Analiza sprężysto—plastyczna pozwala na uwzględnienie nieliniowości materiałowej. Po przekroczeniu granicy plastyczności materiał posiada inną sztywność niż w zakresie sprężystym; poza tym po przekroczeniu granicy plastyczności odciążenie może pozostawiać odkształcenia ze stanu plastyczności. Należy tu jednak dodać, że w założonej nieliniowości materiałowej nie uwzględniana jest zmiana sztywności materiału zależna od czynników zewnętrznych, takich jak temperatura. Nie brane są również pod uwagę zagadnienia reologiczne (zmiana charakterystyk materiału w czasie).
Poniżej przedstawiono właściwości analizy sprężysto—plastycznej w programie Robot:
Analiza prętów sprężysto—plastycznych jest prowadzona na kilku poziomach: element —> przekrój —> punkt (model materiału). W obecnej wersji programu przyjęte zostały następujące metody działania w zakresie analizy sprężysto—plastycznej:
Sposób automatycznego podziału może zostać określony przy pomocy opcji Maksymalna długość elementu, znajdującej się w oknie dialogowym Typ analizy (menu Analiza > Typy analizy > Model konstrukcji). — można zdefiniować maksymalną długość elementu obliczeniowego. Można również zdefiniować wartość dla parametru podziału za pomocą opcji Podział elementów dla analizy sprężysto—plastycznej w menu Narzędzia > Preferencje zadania > Analiza konstrukcji > okno dialogowe Analiza nieliniowa. Pozwala to określić stałą liczbę dla podziałów każdego pręta lub użyć opcji automatycznego podziału.
Przekrój dzielony jest na zestaw warstw (włókien). W przypadku przekroju zginanego dwukierunkowo, bardziej poprawne jest nazywanie ich strefami. W każdej ze stref naprężenia sprawdzane są zgodnie z przyjętym modelem. Siły na osi pręta osiągane są przez całkowanie sił we wszystkich strefach przekroju. Dla każdej strefy w podziale przekroju należy określić następujące parametry:
Dla każdego przyrostu obciążenia program Robot oblicza przyrosty przesunięcia w punktach podziału wzdłuż długości pręta. Następnie na podstawie przemieszczeń obliczane są odkształcenia w punktach na przekroju. Biorąc pod uwagę funkcję opisującą model materiałowy dla danej strefy obliczone są naprężenia w każdym punkcie zależnie od aktualnych odkształceń. Następnie na podstawie naprężeń wyznaczane są siły wewnętrzne. Na koniec wykonywane jest sumowanie (całkowanie) sił wewnętrznych we wszystkich punktach (strefach), tak aby otrzymać siły przekrojowe w pręcie. Taka procedura iteracyjna jest powtarzana do osiągnięcia pełnego obciążenia.
W obecnej wersji programu założona metoda i używane elementy skończone wprowadzają następujące ograniczenia analizy sprężysto—plastycznej:
W analizie plastycznej należy zdefiniować także sposób odciążenia. Określa on ścieżkę zachowania materiału po przekroczeniu granicy plastyczności podczas odciążania, kiedy deformacje ulegają zmniejszeniu. (Gradient deformacji jest ujemny.) Dostępne są cztery sposoby zachowania materiału (patrz również rysunek poniżej):
Przy założeniu jednolitego materiału w przekroju analiza ta ma zastosowanie do przekrojów stalowych. Przyjęty zakres działania analizy umożliwia obliczenia konstrukcji stalowych w zakresie sprężysto—plastycznym. Tak określona analiza spełnia zalecenia zawarte w normie EuroCode3.
W standardowej analizie nieliniowej obciążenie przykładane jest w przyrostach dQ = 1.0 / X, gdzie X — liczba przyrostów obciążenia; wynika z tego, że maksymalny możliwy współczynnik obciążenia (Q), jaki może zostać osiągnięty w przypadku zbieżności obliczeń, wynosi Qmax=1.0.
Można użyć dodatkowych kryteriów zatrzymania analizy w oknie dialogowym z parametrami obliczeniowymi dla przypadku nieliniowego. Następnie analiza nieliniowa wykonywana jest w taki sposób, że maksymalny współczynnik obciążenia Qmax jest definiowany przez użytkownika lub określony przez dane zdarzenie.