Po wybraniu karty Siły w oknie dialogowym Wybór wielkości dla prętów na ekranie pojawia się pokazane poniżej okno dialogowe.
W powyższym oknie dialogowym dostępne są następujące opcje:
-
Składowe sił
- FX — jeżeli ta opcja zostanie wybrana, to w tabeli pojawi się kolumna, w której prezentowane będą wyznaczone w trakcie analizy konstrukcji siły osiowe FX (siły podawane są w lokalnym układzie współrzędnych pręta).
- FY, FZ — jeżeli ta opcja zostanie wybrana, to w tabeli pojawi się kolumna, w której prezentowane będą wyznaczone w trakcie analizy konstrukcji siły ścinające FY lub FZ (siły podawane są w lokalnym układzie współrzędnych pręta).
- MX, MY, MZ — jeżeli ta opcja zostanie wybrana, to w tabeli pojawi się kolumna, w której prezentowane będą wyznaczone w trakcie analizy konstrukcji momenty MX, MY lub MZ (siły podawane są w lokalnym układzie współrzędnych pręta).
- Dodatkowo można wybrać opcję FX jako ściskanie i rozciąganie; jej włączenie powoduje, że wyniki dla siły osiowej będą prezentowane w dwóch kolumnach (jedna kolumna dla ściskania, a druga dla rozciągania).
- W dolnej części okna dialogowego znajdują się opcje umożliwiające prezentację w tabeli Odpór podłoża sprężystego dla prętów (opcje KY i KZ oraz opcje Reakcje KY i Reakcje KZ). Prezentacja wyników reakcji na pręcie jest obsługiwana tak jak siły wewnętrzne.
Wartości KY i KZ są otrzymywane jako reakcje podłoża sprężystego (R = K u, gdzie R to siła reakcji, K współczynnik odporu sprężystego podłoża, u przemieszczenie) na długości pręta w układzie lokalnym, jeżeli na pręcie zostało zdefiniowane sprężyste podłoże. W przypadku braku definicji podłoża sprężystego na pręcie wyświetlana jest w tabeli wartość Brak. Włączenie opcji Reakcje KY lub Reakcje KZ powoduje wyświetlenie wartości reakcji Ky/Kz. Jest ona przedstawiana jako suma (całka) odporu sprężystego podłoża dla pręta znajdującego się na podłożu sprężystym. Ta wartość jest stała dla całego pręta.
- W dolnej części okna dialogowego znajdują się opcja Siły z uwzględnieniem zespolenia z płytą. Włączenie opcji FRx, FRz lub MRy powoduje prezentację sił lub momentu zredukowanych do środka ciężkości żelbetowej belki, w której uwzględniono współpracę z płytą żelbetową (patrz: Obliczenia belek żelbetowych z płytą współpracującą).