Odsunięcie

Opcja służy do definiowania odsunięć w konstrukcji. Dostęp do okna Odsunięcia można uzyskać:

Mogą być one wykorzystywane przy definiowaniu mimośrodowego połączenia prętów w konstrukcji (osie prętów nie leżą na tym samym poziomie). Podstawowe informacje dotyczące definicji odsunięć w konstrukcji:

Uwaga: Pręty, w których zdefiniowane zostały odsunięcia, są połączone z innymi elementami konstrukcji lub podłożem (podpory) w węzłach definiujących te pręty, a nie w węzłach przesuniętych o wartość odsunięcia. Dla słupów poziomo przesuniętych względem podpór lub dla belek pionowo przesuniętych względem słupów siły występujące (działające) w węzłach (np. podpory) oddziałują mimośrodowo na pręty, w których zostało zdefiniowane odsunięcie.

Okno dialogowe Odsunięcia służy bezpośrednio do definiowania odsunięć w konstrukcji; składa się ono z pola listy aktywnej, pola aktualnej selekcji oraz przycisków standardowych (Zastosuj, Zamknij, Pomoc); W polu aktywnej listy odsunięć znajdują się informacje o etykiecie i typie odsunięcia.

W górnej części okna dialogowego znajdują się następujące ikony:

Podobnie jak w oknie dialogowym służącym do definiowania innych atrybutów konstrukcji, proces definiowania odsunięcia w konstrukcji został podzielony na dwa etapy:

  1. Definiowanie typu odsunięcia
    Jeżeli na aktywnej liście odsunięć nie ma zdefiniowanego żadnego typu odsunięcia lub gdy do istniejącej listy odsunięć dodany ma zostać nowy typ odsunięcia, to należy kliknąć ikonę Definicja nowego odsunięcia.
    • Jeżeli nie jest podświetlony żaden typ odsunięcia, to kliknięcie ikony spowoduje otwarcie okna dialogowego służącego do definiowania nowego typu odsunięcia. Pola zostaną wypełnione tak jak przy ostatniej definicji odsunięcia (oprócz pola ETYKIETA) lub przyjęte zostaną parametry domyślne.
    • Jeżeli jakieś odsunięcie jest podświetlone, to kliknięcie ikony spowoduje otwarcie okna dialogowego służącego do definiowania nowego typu odsunięcia. Wszystkie pola edycyjne, oprócz pola ETYKIETA, zostają wypełnione na podstawie podświetlonego typu.

      Otworzenie okna do definiowania nowego odsunięcia jest także możliwe poprzez dwukrotne kliknięcie elementu znajdującego się na liście odsunięć. W ten sposób otwiera się okno dialogowe Nowe odsunięcie z wypełnionymi wszystkimi polami edycyji zgodnie z typem odsunięcia wybranego przez użytkownika. Po dokonaniu odpowiednich modyfikacji parametrów zwolnienia jest on dodawany (uaktualniany) do aktywnej listy poprzez kliknięcie przycisku Dodaj lub naciśnięcie klawisza ENTER. Jeżeli etykieta nie zostanie zmieniona, pojawi się ostrzeżenie.

  2. Definicja odsunięcia w konstrukcji

Aby usunąć odsunięcie zdefiniowane w konstrukcji, należy:

  1. kliknąć na aktywną listę odsunięć,
  2. wybrać obiekt w konstrukcji, z którego ma być usunięte odsunięcie.

Tego typu odsunięcia nie można modyfikować; sposób jego nadania jest identyczny z procedurą nadawania odsunięcia w konstrukcji.

Po nadaniu odsunięcia jego symbol jest wyświetlany na ekranie graficznym.

Uwaga: Jeżeli w prętach konstrukcji zostały zdefiniowane zwolnienia DSC, to odsunięcia mogą nie działać poprawnie.
Uwaga: Jeżeli pręt jest złożony z łańcucha elementów (na przykład w przypadku przekroju o zmiennej bezwładności lub pręta do wymiarowania), to odsunięcie względne nadane na taki przekrój jest uwzględniane w widoczności dopiero po generacji modelu konstrukcji.
Uwaga: Począwszy od wersji 17.5 programu Robot, zmieniono działanie odsunięć dla słupów pionowych. Zdefiniowanie odsunięcia zachowa równoległość osi „z” układu lokalnego słupa przed i po wprowadzeniu odsunięcia (z uwzględnieniem kąta GAMMA). W poprzednich wersjach odsunięcie powodujące wychylenie od pionu takiego słupa mógł powodować znaczące obrócenie lokalnego układu współrzędnych wokół osi pręta. (układ lokalny uzależniony jest od położenia pręta — patrz Kąt GAMMA).

Rzeczywiste położenie lokalnego układu współrzędnych i przekroju dla prętów z odsunięciami jest obecnie poprawnie wyświetlane dopiero po generacji modelu, która jest domyślnie przeprowadzana bezpośrednio przed obliczeniami. lub może być przeprowadzona przez użytkownika niezależnie od obliczeń (patrz karta Model konstrukcji).