Parametry analizy sejsmicznej konstrukcji zależą od normy sejsmicznej, która będzie stosowana podczas obliczeń konstrukcji poddanej wpływom obciążeń sejsmicznych. Należy wybrać normę sejsmiczną NS—EN 1998—1:2004/NA:2008 w oknie dialogowym Nowy przypadek lub kliknąć przycisk Parametry w oknie dialogowym Typy analizy.
Aby przeprowadzić analizę sejsmiczną według zasad podanych w tej normie, należy zdefiniować następujące parametry.
- Współczynnik wartości ag40Hz — oznacza on przyspieszenie ziemskie tak, jak określono w mapie stref sejsmicznych w NA.3.2.1. Jest to podstawą do odpowiedniej wartości przyspieszenia agR:
agR = 0,8 × ag40Hz.
- Typ terenu (A, B, C, D i E) określono w tabeli NA.3.1. Określa ona parametry wpływu typu terenu, które opisują spektrum odpowiedzi (s, Tb, Tc, Td), zgodnie z tabelą NA 3,3 i NA 3,4.
Jeżeli wybrana zostanie opcja Obwiednia, dostępny staje się przycisk Parametry; jego naciśnięcie powoduje otwarcie okna dialogowego Obwiednia spektrów.
- Klasa ważności (I, II, III, IV), jak określono w tabeli NA.4 (902). Klasa ważności budynku specyfikuje współczynnik ważności γ (zgodnie z tabelą NA.4 (901)); jest on konieczny do obliczenia przyśpieszenia wymiarowania ag:
ag= γ × agR.
-
Spektrum (wymiarowane lub sprężyste), jak określono w głównej normie EN 1998 punkt 3.2.2.
- Kierunek (poziomy, pionowy).
- Wartość współczynnika zachowania q. Zgodnie z główną normą EN 1998 punkt 3.2.2.5, jest to współczynnik redukcji dla spektrum odpowiedzi wymiarowania w odniesieniu do sprężystego spektrum odpowiedzi . Można edytować jego wartość po wybraniu opcji Spektrum wymiarowania.
Uwaga: Współczynnik zachowania q redukuje spektrum wymiarowania; w ten sposób są również zmniejszane obciążenia sejsmiczne i wynikające z nich siły wewnętrzne. Jednakże, zgodnie z normą EN 1998 punkt 3.2.2.5, przemieszczenie oparte o spektrum odpowiedzi wymiarowania jest mnożone przez współczynnik zachowania q. Dlatego zwykle takie przemieszczenia nie są redukowane w odniesieniu do sprężystego spektrum odpowiedzi .
Naciśnięcie przycisku Definicja mimośrodu powoduje otwarcie okna dialogowego Definicja mimośrodów masy, w którym określony może zostać sposób uwzględnienia mimośrodu masy w analizie sejsmicznej.
Poniżej w oknie dialogowym znajdują się przyciski Definicja kierunku, Filtry i Postać residualna.
Szczegóły dotyczące tej metody analizy konstrukcji można znaleźć w wymienionej normie.