Zrzuty ekranu

Po wybraniu karty Zrzuty ekranu okno dialogowe Kompozycja wydruku przybiera postać pokazaną na poniższym rysunku.

Powyższe okno dialogowe zostało podzielone na dwie części — lewy i prawy panel. W lewym panelu prezentowane są zapisane pod odpowiednimi nazwami zawartości zrzutów ekranowych dokonanych przez użytkownika. Zrzut ekranu może być wykonany za pomocą polecenia menu Plik / Zrzuć ekran.

Uwaga: Zawartość tabeli można także "zrzucić" za wyjątkiem przypadku, gdy w tabeli wybrana jest karta Edycja.

Prawy panel zawiera komponowany przez użytkownika wydruk całościowy z dostępnych w lewym panelu obiektów. Dodanie do wydruku zdefiniowanych zrzutów ekranu jest możliwe poprzez naciśnięcie przycisków Wszystko i Dodaj. Naciśnięcie przycisku Wszystko powoduje przeniesienie całej zawartości lewego panelu do panelu prawego; naciśnięcie przycisku Dodaj powoduje dodanie do wydruku jedynie obiektu podświetlonego w lewym panelu.

Kliknięcie Wstaw z pliku pozwala załadować dowolny plik i użyć go w wydruku złożonym. Możliwe jest wczytanie plików w formacie *.rtf.

Na pasku narzędzi znajduje się kilka ikon.

Usunięcie z prawego panelu wszystkich elementów wydruku.

Usunięcie z prawego panelu wybranych elementów wydruku.

Przesunięcie wybranego elementu w wydruku złożonym o jeden poziom w górę.

Przesunięcie wybranego elementu w wydruku złożonym o jeden poziom w dół.

Dodaje wskazany element do listy elementów do wydrukowania. Status wydruku danego elementu z listy jest pokazany na końcu listy elementów do wydruku. Jeśli nie istnieje symbol, element jest dostępny dla wydruku. oznacza, że został wykluczony z wydruku. Domyślnie, nowe elementy do wydruku są dodawane jako możliwe do wydrukowania.

Wyklucza wskazany element z listy elementów do wydrukowania. Status wydruku danego elementu z listy jest pokazany na końcu listy elementów do wydruku. Jeśli nie istnieje symbol, element jest dostępny dla wydruku. oznacza, że został wykluczony z wydruku.

Inne zastosowanie tej opcji pozwala na uzyskanie nieciągłej numeracji wydruku. Aby to osiągnąć, należy utworzyć elementy wydruku (np. puste strony), a następnie wyłączyć je z wydruku przy włączonej opcji Uwzględnij niedrukowalne strony w numeracji i spisie treści znajdującej się w oknie dialogowym Definicja strony (karta Strona).

Uruchomienie podglądu wybranych elementów wydruku złożonego. Jeżeli w prawym panelu nie zostanie wybrany żaden element, to podgląd zostanie uruchomiony dla całego wydruku.

Uruchomienie podglądu wybranych elementów wydruku złożonego w trybie uproszczonym. Wybranie trybu uproszczonego skraca czas uruchamiania podglądu wydruku. Podgląd uproszczony przedstawia tylko układ komponentów wydruku na stronach.

Uaktywnienie drukowania wybranego wydruku Kompozycja elementów. Jeżeli w prawym panelu nie zostanie wybrany żaden element, drukowanie zostanie aktywowane dla całego wydruku złożonego.

Edycja tytułu elementu wydruku złożonego wybranego w prawym panelu (można wybrać tylko jeden element na raz).

Dodawanie komentarza powyżej elementu wydruku złożonego wybranego w prawym panelu (można wybrać tylko jeden element na raz).

Dodawanie komentarza poniżej elementu wydruku złożonego wybranego w prawym panelu (można wybrać tylko jeden element na raz).

Wstaw podział strony przed elementem wydruku złożonego wybranego w prawym panelu.

Gdy zostanie wybrana opcja Wstaw łamania strony (), obiekt dodany do prawego panelu rozpocznie się na nową stronę. Polecenia w menu kontekstowym mogą być także używane do wstawiania podziału strony. Kliknięcie panelu prawym przyciskiem myszy pozwala uzyskać dostęp do kilku innych opcji.

Od nowej strony

Opcja działa jak opcja Wstaw znak podziału strony opisana powyżej.

Wstaw pustą stronę

Dodanie w wydruku złożonym pustej strony przed wybranym (podświetlonym) obiektem znajdującym się w prawym panelu.

Notka przed

Uruchomienie edytora tekstowego systemu Robot, w którym mogą być wpisane w prawym panelu dodatkowe teksty mogące się pojawić przed drukowanym obiektem.

Tytuł

Uruchomienie edytora tekstowego systemu Robot, w którym mogą być wpisane dla wybranego (podświetlonego) w prawym panelu obiektu dodatkowe teksty mogące się pojawić jako tytuł obiektu.

Notka po

Uruchomienie edytora tekstowego systemu Robot, w którym mogą być wpisane dla wybranego (podświetlonego) w prawym panelu obiektu dodatkowe teksty mogące się pojawić po drukowanym obiekcie.

Szablon strony

Przypisuje szablony strony zapisane w oknie dialogowym Ustawienia strony do kolejnych elementów wydruku. Po wybraniu szablonu nazwy w menu kontekstowym, jest ona umieszczona przed rozpoczęciem wydruku elementów, które mają być wydrukowane. W poniższym przykładzie wczytywania danych szablon zostanie wydrukowany przy użyciu „szablonu”, natomiast wartości obciążenia powodowanego przez śnieg/wiatr zostaną wydrukowane przy użyciu szablonu o nazwie „nowy szablon”.

Domyślnie w programie Robot dostępny jest szablon wydruku ‘bez nazwy’; ten szablon powinien być wykorzystywany, jeżeli użytkownik nie zdefiniował własnych szablonów.