Po kliknięciu ikony w oknie dialogowym Odsunięcia na ekranie pojawia się okno umożliwiające definiowanie nowego typu odsunięć.
Okno dialogowe Nowe odsunięcie składa się z dwóch kart:
W karcie Bezwzględne wartość odsunięcia jest definiowana poprzez podanie wartości odsunięcia w kierunku wybranych osi. Wartość odsunięcia zdefiniowanego w taki sposób nie zmienia się bez względu na to, jaką operację wykonuje się na elementach, na których odsunięcie zostało nadane.
Na karcie Względne wartość odsunięcia jest określona w stosunku do innych istniejących obiektów. Podstawową cechą tego typu odsunięcia jest automatyczne dopasowanie obiektu do obiektów istniejących. (Dopasowanie długości wybranego obiektu do innych zdefiniowanych obiektów, czyli zwiększanie lub zmniejszanie długości, jak również zmiana położenia jednego obiektu względem innego).
Różnicę pomiędzy działaniem odsunięcia ‘ręcznego’ (zdefiniowanego na karcie Bezwzględne) i odsunięcia ‘automatycznego’ (zdefiniowanego na karcie Względne) pokazano na dwóch przykładach:
Zmiana przekroju słupa, do którego dochodzi belka
Po zdefiniowaniu geometrii połączenia belki ze słupem utworzone zostało odsunięcie równe połowie wysokości przekroju słupa.
Po zmianie przekroju słupa odsunięcie nie zostanie zaktualizowane; nadal wartością odsunięcia będzie połowa wysokości poprzedniego przekroju.
Po zdefiniowaniu geometrii połączenia belki ze słupem utworzone zostało odsunięcie równe połowie wysokości przekroju słupa.
Po zmianie przekroju słupa odsunięcie zostanie zaktualizowane do nowego przekroju słupa (elementy dopasują się).
Zmiana położenia obiektu względem wybranego obiektu
Połączenie belka—belka.
Po zmianie przekroju belki odsunięcie nie zostanie zaktualizowane; wartość odsunięcia nie zmieni się.
Połączenie belka—belka.
Po zmianie przekroju belki odsunięcie zostanie zaktualizowane do nowego przekroju drugiej belki (elementy dopasują się).
Opis karty Bezwzględne
UX — początek, UX — koniec, UY — początek, UY — koniec, UZ — początek i UZ — koniec.
Patrz również:
Definicja odsunięcia w układzie lokalnym/globalnym
Karta Względne składa się z dwóch części: Przekrój poprzeczny i Długość pręta.
Jest to możliwość automatycznej definicji odsunięcia dla prętów konstrukcji; odsunięcie określane jest za pomocą przesunięcia osi pręta do skrajnych wymiarów przekroju (wyłącznie). Definicja automatycznego odsunięcia dokonywana jest w oknie dialogowym Pozycja względem przekroju, które otwiera się po naciśnięciu przycisku Położenie przekroju.
Poniżej przycisku pozycji przekroju są wyświetlane informacje dotyczące przesunięcia przekroju względem osi (vz,vpz,vy,vpy,0).
Jest to możliwość automatycznej definicji odsunięcia dla prętów konstrukcji; odsunięcie określane jest poprzez wskazanie obiektu, do którego będzie się dodatkowo odnosiło; obiektem tym może być zarówno pręt, jak i panel zdefiniowany w konstrukcji. Definicja tego typu odsunięcia dokonywana jest w oknie dialogowym Położenie osi względem przekroju, które otwiera się po naciśnięciu przycisku Odsunięcie osi.
Dla tego typu odsunięcia należy podać numer obiektu odniesienia; numer obiektu (pręta lub panelu) można wpisać w polu edycyjnym lub graficznie wskazać wybrany obiekt.
Poniżej tego przycisku są wyświetlane informacje dotyczące obiektu odniesienia (przekrój) i wartość odsunięcia: vy, vpy, vz, vpz, 0.
Długość pręta obejmuje dwie listy wyboru. Pierwsza lista odnosi się do początku pręta, natomiast druga — do jego końca. Lista zawiera pozycje: w osi, skrócenie oraz wydłużenie pręta.
Uwagi dotyczące działania odsunięcia względnego:
Odsunięcie względne (wydłużenie/skrócenie) jest obliczane automatycznie; jego wartość jest równa największemu wymiarowi poprzecznemu ze wszystkich elementów dochodzących do danego węzła. W przypadku elementu ustawionego pod kątem rozpatrywany jest rzut wymiarów na oś X elementu dochodzącego i do niego ten element jest skracany/wydłużany.
Podobnie jak w przypadku przesunięcia przekroju względem osi, określany jest punkt na obiekcie odniesienia, z którym będzie związana oś elementu odsunięcia. Odsunięcie to jest przeznaczone dla typowych przypadków (np. oparcie płatwi na ryglu).