Analiza sejsmiczna opiera się na „metodzie spektrum odpowiedzi”. Wszystkie dane są definiowane w taki sam sposób, jak w przypadku analizy modalnej. Dodatkowo, aby określić kształt spektrum odpowiedzi, należy określić parametry wymagane przez określoną normę krajową. Prowadzone obliczenia i uzyskiwane wyniki są takie same, jak dla analizy spektralnej.
Oprócz wyników, które są uzyskiwane jak w analizie modalnej, dla każdej formy własnej w analizie sejsmicznej wyznaczane są następujące wielkości:
- Mnożnik wymuszenia analizy sejsmicznej (wartość przyspieszeniowego spektrum odpowiedzi),
- Sejsmiczne współczynniki udziału obliczane są tak, jak dla analizy modalnej. Jednak wektor D opisujący kierunek wymuszenia jest definiowany przez użytkownika. Współczynniki są wyznaczane dla każdego dynamicznego stopnia swobody zgodnie z metodą wybraną w Preferencjach zadania (Maksymalny lub Odmienny).
- Sejsmiczne współczynniki modalne otrzymuje się po przemnożeniu mnożnika wymuszenia sejsmicznego i odpowiedniego sejsmicznego współczynnika udziału dla każdego dynamicznego stopnia swobody.
- Przemieszczenia, siły wewnętrzne i reakcje dla każdej formy drgań lub w formie kombinacji kwadratowej uzyskanej metodą SRSS lub CQC.
- Siły pseudostatyczne są to obciążenia zewnętrzne wygenerowane zgodnie z założeniami analizy sejsmicznej.
Dla analizy sejsmicznej dostępne są takie same metody kombinacji kwadratowych, jak dla analizy spektralnej.