Przecięcia paneli

Opcja Przecięcia paneli (dostępna także z menu Wyniki) umożliwia tworzenie wykresów sił wewnętrznych i przemieszczeń w powierzchniowych elementach skończonych. Stanowi to dopełnienie opcji Mapy.

Wykresy są rysowane dla dowolnych przecięć zdefiniowanych przez użytkownika. Dla konstrukcji płaskich przekrój wykonywany jest wzdłuż prostej lub odcinka leżącego w płaszczyźnie konstrukcji. Dla powłok przekrój definiowany jest przez płaszczyznę dowolnie położoną w przestrzeni. Użytkownik może dla tej samej konstrukcji zdefiniować kilka wykresów na przecięciach konstrukcji. Do utworzenia wykresu dowolnej z dostępnych obecnie wartości sił wewnętrznych, naprężeń i przemieszczeń lokalnych w elementach skończonych, konieczne jest zdefiniowanie linii przekroju oraz podanie, która z dostępnych wartości ma być wyświetlana na wykresie.

Opcja umożliwia zdefiniowanie więcej niż jednej płaszczyzny (prostej) przekroju. Tak więc wykresy mogą być rysowane jednocześnie wzdłuż kilku przekrojów. Definicja nowego przekroju dodaje ten przekrój do zdefiniowanych wcześniej. Wykresy mogą być rysowane jako styczne lub prostopadłe względem płaszczyzny cięcia. Można również użyć wygładzania dla przejścia między elementami.

W oknie dialogowym Przecięcia paneli można wybrać następujące karty:

Uwaga: Jeśli zostanie wybrana norma żelbetowa umożliwiająca obliczenia według SLS, dostępna będzie również karta SLS.

Aby przedstawić na ekranie wykres dowolnej wielkości, należy:

  1. zdefiniować przecięcie przez konstrukcję płytową lub powłokową
  2. wybrać wielkość, która ma być prezentowana na wykresie
  3. określić parametry wykresu
  4. Kliknąć przycisk OK.

Prezentowane wykresy mogą być wyświetlane z użyciem opcji z wygładzaniem.

Wygładzanie

Wyniki dla powierzchniowych elementów skończonych są wyznaczane w punktach Gaussa znajdujących się wewnątrz każdego elementu. Wyniki szacowane we wspólnym węźle elementów dochodzących mogą się nieco różnić w każdym z elementów, a izolinie mogą być nieciągłe. Aby uzyskać gładką mapę dla wybranej wartości, wybierz opcję wygładzania. Powoduje to uśrednianie wartości w węźle na podstawie wszystkich wartości otrzymanych w elementach dochodzących do węzła.

Patrz również:

Definicja głównego kierunku układu współrzędnych.