Współczynnik długości zwichrzeniowej

Opcja służy do określenia odpowiednich odległości przekrojów pręta zabezpieczonych przed skręcaniem — tzw. długości zwichrzeniowej Jest dostępna po naciśnięciu jednego z klawiszy: Półka górna lub Półka dolna znajdujących się w polu Parametry zwichrzeniowe znajdującego się w oknie dialogowym Definicja pręta — parametry. Na ekranie pojawia się okno dialogowe pokazane na poniższym rysunku:

Okno dialogowe zawiera typowe warunki podpór elementów na podstawie długości zwichrzenia współczynników. Z uwagi na możliwość mocowania osobno półki górnej lub dolnej oraz występowania w różnych przypadkach obciążeniowych naprężeń ściskających w górnej lub dolnej półce rozróżnia się dwie długości zwichrzeniowe. Odpowiednie długości są kontrolowane przez współczynnik, przez który należy pomnożyć długość bazową pręta, aby uzyskać długość zwichrzeniową. Jako długość bazową stosuje się długość IZ. W powyższym oknie dialogowym znajdują się typowe sposoby zamocowań pręta, które warunkują odpowiednie wartości współczynników długości zwichrzeniowej.

W celu odpowiedniego obliczenia współczynnika zwichrzeniowego niezbędne jest podanie długości zwichrzeniowej. Zdefiniuj współczynnik długości wyboczeniowej, klikając ikonę i edytując pole.

Kliknij opcję aby uwzględnić w obliczeniach pręty z wewnętrznymi stężeniami (usztywnienia boczne analizowanych prętów ograniczające długość zwichrzeniową). Parametry usztywnień bocznych mogą zostać określone po dwukrotnym kliknięciu tej ikony i wprowadzeniu informacji w oknie dialogowym Stężenia wewnętrzne.