Opcja służy do definiowania wzmocnień przywęzłowych dla prętów konstrukcji.
- Kliknij menu Geometria > Dodatkowe atrybuty > Wzmocnienia.
- Kliknij przycisk .
Użyj tej opcji, aby zdefiniować wzmocnienia dla prętów konstrukcji w strefach przywęzłowych. Wzmocnienia przywęzłowe są używane w konstrukcji, aby polepszyć sztywność prętów w strefach przywęzłowych. Umożliwiają one przeniesienie większych momentów i sił poprzecznych w tych strefach, wykorzystując mniejsze przekroje na całym pręcie.
Uwaga: Wzmocnienia mogą być nadawane tylko na przekroje dwuteowe. Wzmocnienia dla innych typów przekrojów (np. przekrojów rurociągów, przekrojów poprzecznych itp.) nie może być zdefiniowany. Podczas weryfikacji modelu konstrukcji zostanie wyświetlone ostrzeżenie informujące o powstaniu definicji wzmocnienia dla typu przekroju innego niż dwuteowy.
Są dwa rodzaje wzmocnień:
- Płyty o określonych wymiarach
- Przycięty w odpowiedni sposób przekrój danego pręta
Definicja wzmocnienia odbywa się poprzez podanie typu wzmocnienia i jego wymiarów (w wielkościach bezwzględnych lub względnych) oraz określenie rodzaju wzmocnienia (górne, dolne, obustronne). Tak wprowadzone wzmocnienie zostaje zapisane pod ustaloną przez użytkownika nazwą. Może być ono potem wielokrotnie używane w konstrukcji. Wzmocnienia dla danego pręta wprowadza się osobno dla każdego z końców pręta.
Po wybraniu tej opcji na ekranie pojawia się pokazane poniżej okno. Zawiera ono pole listy aktywnej, pole aktywnej selekcji oraz przyciski standardowe (Zastosuj, Zamknij, Pomoc). W polu listy aktywnej znajdują się informacje o etykiecie i typie zdefiniowanego wzmocnienia.
W górnej części okna znajdują się następujące ikony:
- — umożliwia dodanie nowego typu wzmocnienia (Definicja nowego typu wzmocnienia)
- — umożliwia usunięcie wybranego typu wzmocnienia z listy aktywnej
- , , i — umożliwiają wyświetlanie listy aktywnych wzmocnień jako: dużych ikon, małych ikon, krótkiej listy oraz pełnej listy.
- — umożliwia usunięcie z listy aktywnej wszystkich typów wzmocnień, które nie występują w projektowanej konstrukcji.
- — umożliwia otwarcie okna dialogowego Baza charakterystyk.
Podobnie jak w oknie dialogowym służącym do definiowania przekrojów lub podpór, proces definiowania wzmocnień w konstrukcji został podzielony na dwa etapy:
- Definiowanie typu wzmocnienia
Jeżeli w aktywnej liście wzmocnień nie ma zdefiniowanego żadnego typu wzmocnienia lub gdy do istniejącej listy wzmocnień dodany ma zostać nowy typ wzmocnienia, to należy kliknąć ikonę Definicja nowego typu wzmocnienia:
- Jeśli żaden typ wzmocnienia nie został wybrany; kliknięcie ikony Nowe wzmocnienie powoduje otwarcie okna dialogowego dla nowego typu wzmocnienia. Pierwsza karta jest aktywowana wraz z polami zdefiniowanymi wcześniej (z wyjątkiem pola ETYKIETA) lub ustawione są domyślne parametry.
- Jeśli żadne ze wzmocnień nie zostało wybrane, kliknięcie ikony Nowe wzmocnienie spowoduje otwarcie okna dialogowego dla nowego typu wspornika. Aktywowana jest karta odpowiednia dla wybranego przekroju. Wszystkie pola edycyjne, oprócz pola ETYKIETA, zostają wypełnione na podstawie podświetlonego typu wzmocnienia.
Otworzenie okna do definicji nowego wzmocnienia jest także możliwe poprzez dwukrotne kliknięcie w element znajdujący się na liście aktywnych wzmocnień. Efektem tego jest otwarcie okna dialogowego Nowe wzmocnienie z wypełnionymi wszystkimi polami edycyjnymi zgodnie z typem wzmocnienia, którego wybrał użytkownik. Po dokonaniu odpowiednich modyfikacji parametrów wzmocnienia jest on dodawany (uaktualniany) do aktywnej listy poprzez kliknięcie w przycisk DODAJ lub naciśnięcie przycisku <ENTER>. Jeżeli etykieta nie zostanie zmieniona, to również jak przy tworzeniu nowego wzmocnienia, pojawi się ostrzeżenie. Ta opcja w oknie dialogowym umożliwia łatwą modyfikację wzmocnienia.
-
Nadawanie wzmocnienia w konstrukcji.
Aby usunąć wzmocnienie z konstrukcji:
- Należy kliknąć na aktywnej liście wzmocnień,
- Należy wybrać obiekt w konstrukcji, z którego chciałoby się usunąć wzmocnienie.
Wzmocnienia zerowego nie można modyfikować; sposób jego nadania jest identyczny z procedurą nadawania typu wzmocnienia w konstrukcji.
Po nadaniu wzmocnienia jego symbol jest rysowany na ekranie graficznym.
Wzmocnienia uwzględniane są na kolejnych etapach obliczeń w następujący sposób:
- Podczas obliczeń statycznych: na części pręta ze wzmocnieniem przyjmowany jest przekrój o zmiennej bezwładności o wymiarach wynikających z definicji wzmocnienia.
- Podczas wymiarowania połączeń — przy definicji połączenia stalowego wymiary wzmocnienia są automatycznie przenoszone do modułu połączeń. Ich modyfikacja powoduje konieczność uaktualnienia wymiarów zdefiniowanego wzmocnienia lub stworzenia nowego.
- Podczas obliczeń normowych: w trakcie normowej weryfikacji prętów ze wzmocnieniami przyjmowane są pewne założenia odnośnie do zastępczych parametrów przekroju dla pręta jako całości. Moment bezwładności pręta zastępczego liczony jest na podstawie długości i bezwładności poszczególnych elementów składowych pręta tzn. odcinków ze wzmocnieniami i bez. Właściwości zastępcze służą do obliczeń stateczności ogólnej pręta. Naprężenia sprawdzane są w poszczególnych punktach pręta z uwzględnieniem rzeczywistych właściwości przekroju.
Wymiarowanie, czyli znajdywanie optymalnych przekrojów pręta, odbywa się również z uwzględnieniem wzmocnień.
Uwaga: Wzmocnienia zapisane za pomocą wielkości względnych są automatycznie dopasowywane do pręta i przekroju. Stąd w wymiarowaniu przy zmianie przekroju zmieniają się również wymiary wzmocnienia ( te wymiary, które są zależne od wymiarów przekroju ).