Analiza modalna z automatyczną definicją przypadków sejsmicznych

Po wyborze opcji Modalna z automatyczną definicja przypadków sejsmicznych w oknie Definicja nowego przypadku otwierane jest okno dialogowe pokazane na poniższym rysunku.

Po wyborze tego typu generacji przypadków wyświetlane jest następne okno dialogowe, którym należy określić kierunek i wielkość mimośrodów. Większość norm budowlanych norm wymaga uwzględnienia skręcania w analizie sejsmicznej budynków niesymetrycznych.

Wielkość mimośrodu masy jest określana, jako bezwzględna wielkość liniowa lub względna w stosunku do wymiaru konstrukcji, np. 5 procent długości rzutu. Jeśli w modelu konstrukcji nie zdefiniowano pięter, mimośród jest obliczany na podstawie globalnych wymiarów całego modelu. W przypadku zdefiniowania pięter, mimośród jest przyjmowany osobno dla elementów należących do poszczególnych pięter, na podstawie wymiarów piętra Lx, Ly.

W programie dostępne są dwie metody określenia mimośrodu:

Możliwe jest również wybranie uproszczonej metody, uwzględniania mimośrodu dla analizy sejsmicznej. W tym przypadku mimośród masy nie jest uwzględniany w analizie modalnej, ale bezpośrednio w analizie sejsmicznej. Dla tej statycznej metody, skręcanie jest uwzględniane przez dodanie momentu obciążenia do sił równoważnych w analizie sejsmicznej. Dla metody dynamicznej stosowanej w programie Robot, skręcanie uwzględniane jest przez przesunięcie masy w analizie modalnej. Prowadzi to do potrzeby wielokrotnego rozwiązywania analizy modalnej z uwzględnieniem różnego przesunięcia macierzy mas. W efekcie powstaje duża liczba przypadków:

Liczba wygenerowanych przypadków i kombinacji jest bardzo duża.

W celu ułatwienia generacji tak dużej liczby przypadków i kombinacji sejsmicznych w programie dostępne są dwie metody:

Uwaga: Przedstawione powyżej metody są niezależne i wykluczają się nawzajem. Pierwsza metoda uwzględnia przesunięcie masy w analizie modalnej, natomiast druga stosuje mimośród w analizie sejsmicznej.

W powyższym oknie dialogowym dostępne są również dwa przyciski służące do otwarcia dodatkowych okien dialogowych, w których określone mogą zostać parametry analizy modalnej oraz parametry wybranej normy sejsmicznej. W parametrach analizy modalnej oraz sejsmicznej nie należy już ustawiać definicji mimośrodu mas, bowiem zostanie to zrobione automatycznie podczas generacji przypadków.