparta jest na algorytmie, dzięki któremu obrazy graficzne mogą zostać zmniejszone do wielkości będącej ułamkiem ich pierwotnych rozmiarów.

wygładzanie

Usuwanie punktów wzdłuż wybranej polilinii 3D, która może reprezentować warstwicę. Współczynniki wygładzania określają liczbę usuwanych punktów. Wygładzania można używać do zmniejszania ilości informacji o punktach pobieranej z warstwicy, która może być zbędna do utworzenia dokładnej powierzchni.

współczynniki wygładzania

Można używać ustawień współczynnika wygładzania do usuwania zbędnych punktów z polilinii 3D przez ignorowanie wierzchołków, które są blisko siebie lub wzdłuż prostej linii. Większa odległość i kąt odchylenia wygładzi większą liczbę punktów. Odległość jest wielkością bezwzględną, a kąt jest mierzony w stopniach. Im większa wartość odległości, tym większa liczba wygładzanych punktów. Współczynniki wygładzania muszą być mniejsze od współczynników uzupełniania.

Punkt jest wygładzany przez obliczenie jego położenia względem wierzchołków przed i za nim. Jeśli długość pomiędzy tymi trzema punktami jest mniejsza, niż wartość długości wygładzania, a kąt odchylenia jest mniejszy niż wartości kąta wygładzania, wtedy środowy punkt nie jest dodany do danych pliku konturu.

WFS

Web Feature Service Internetowa usługa oparta na specyfikacji definiowanej przez OGC. Stanowi źródło danych elementów.

WMS

Web Map Service Internetowa usługa oparta na specyfikacji definiowanej przez OGC. Generuje obraz (np. PNG lub JPG) danych geoprzestrzennych.

proces roboczy (korporacyjny model branżowy)

Przewodnik pomagający użytkownikowi wykonywanie zadań, takich jak pozyskiwanie danych, analizy i raporty.

proces roboczy

Zestaw zautomatyzowanych zadań, które mogą być zorganizowane w taki sposób, że będą uruchamiane kolejno jedno po drugim albo równolegle. Wynik jednego zadania może stanowić dane wejściowe następnego zadania. Użytkownik może konfigurować kolejność i parametry wykonania w sposób graficzny.

czynność procesu roboczego

Pojedynczy krok procesu roboczego, w którym wykonywane jest polecenie lub zestaw poleceń.

powiązanie w procesie roboczym

Relacja między czynnościami, np. wykorzystanie wyniku jednej czynności jako danych wejściowych następnej.

obszar roboczy

Zawiera polecenia i narzędzia do wykonywania określonych zadań. Obszar roboczy Rysowanie 2D jest dostosowany do potrzeb użytkowników, którzy znają już zasady korzystania ze wstążki programu AutoCAD. Obszar roboczy Planowanie i analiza jest zoptymalizowany pod kątem pracy w Zestaw narzędzi AutoCAD Map 3D. Obszar roboczy Konserwacja jest przeznaczony do pracy z użyciem korporacyjnych modeli branżowych. Obszar roboczy Map klasyczny to obszar roboczy menu dla użytkowników poprzednich wersji.

Aby przełączyć obszar roboczy, należy kliknąć nazwę bieżącego obszaru roboczego na pasku stanu i wybrać inny obszar roboczy z listy.

przeglądarka bez klienta

Zobacz pojęcie Przeglądarka (przeglądarka AJAX).

powiększ

Zmiana wielkości wyświetlenia, tak, że skupia się ono na mniejszych (powiększ) lub większych (pomniejsz) obszarach obrazu.

zoom zakres

Widok największego możliwego powiększenia wszystkich możliwych obiektów przestrzennych.