Okno dialogowe pokazane na poniższym rysunku jest otwierane po naciśnięciu przycisku Zmiana zbrojenia znajdującego się w oknie dialogowym Raport z obliczeń prętów żelbetowych. Pozwala to na pół-automatyczną korektę obliczonego zbrojenia dla elementów, dla których przekroczony został poziom dopuszczalnego ugięcia.
W tabeli możliwa jest selekcja (multiselekcja) prętów oraz sortowanie w kolumnach.
W oddzielnych wierszach tabeli przedstawione są następujące dane:
W polu Metoda zmiany zbrojenia dostępne są trzy opcje:
W zależności od wybranej opcji w polu edycyjnym znajdującym się poniżej należy podać:
dA=.....[%] — przyrost procentu powierzchni teoretycznej
dA=..... [cm2] — przyrost powierzchni
dn=..... — przyrost liczby prętów.
Naciśnięcie przycisku Zastosuj powoduje przeliczenie i zapisanie odpowiednich wartości dla wybranych prętów. Jeżeli wybrany był jeden pręt, to wartości dostępne w tabeli znajdującej się w dolnej części okna dialogowego zostaną uaktualnione.
W polu Lista przypadków prezentowana jest lista przypadków obciążeniowych (pole nie jest dostępne), które zostały wykorzystane podczas obliczeń ugięcia w stanie granicznym użytkowania.
W dolnej części okna dialogowego znajduje się tabela zawierająca informacje dotyczące powierzchni zbrojenia dla wybranej belki. W tabeli może zostać zmieniona dowolna wartość.
Tabelka zawiera następujące informacje:
Należy tu zwrócić uwagę, że:
Obliczenia przebiegają dla powierzchni wynikających z liczby prętów. Po naciśnięciu przycisku Weryfikuj przeprowadzane są obliczenia dla wybranych prętów. Po obliczeniach uaktualniane są dane w tabeli. Jeżeli weryfikacja przebiegnie poprawnie, zmienia się ikona w tabeli; lista elementów z niespełnionymi warunkami jest odświeżana tylko w momencie otwarcia okna dialogowego, podczas pracy w oknie dialogowym są jedynie odpowiednio odświeżane wyniki dla istniejącej listy.
Aby dokonać zmiany zbrojenia dla prętów żelbetowych, należy:
Po obliczeniach należy sprawdzić współczynniki w tabeli prezentowanej w górnej części okna dialogowego. Te operacje należy wykonywać tak długo, aby osiągnąć zamierzoną wartość ugięcia dla wszystkich prętów.