Jeżeli podczas tworzenia konstrukcji nie został zdefiniowany przekrój belki żelbetowej/ławy fundamentowej (w oknie dialogowym Przekroje), to po wyborze ekranu Belka — definicja (Ława fundamentowa — definicja) użytkownik powinien zdecydować, jaki przekrój poprzeczny ma mieć projektowana belka/ława. Aby tego dokonać należy:
Na ekranie pojawia się wtedy pokazane poniżej okno.
W powyższym oknie można dokonać:
Użytkownik ma do wyboru jeden z czterech typów przekroju belki/ławy: prostokątny, dwuteowy, teowy oraz teowy z obniżonymi półkami. W zależności od wyboru przekroju, w oknie dialogowym prezentowane są parametry określające wybrany typ przekroju. Okno dialogowe prezentowane powyżej określa parametry dla przekroju prostokątnego. Podobne opcje znajdują się w oknie, gdy wybrany zostanie przekrój teowy.
Po wybraniu przekroju teowego z obniżonymi półkami w oknie dialogowym pojawiają się dwie dodatkowe karty: Płyty i Wcięcia.
Przy definiowaniu przekroju poprzecznego można zdefiniować:
W polu Wymiary podstawowe należy podać wymiary wybranego typu przekroju poprzecznego.
W dolnej części okna oprócz standardowym przycisky znajdują się również przyciski '<< i '>> umożliwiające odpowiednio przejście do poprzedniego i kolejnego przęsła projektowanej belki.
W dolnej części okna dialogowego znajduje się przycisk Zaawansowane. Jego naciśnięcie powoduje otwarcie okna dialogowego, w którym zdefiniowane mogą zostać parametry dodatkowe (m.in. parametry zbrojenia zszywającego).
Przycisk Pozycjonowanie służy do ustawienia względem siebie segmentów belki. Konwencja pozycjonowania polega na odniesieniu położenia wybranego segmentu względem segmentu poprzedzającego.
Po wybraniu segmentu i naciśnięciu przycisku Pozycjonowanie na ekranie pojawia się pomocnicze okno dialogowe Pozycjonowanie przekrojów (patrz rysunek poniżej). Przy jego pomocy użytkownik może bezpośrednio usytuować względem siebie segmenty posługując się punktami charakterystycznymi przekrojów np. określając współliniowość względem prawego, górnego narożnika przekrojów. Ponadto istnieje opcja dowolnego pozycjonowania przekrojów poprzez podanie przesunięć segmentów o dy i dz. W takim przypadku istnieje możliwość ustawienia dowolnego położenia punktu odniesienia, względem którego będą pozycjonowane przekroje. Pozycjonowanie może być realizowane w dwóch kierunkach: Y i Z. Kontrolki dy i dz informują o przyroście przesunięcia względem siebie punktów charakterystycznych przekrojów w odniesieniu do wybranego punktu odniesienia. Zmiana punktu odniesienia powoduje automatyczne przeliczenie wartości dy o dz. Odpowiednikiem zaznaczonego segmentu jest przekrój oznaczony szarym kolorem, przekrój z kolorem żółtym odpowiada sąsiedniemu segmentowi, względem którego dokonuje się pozycjonowania.
Dzięki opcji Zastosuj zmienny przekrój użytkownik ma możliwość nadania liniowo zmiennego przekroju poprzez podanie w polu h2 — wartości będącej odpowiednikiem wysokości prawego końca wybranego segmentu. Wyjątkiem jest lewy wspornik dla którego h2 odnosi się do lewego krańca segmentu.
Dodatkowo, za pomocą przycisku Pozycja skrajnych przekrojów, użytkownik może w dowolny sposób usytuować skrajne przekroje wybranego segmentu. Zasada działania jest identyczna jak dla opcji „Pozycjonowanie".