Geometria przęsła — belki/ławy

Po wyborze tej karty w oknie dialogowym Definicja wymiarów na ekranie pojawia się pokazane poniżej okno.

W powyższym oknie dialogowym może zostać podana nazwa projektowanego przęsła (przęsła aktywnego) oraz mogą być określone podstawowe informacje dotyczące geometrii przęsła: długość (jeżeli włączona jest opcja Zachowaj rozpiętość w osiach, to opcja Długość staje się niedostępna; przy włączonej opcji Zachowaj rozpiętość w osiach możliwa jest zmiana szerokości podpór, a długość przęsła belki/ławy liczona w osi belki/ławy nie zostanie zmieniona) oraz:

Jeżeli w oknie dialogowym Belki — opcje zaawansowane włączona jest opcja Uwzględnienie skręcania, to w powyższym oknie dialogowym dostępne są również opcje Zablokowane skręcanie. Ich wyłączenie powoduje, że skręcanie dla wybranej podpory nie będzie uwzględniane.

Naciśnięcie przycisku Zaawansowane powoduje otwarcie okna dialogowego Zaawansowane opcje podpór, w którym zdefiniowane mogą zostać przesunięcia podpór (opcja aktywna dla belek lub ław pochodzących z konstrukcji). Pozwala to na przesunięcie podpory maksymalnie o połowę jej szerokości

Uwaga: (nie zmienia się długość belki oraz prezentacja wyników na belce).

Opcja Zachowaj rozpiętość w osiach (opcja aktywna dla belek zdefiniowanych bezpośrednio w module belek żelbetowych) określa, czy zmiana szerokości podpór wpływa na rozpiętość przęsła, czy przy zmianie szerokości rozpiętość jest stała.

W module belek żelbetowych można ponadto wybrać odpowiednią opcję zakotwienia zbrojenia dolnego w belkach ukośnych. Wyboru można dokonać poprzez naciśnięcie ikony z odpowiednim schematem zakotwienia pręta.