Projektowanie przekrojów prętów

Ta opcja umożliwia definiowanie własnych przekrojów prętów oraz obliczanie charakterystyk tych przekrojów. Opcja dostępna jest po wybraniu ekranu Definicja przekroju w menu Narzędzia.

Podstawowymi funkcjami modułu Definicja przekroju są:

W module tym istnieją dwie opcje umożliwiające definiowanie przekroju poprzecznego oraz obliczania jego wielkości charakterystycznych. Te opcje to definiowanie i obliczanie: przekroju litego i przekroju cienkościennego. Każda z tych opcji działa nieco inaczej; wybór rodzaju przekroju poprzecznego wymusza zakres prowadzonych obliczeń, określa, w jaki sposób przekrój i wyniki obliczeń będą prezentowane na ekranie oraz narzuca używane algorytmy obliczeniowe.

Definiowany przekrój pręta pełnego może być:

Definiowanie przekroju należy rozpocząć od wyboru rodzaju przekroju:

Po wybraniu rodzaju przekroju użytkownik może rozpocząć definicję geometrii przekroju oraz wykonać obliczenia charakterystyk geometrycznych przekroju. Opcje opisane poniżej działają w podobny sposób dla przekroju litego i cienkościennego.

Kontury definiowanego przekroju mogą być tworzone za pomocą następujących opcji: wieloboki, prostokąty i okręgi. Zdefiniowany kontur może zostać zmodyfikowany; służą temu dwie opcje: Normalizacja nakładających się konturów i Modyfikacja punktów znajdujące się w menu Kontury.

Do zmiany położenia zdefiniowanego konturu wykorzystane mogą być również następujące opcje edycyjne:

Użytkownik może odczytać przekrój znajdujący się w standardowej bazie przekrojów, zmodyfikować go w module Definicja przekroju, a następnie dopisać do bazy przekrojów. Służą do tego opcje: Import z bazy i Zapisz w bazie.

Istnieje możliwość nadania różnych własności materiałowych poszczególnym konturom definiowanego przekroju. Służy temu opcja Właściwości znajdująca się w menu Kontury.

Wywołanie opcji Wyniki > Właściwości geometryczne > Wyniki powoduje rozpoczęcie obliczeń właściwości geometrycznych zdefiniowanego przekroju.

Dla przekroju pełnego na ekranie pojawia się okno dialogowe Wyniki, w którym prezentowane są wyniki obliczeń charakterystyk przekroju litego. W oknie graficznym prezentowane jest położenie centralnego i głównego układu współrzędnych.

Dla przekroju cienkościennego na ekranie pojawia się okno dialogowe Rezultaty, w którym prezentowane są wyniki obliczeń właściwości przekroju cienkościennego.

Wybranie opcji Wyniki > Właściwości geometryczne > Notka obliczeniowa po dokonaniu obliczeń właściwości geometrycznych przekroju powoduje otwarcie edytora tekstowego, w którym znajdować się będą dane dotyczące przekroju i wyniki obliczeń właściwości geometrycznych.

Wybranie opcji Wyniki > Analiza naprężeń powoduje uruchomienie modułu Analiza naprężeń.

Zobacz także:

Właściwości przekroju

Biblioteka przekrojów litych (definicja przekroju złożonego)