Nowy przekrój

Po naciśnięciu ikony w oknie Przekrój na ekranie pojawi się okno, które składa się z następujących kart:

Uwaga: Opis przedstawiany poniżej oraz opis wszystkich kart dotyczy przekrojów stalowych (podobny wygląd kart jest dla przekrojów drewnianych i aluminiowych). Jeżeli w oknie dialogowym Przekroje wybrany zostanie typ przekroju betonowy (np. słup żelbetowy lub belka żelbetowa), okno dialogowe Nowy przekrój będzie miało inny wygląd.

Dostępne typy przekrojów poprzecznych:

Przykładowo dla belki żelbetowej okno dialogowe Nowy przekrój przybiera postać pokazaną na poniższym rysunku.

W przedstawionym powyżej oknie użytkownik może:

  1. Wybrać typ przekroju belki (prostokątny, teowy, teowy z obniżonymi półkami, dwuteowy) i określić wymiary przekroju.
  2. określić nazwę przekroju; Robotdomyślnie wpisywana jest nazwa przekroju złożona z kilku liter oznaczających typ przekroju oraz wymiarów przekroju poprzecznego
  3. wybrać kolor przekroju.

Użytkownik ma do wyboru jeden z czterech typów przekroju belki/ławy: prostokątny, teowy, dwuteowy oraz teowy z obniżonymi półkami. W oknie dialogowym prezentowane są parametry określające wybrany typ przekroju. Okno dialogowe prezentowane powyżej określa parametry dla przekroju prostokątnego. Podobne opcje są dostępne w oknie, gdy wybrany zostanie przekrój teowy. Po wybraniu przekroju teowego z obniżonymi półkami w oknie dialogowym pojawiają się dwie dodatkowe karty: Płyty i Wcięcia.

Włączenie opcji Zastosuj zmienny przekrój daje możliwość nadania liniowo zmiennego przekroju poprzecznego belki poprzez podanie w polu h2 — wartości będącej odpowiednikiem wysokości prawego końca wybranego segmentu.

Opcja Redukcja mom. bezwładności pozwala na określenie współczynników redukujących momenty bezwładności przekroju (Ix, Iy lub Iz) w definicji przekroju (belka żelbetowa i słup żelbetowy). Redukcja jest związana z charakterystyką danego przekroju, a nie jest globalnym parametrem analizy. Zredukowane momenty bezwładności są widoczne (w tabelach lub oknach dialogowych) jako aktualne charakterystyki przekrojów. Zredukowane charakterystyki są brane pod uwagę w czasie obliczeń statycznych oraz są przekazywane do modułów wymiarujących.

Redukcja momentów bezwładności dla przekrojów żelbetowych jest stosowana w obliczeniach statycznych w celu uwzględnienia wpływu zarysowania przekrojów. Metoda taka jest dopuszczona m.in. przez normy USA (UBC 1997 punkt 1910.11.1 lub ACI 318 p.10.11.1).

Na kartach są wyświetlane ostatnio używane ustawienia parametrów. Po otwarciu po raz pierwszy mają one następujące ustawienia domyślne:

Dziedziczenie danych odbywa się tylko pomiędzy kartami Parametryczne a O zmiennym przekroju. Jeżeli w przekrojach użytkownika zdefiniowano typ przekroju i jego parametry, to po przejściu na kartę O zmiennym przekroju typ przekroju przenosi się razem z typem pręta, kątem GAMMA oraz wartościami parametrów, które wpisuje się jako wartości wymiarów w węźle początkowym pręta.

W dolnej części okna dialogowego znajduje się pole, w którym prezentowana jest nazwa materiału przypisanego przekroju.

Patrz również:

Oznaczenia niektórych przekrojów

Baza przekrojów