Schematy wyboczeniowe (SANS 10162-1:2011)

Ta opcja służy do definiowania długości wyboczeniowej prętów zgodnie z południowoafrykańskimi normami SANS 10162-1:2011. Jest dostępna po naciśnięciu odpowiedniej ikony (dla kierunku Y lub Z) znajdującej się w polu Współczynnik długości wyboczeniowej znajdującego się w oknie dialogowym Definicja pręta — parametry.

Po wybraniu jednej z ikon z odpowiednimi warunkami podparcia końców pręta współczynnik do obliczania długości wyboczeniowej jest wprowadzany automatycznie.

Ikony są podzielone na dwie grupy:

Program nie dokonuje sam analizy polegającej na ustaleniu czy efekty wyboczenia mogą być pominięte, czy nie. Jeśli użytkownik chce wyeliminować efekty wyboczeniowe z obliczeń, musi wybrać ikonę. Kliknij , aby pominąć wyboczenia w procesie obliczeniowym. Naciśnięcie ikony powoduje przyjęcie, że obliczenia długości wyboczeniowej słupa przeprowadzone zostaną według procedury automatycznej (patrz: Automatyczna długość wyboczeniowa).

Klikniecie powoduje przyjęcie, że obliczenia długości wyboczeniowej słupa przeprowadzone zostaną według procedury automatycznej (patrz: Automatyczna długość wyboczeniowa).

Ostatnia ikona pozwala na uwzględnienie w obliczeniach prętów z wewnętrznymi stężeniami (usztywnienia boczne analizowanych prętów ograniczające długość wyboczeniową). Po kliknięciu tej ikony na ekranie pojawia się okno dialogowe Stężenia wewnętrzne, w którym określone mogą zostać parametry usztywnień bocznych.