Po otwarciu okna dialogowego Opcje obliczeniowe dla belek/słupów żelbetowych i rumuńskiej normy żelbetowej na karcie Ogólne pojawiają się dodatkowo następujące opcje:
W normie STAS, w oknie dialogowym Opcje obliczeniowe, użytkownik może włączyć Dyspozycje sejsmiczne — w zależności od stopnia uplastycznienia:
Nic (brak wymagań sejsmicznych)
Średni stopień plastyczności (wybór strefy sejsmicznej: od A do F)
Wysoki stopień plastyczności (wybór strefy sejsmicznej: od A do F)
Dodatkowo dla średniej i wysokiej plastyczności użytkownik może wybrać opcję Uwzględnianie momentów plastycznych przy ścinaniu. Opcja ta pozwala na obliczenia siły ścinającej zgodnie z punktami normy 5.3.3.2 i 5.3.3.3 STAS 10107/0—90.
Możliwy jest również wybór grupy, do której obliczany słup ma należeć:
Po naciśnięciu przycisku Zaawansowane otwierane jest okno dialogowe Opcje zaawansowane, w którym włączona może zostać opcja Uwzględnienie ścinania.
Dodatkowo wybrany może zostać typ obliczanego słupa: wewnętrzny, zewnętrzny, narożny.
Dla każdego typu słupa przyjmowane są inne współczynniki.
Możliwe jest wybranie liczby kondygnacji budynku oraz numer kondygnacji, dla której prowadzone będą obliczenia. Ma to znaczenie przy wyznaczaniu długości strefy krytycznej w słupie — patrz rozdział 5.3.4.2.2(10) normy.
Dla normy STAS dopuszcza się wybór normy określającej parametry materiałowe stali i betonu (patrz: Uwagi dotyczące wartości charakterystycznych materiałów dla rumuńskiej normy).
W przypadku ław fundamentowych użytkownik ma możliwość włączenia wymagań sejsmicznych (podobnie jak w belkach żelbetowych).