Okno Okładziny można otworzyć na dwa sposoby:
Opcja ta pozwala zdefiniować okrycie, tj. powierzchnię umożliwiającą dokonanie rozkładu obciążeń powierzchniowych, liniowych lub punktowych na prętach, panelach i podporach. Obiekt taki może znacznie ułatwić generację obciążeń; umożliwia definicję rzeczywistych obiektów konstrukcyjnych, niemających udziału w nośności takich konstrukcji, jak ściany osłonowe i pokrycia dachowe. Do okładzin mogą być przykładane obciążenia powierzchniowe (jednorodne lub niejednorodne, definiowane na dowolnym konturze lub na obiekcie), liniowe (definiowane poprzez 2 punkty lub na krawędziach) oraz punktowe (siła w punkcie). Można również użyć okładzin podczas generowania obciążeń śniegiem i wiatrem 3D. Obiekt Okładzina nie podlega siatkowaniu na elementy skończone; jest obiektem pomocniczym służącym do definicji obciążeń.
Okno dzieli się na kilka części:
W górnej części okna znajdują się następujące ikony:
W środkowej części okna znajduje się lista z trzema dostępnymi typami rozkładów obciążeń ze względu na kierunek obciążenia:
Obiekt powierzchni jest generowany jako bok ze zdefiniowaną okładziną. Definicja powierzchni jest przeprowadzana w taki sam sposób, jak definicja panelu (przez wskazanie punktu wewnętrznego albo listy obiektów liniowych).
Definicję okładziny można przeprowadzić także za pomocą opcji Geometria / Okładziny.
Obciążenia z okładzin rozkładane są na wszelkie obiekty znajdujące się w konturze i płaszczyźnie okładziny:
Istnieje możliwość wybrania obiektów, które leżą w płaszczyźnie okładziny (lub panelu z wybranym rozkładem kopertowym w modelu obliczeniowym), a nie będą przenosić obciążenia. W rzeczywistej konstrukcji mogą to być np. elementy stężenia dachowego, które nie przenoszą obciążenia przekazywanego przez pokrycie. Obiekty mogą być wybrane na dwa sposoby:
Naciśnięcie przycisku (…) powoduje otwarcie okna dialogowego Selekcja.
Opcja definicji powierzchni przez przypisanie okładziny do obiektu typu ‘bok’ jest dostępna dla następujących typów konstrukcji: konstrukcje prętowe i konstrukcje powłokowe. Zakłada się, że dla konstrukcji bryłowych obiekt ‘bok’ zachowuje się jak ściana obiektu bryłowego; na takim obiekcie nie jest dopuszczalna definicja powierzchni obciążeniowych. Wszystkie typy obciążenia (powierzchniowe, liniowe i węzłowe) mogą być przyłożone do okładziny, poza dwoma typami obciążenia powierzchniowego: obciążenie wodą i temperaturą.