Definicja mimośrodów masy

Okno dialogowe służące do uwzględnienia przesunięcia masy o mimośród w analizie sejsmicznej. Okno dialogowe jest dostępne po naciśnięciu przycisku Definicja mimośrodów w oknie dialogowym Parametry analizy modalnej.

Wartość mimośrodu (przesunięcie masy) w analizie modalnej można zdefiniować jako:

Normowe analizy sejsmiczne zalecają uwzględnienie przesunięcia masy o mimośród przypadkowy e1, którego wartość wynosi:

e1j = f * Lj,

gdzie:

e1j — mimośród przypadkowy masy j—tej kondygnacji, w stosunku od swej pozycji nominalnej, przyłożony w tym samym kierunku na wszystkich poziomach

Lj — wymiar kondygnacji prostopadły do kierunku akcji sejsmicznej

F — Współczynnik; na przykład dla Eurocode8, zgodnie z punktem 3.2, wartość mimośrodku względnego wynosi 5% (0.05).

Jeżeli w modelu konstrukcji nie zdefiniowano pięter, to Mimośród jest obliczany na podstawie globalnych wymiarów całego modelu. W przypadku zdefiniowania pięter wartość mimośrodu jest uwzględniana dla elementów należących do każdego piętra., na podstawie wymiarów kondygnacji Lx, Ly.

W programie dostępne są dwie metody definiowania mimośrodu:

Wartość mimośrodku jest określana za pomocą znaku "plus" lub "minus". Masa jest przesuwana w kierunku ujemnym lub dodatnim głównej osi X /Y. Aby uwzględnić przesunięcie masy na osi X lub Y dla obu kierunków, należy zdefiniować cztery przypadki analizy modalnej z odpowiednim mimośrodem: X, Y, X + Y +.

W celu przeprowadzenia analizy sejsmicznej przy uwzględnieniu mimośrodu masy, po każdym przypadku analizy modalnej należy zdefiniować niezależne przypadki analizy sejsmicznej, uwzględniając kierunki wymuszenia X, Y, Z. W rezultacie konieczna jest definicja wielu przypadków analizy modalnej i sejsmicznej. W celu ułatwienia tego procesu program oferuje możliwość generowania analizy modalnej z automatyczną definicją przypadków sejsmicznych, dostępnych w oknie dialogowym Definicja nowego przypadku.