Definicja typu pręta — karta Belka

Poniższe okno służy do definiowania parametrów belki żelbetowej.

Dostęp

Elementy okna dialogowego

Pręt
Wyświetla nazwę wybranego typu pręta. Domyślnie jest nadawana nazwa "Belka" wraz z kolejnym wolnym numerem porządkowym. Użytkownik może także wprowadzić inną nazwę w miejsce nazwy domyślnej.
Rozpiętość

Zawiera opcje umożliwiające zdefiniowanie długości obliczeniowej belki. Istnieją trzy sposoby podania tej długości:

  • W licach podpór — długość obliczeniowa jest przyjmowana jako odległość między licami podpór.
  • W osiach — długość obliczeniowa jest przyjmowana jako równa długości belki.
  • Mnożnik i wprowadzenie wartości — wartość ta jest interpretowana jako współczynnik, przez który mnożona jest długość w licach podpór, aby uzyskać odpowiednią wartość. Np. wpisanie wartości 0.25 oznacza, że odpowiednia długość jest równa 1/4 długości w licach. L 0 oznacza długość belki między węzłami.
Szerokość podpory
Zawiera opcje definiujące szerokość podpór. Szerokość podpór można definiować na dwa sposoby:
  • Ręcznie — aby zdefiniować ręcznie szerokość podpór, należy wprowadzić odpowiednie wartości w polach Początek i Koniec, których znaczenie pokazano na poniższym rysunku.
  • Zgodnie z geometrią konstrukcji.

    Jeżeli informacje dotyczące geometrii podpór mają być odczytywane bezpośrednio z konstrukcji, to włączona musi zostać opcja Zgodnie z geometrią konstrukcji. Wymiary podpór są wtedy obliczane na podstawie rzutowania wymiarów elementów podpierających na oś belki.

Dopuszczalne ugięcie
Umożliwia zdefiniowanie maksymalnego ugięcia obliczanego według wymogów normowych dla belek żelbetowych. Może być zdefiniowane na dwa sposoby.
  • Ugięcie realne — podawana jest bezpośrednio wartość ugięcia.
  • Ugięcie względne — ugięcie podawane jest w odniesieniu do długości pręta (np. L/200).

    Przekroczenie wartości dopuszczalnych będzie sygnalizowane w tabeli wyników obliczeń.

    Uwaga: Podanie wartości ugięć dopuszczalnych nie jest wymagane.
Współpraca z płytą
Włączenie opcji Współpraca z płytą umożliwia projektowanie i wymiarowanie belek współpracujących z płytami.
Dostępne są wówczas pola edycji b1 oraz b2 i użytkownik może określić wartości maksymalnych efektywnych szerokości płyt. Włączenie opcji Weryfikacja geometryczna powoduje, że w trakcie obliczeń program Robot sprawdza, czy wielkości b1 i b2 nie są za duże (tzn. geometrycznie przekraczają połowę rozpiętości przęsła).

Wartość b1 odpowiada za panel znajdujący się w części Y+ pręta, b2 — w części Y—.

Definicja belki w płycie ma sens, gdy pręt leży w płaszczyźnie panelu (może być dodatkowo zdefiniowane odsunięcie dla belki). Gdy pręt nie leży w płaszczyźnie panelu, to przyjmuje się, że szerokość płyty współpracującej będzie równa zeru.

Uwaga: Belki z płytą współpracującą można definiować dla dwóch typów konstrukcji: Powłoka 3D i Płyta; dla pozostałych typów konstrukcji opcje te nie są dostępne.

Wyniki obliczeń dla belek żelbetowych, w których wzięto pod uwagę przekrój teowy (belka uważana za integralną część płyty żelbetowej), można przeglądać w oknie dialogowym Mapy na prętach (na karcie Wymiarowanie) oraz w tabelach sił wewnętrznych. Belki żelbetowe o przekroju teowym mogą być również wymiarowane w module Belki żelbetowe.

Obliczenia dla sił

Belki żelbetowe mogą być wymiarowane z uwagi na wybrany zestaw sił:

  • siła osiowa Fx
  • moment zginający i siłę poprzeczną My / Fz,
  • moment zginający i siłę poprzeczną Mz / Fy,
  • moment skręcający Mx.