Opcja służy do określenia parametrów prętów wielogałęziowych. Jest dostępna po naciśnięciu przycisku Przekrój złożony znajdującego się w oknie dialogowym Definicja pręta — parametry.
Włączenie opcji Pręty złożone powoduje, że w programie przeprowadzone zostaną obliczenia pręta z uwzględnieniem zasad podanych dla prętów wielogałęziowych zgodnie z punktem 3.42 (słupy skratowane) i 3.43 (słupy przewiązkowe) normy CM66.
W polach Liczba przewiązek lub skratowania zdefiniowany może zostać sposób rozmieszczenia elementów łączących poszczególne gałęzie słupa. Można tego dokonać na dwa sposoby:
Założono, że odpowiednie płaszczyzny przewiązek (skratowania) są równoległe do lokalnych osi przekroju wielogałęziowego (x — oś podłużna pręta, y — oś pozioma, z — oś pionowa). Na karcie Płaszczyzna XY istnieje możliwość zdefiniowania typów przewiązek lub skratowania leżących w płaszczyźnie równoległej do lokalnej osi y. Analogicznie na karcie Płaszczyzna XZ definiowane będą parametry przewiązek lub skratowania leżących w płaszczyźnie równoległej do lokalnej osi z. Włączenie opcji Brak skratowania powoduje, że w obliczeniach nie jest uwzględniana ‘wielogałęziowość’ i obliczenia przeprowadzane są przy założeniu pełnego zespolenia gałęzi w danej płaszczyźnie.
Wybranie opcji Przewiązki powoduje udostępnienie definicji podstawowych wymiarów przewiązek. Przewiązki mogą być definiowane albo w postaci prostokątnej blachy (wysokość, grubość) albo w postaci standardowego przekroju z bazy przekrojów. Wybranie jednego z typów kratowych (Krata1—5) powoduje, że dostępne stają się opcje pozwalające na definicję prętów skratowania. Użytkownik ma możliwość definicji różnych przekrojów dla krzyżulców i dla słupków. Naciśnięcie przycisku (…) znajdującego się po prawej stronie opcji Krzyżulec i Słupek powoduje otwarcie okna dialogowego Wybór przekroju, w którym zdefiniowana może zostać nazwa elementu kratowego. Wybranie przekroju powoduje automatyczne wpisanie jego pola powierzchni do pola edycyjnego Ad (At). Dla przypadków kratowych użytkownik może wybrać jedną z trzech dostępnych metod obliczania smukłości zastępczej pręta wielogałęziowego. Wybranie opcji Powierzchnia zastępcza Aa spowoduje przeprowadzenie obliczeń smukłości zastępczej zgodnie z punktem 13,942, zaś opcji Powierzchnia Atrmin zgodnie z punktem 3,421—2. Wybranie dodatkowo opcji Uwzględniaj wpływ sił ścinających spowoduje przeprowadzenie obliczeń zgodnie z tabelą zamieszczoną w punkcie 3,421—2.
W oknie wyników szczegółowych pojawia się dodatkowa karta Przewiązki/Skratowanie z wynikami dla prętów wielogałęziowych.
Patrz również: