W programie Robot szerokość rozwarcia rys jest liczona niezależnie dla dwóch kierunków wyznaczonych przez osie zbrojenia. Sposób ten jest analogiczny do uproszczonych metod przedstawionych w literaturze. Zastosowanie metody nie związanej z normą wynika z braku odpowiedniego zapisu dotyczącego płyt krzyżowo zbrojonych.
Algorytm obliczeń opiera się na wzorach pozwalających na obliczenie szerokości rozwarcia rysy dla elementów belkowych. Obliczenia są przeprowadzane na przekroju ze zbrojeniem wynikającym z SGN (patrz: Zbrojenie płyt i powłok — obliczenia). Momenty uwzględniane w obliczeniach SGU są momentami zastępczymi obliczonymi według wybranej metody obliczeń: analitycznej, NEN lub Wood&Armer. Metoda analityczna dla stanu SGU nie uwzględnia oddziaływań momentów mxy. W związku z implementacją NEN lub metody Wood&Armer, możliwe jest uwzględnienie w obliczeniach momentów mxy, poprzez zwiększanie momentów mxx i myy. Metoda Wood & Armer jest zalecana dla obliczeń płyt krzyżowo zbrojonych, między innymi zgodnie z normą EN1992—1—1:2004 AC:2008 [Załącznik F (Informacje) Wyrażenia dla zbrojenia w warunkach naprężenia].
Obliczona szerokość rozwarcia rys, której wartość prezentowana jest w tabeli wyników, jest maksymalną wartością otrzymaną ze wszystkich przeanalizowanych przypadków.
W przypadku włączenia opcji Korekcja zbrojenia program podczas obliczeń zwiększa powierzchnię zbrojenia rozciąganego, aby zredukować szerokość rozwarcia rys. W przypadku, gdy nie jest możliwe spełnienie warunku maksymalnej szerokości rysy określonego przez użytkownika, w tabeli wyników pojawi się ostrzeżenie (czerwone tło komórki wynikowej). W programie nie ma zdefiniowanych (innych niż normowe) ograniczeń dotyczących stopnia zbrojenia; w związku z tym należy zwrócić uwagę na ekonomiczną poprawność rozwiązania.