Okno dialogowe Typy analizy — karta Model konstrukcji

Dostęp
  • Kliknij przycisk (Parametry analizy) na standardowym pasku narzędzi, a następnie przejdź do karty Model konstrukcji.
  • Kliknij kolejno opcje Analiza Typy analizy, a następnie przejdź do karty Model konstrukcji.
  • Uwaga: Jeśli karta Model konstrukcji nie jest dostępna, wybierz opcję generowania modelu u dołu okna dialogowego Typy analizy.
Generowanie elementów skończonych
Generowanie węzłów w miejscach przecięcia prętów krzyżowych
Ta opcja umożliwia utworzenie dodatkowego węzła w miejscu przecięcia się prętów ukośnych.
Generowanie węzłów w miejscach przecięcia prętów pionowych/ poziomych
Ta opcja umożliwia utworzenie dodatkowego węzła w miejscu przecięcia się prętów poziomych.
Pręty pomijane przy generowaniu
Kliknij przycisk ... , aby wybrać pręty, dla których nie będzie generowany nowy węzeł.
Obiekty i pręty pominięte przy generowaniu siatki
Kliknij przycisk ... , aby wybrać obiekty i pręty, dla których nie będzie generowany nowy węzeł.
Maksymalna długość elementu prętowego do automatycznego podziału
Określ liczbę podziału elementów skończonych dla następujących typów analizy:
  • Deformacja wyboczeniowa — wybrany tryb wyboczenia jest traktowany jako Deformacja wstępna konstrukcji. Pręty są podzielone na mniejsze elementy, aby uzyskać dokładniejsze przybliżenie kształtu konstrukcji zdeformowanej.
  • Niedoskonałości geometryczne — deformacja wstępna konstrukcji jest definiowana przez użytkownika poprzez ugięcie w środku pręta. Podział pręta umożliwia przybliżenie deformacji konstrukcji.
  • Materiał sprężysto—plastyczny — Analiza z uwzględnieniem nieliniowej charakterystyki materiałowej. Obliczenia prowadzone są w punktach wewnętrznych elementu według ustalonego podziału.
  • Uwaga: Podział stosowany jest dla prętowych elementów skończonych (podział pręta za pomocą węzłów). Dla wymienionych typów analizy przyjmowany jest domyślnie podział elementu na 5 części. Jeżeli po podzieleniu całkowitej długości elementu przez zadaną maksymalną długość uzyskuje się liczbę podziałów większą niż 5, to przyjmowana jest uzyskana większa liczba podziałów.
Definicja przypadku początkowego dla analizy nieliniowej
Uwzględnia wyniki dla pierwszego przypadku jako początkowego stanu obciążeń, przemieszczeń i naprężeń dla wybranych przypadków analizy.
Uwaga: Przypadek analizy modalnej może nie być przypadkiem początkowym. Jeśli przypadek początkowy jest pomocniczy, zostanie obliczony niezależnie od stanu jego przypadku pomocniczego.

Przypadek początkowy skojarzony z przypadkami pomocniczymi i z kombinacjami nie jest uwzględniany w kombinacjach zdefiniowanych przy użyciu takich przypadków lub kombinacji; natomiast przypadek nieliniowy skojarzony z przypadkiem początkowym i użyty w kombinacji powoduje wystąpienie przypadku początkowego w kombinacji.

Kombinacja skojarzona z przypadkiem początkowym powoduje uwzględnienie wyników nieliniowej analizy tego przypadku jako startowego stanu dla dalszej analizy. Obciążenia, dla których prowadzana jest dalsza analiza, nie będą już zawierać komponentów z przypadkiem początkowym, z wyjątkiem sytuacji, gdy pojawia się on jako składnik kombinacji. Uwzględniana jest tylko ta część obciążeń, która nie została uwzględniona w pierwszym kroku analizy (wynikająca z różnicy między wartością użytego współczynnika a 1.0).

Jeśli w konstrukcji występują elementy kablowe, to zawsze pierwszy przypadek jest traktowany jako przypadek początkowy dla wszystkich pozostałych przypadków, niezależnie od tego, czy opcja Użyj pierwszy przypadek jako początkowy dla wybranych przypadków nieliniowych została włączona, czy też nie. Przypadek początkowy jest dla elementów kablowych traktowany jako przypadek montażowy służący do wstępnego sprężenia kabli.

Lista przypadków

Przypadek początkowy należy stosować do przypadków i kombinacji analizy nieliniowej. W przypadku analizy liniowej jest ona ignorowana. Taki przypadek powinny być zawarty w zwykłej kombinacji przypadków.

Przypadek początkowy nie jest uwzględniany dla następująców typów przypadków:

  • Liniowa analiza statyczna przypadków prostych i kombinacji
  • Całkowanie równań ruchu.
  • Analizy zniszczenia.
  • Analiza dynamiczna, tj. modalna, sejsmiczna, spektralna i harmoniczna.

Przypadek początkowy można uwzglednić dla nieliniowej kombinacji przypadków; automatycznie jest on uwzględniany, jeśli choć jedna ze składowych kombinacji zawiera przypadek początkowy. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy składową kombinacji jest przypadek pomocniczy lub inna kombinacja z nadanym przypadkiem początkowym.

Tolerancja tworzenia modelu konstrukcji
Kliknij przycisk Obliczenia tolerancji, aby określić dokładność definicji konstrukcji (domyślnie 1 mm; jeżeli dokładność jest mniejsza niż 1 mm, jest wyświetlana obliczona wartość). Standardowo w programie jest przyjmowana domyślna wartość tolerancji 1 mm, ale użytkownik może zdefiniować nową wartość tolerancji.
Generacja modelu obliczeniowego
Kliknij ten przycisk, aby utworzyć model konstrukcji. Generowane będą prętowe lub powierzchniowe elementy skończone oraz przecięcia prętów lub prętów z powierzchniowymi elementami skończonymi zgodnie z opcjami określonymi w tym oknie dialogowym.