Podpora — nieliniowość

Po wybraniu karty Nieliniowe w oknie Definicja podpory na ekranie pojawia się przedstawione poniżej okno dialogowe.

W górnej części okna dialogowego znajduje się pole Etykieta umożliwiające nadanie etykiety (nazwy) definiowanemu typowi podpory.

Naciśnięcie przycisku Definicja modelu nieliniowości powoduje otwarcie okna dialogowego umożliwiającego definicję krzywej określającej nieliniowy charakter podpory. Krzywe zdefiniowane w oknie dialogowym Definicja modelu nieliniowego będą widoczne w listach wyboru znajdujących się w powyższym oknie dialogowym. Nieliniowe zachowanie podpory będzie definiowane przez wybór dla danego stopnia swobody modelu nieliniowości opisującego jedną z zależności: przemieszczenie—siła lub obrót—moment. Wybór modelu będzie możliwy dopiero po zablokowaniu odpowiedniego kierunku.

Uwaga: Model nieliniowości zawiera informacje o stopniu swobody (przemieszczenie lub obrót); modele są więc filtrowane, to znaczy model nieliniowości z ustawionym typem przemieszczenie—siła nie jest widoczny w listach wyboru dla RX, RY i RZ.
Uwaga: Model nieliniowości opisuje charakterystykę podpory w węźle, a nie dla krawędzi lub powierzchni. Jeżeli podpora z modelem nieliniowym zostanie nadana na krawędź lub powierzchnię, to na każdym ich węźle zostanie nadana podpora z taką samą charakterystyką. Nie ma żadnej zmiany w charakterystyce modelu na węźle zależnej od powierzchni elementów dochodzących do węzła lub odległości pomiędzy węzłami na podpartej krawędzi. Na przykład nieliniowa podpora o charakterystyce sprężystej nadana na krawędź będzie dawać różną sprężystość zależnie od podziału krawędzi węzłami. Jedynie równy podział na węzły w odległości co 1m da w efekcie taką samą sztywność podpartej krawędzi jak podpory węzłowej.

W prawym, dolnym rogu okna przedstawiany jest schematyczny rysunek definiowanej podpory. Pod rysunkiem znajduje się przycisk Kierunek; jego naciśnięcie powoduje otwarcie okna dialogowego Kierunek podpory, w którym zdefiniowany może zostać kierunek lokalnej osi x podpory. Kierunek osi jest określany poprzez skierowanie go do punktu, węzła lub obrócenie podpory względem dowolnej osi globalnego układu współrzędnych.

Po naciśnięciu przycisku Dodaj zdefiniowana podpora zostanie dopisana do aktywnej listy podpór.

W dolnej części okna dialogowego znajduje się przycisk Zaawansowane (dostępny dla podpór węzłowych i liniowych, dla podpór powierzchniowych nie jest dostępny). Jego naciśnięcie powoduje otwarcie dodatkowego okna dialogowego Definicja podpory — zaawansowane.