Parametry

Po wybraniu karty Parametry w oknie Definicja modelu nieliniowego na ekranie pojawia się przedstawione poniżej okno dialogowe.

Opcje znajdujące się na tej karcie pozwalają na definicję modelu nieliniowego. W górnej części okna dialogowego znajduje się niedostępne pole edycyjne, w którym prezentowana jest nazwa aktywnego modelu nieliniowego oraz następujące opcje: Symetria, Półoś dodatnia i Półoś ujemna. Jeżeli opcja Symetria jest włączona, to opcje Półoś dodatnia i ujemna nie są dostępne, a definicja modelu dotyczy osi dodatniej (oś ujemna jest automatycznie określana na podstawie definicji dodatniej osi). Jeżeli opcja Symetria jest wyłączona, to opcje Półoś dodatnia i ujemna są dostępne; definicja osi dodatniej i osi ujemnej jest dokonywana oddzielnie.

Dostępne są następujące typy nieliniowości:

W przypadku definicji wykresu przy użyciu opcji Funkcja wielkości charakteryzujące przebieg funkcji (wykres) nie będą przeliczane. Stąd należy je podawać w jednostkach bazowych programu Robot, tj. siła (N), moment (Nm), przemieszczenie (m) i obrót (rad). W pozostałych przypadkach parametry opisujące poszczególne funkcje są wielkościami o określonych jednostkach (wyświetlonych w oknach dialogowych) i przy zmianie jednostek będą przeliczane automatycznie.

Zawartość dolnej części okna dialogowego (Definicja) zależy od wybranego typu nieliniowości. W tej części okna dialogowego prezentowane są parametry konieczne do zdefiniowania modelu nieliniowości. Poniżej przedstawiono parametry określane dla dostępnych typów modeli nieliniowości:

Liniowy

Parametry:

K ≥ 0

Biliniowy

Parametry:

K1 ≥ 0

D1 ≥ 0

K2 ≥ 0

Sztywno—plastyczny

Parametry:

K ≥ 0

Flim > 0

parametr sztywności > 0

Paraboliczny

(np. beton)

Parametry:

K ≥ 0

Dlim > 0

Dmax — należy do przedziału (0, 2*Dlim)

Flim > 0

Paraboliczny wg EC2

(np. beton)

Parametry:

K ≥ 0

Dlim > 0

Dmax — należy do przedziału (0, 2*Dlim)

Flim > 0

Idealna plastyczność

(np. grunt)

Parametry:

K ≥ 0

Dlim > 0

Flim > 0

W (lub a) — W należy do przedziału (0, 1)

Plastyczność ze wzmocnieniem

(np. stal)

Parametry:

K0 ≥ 0

K1 ≥ 0

Dlim > 0

Flim > 0

W (lub a) — W należy do przedziału (0, 1)

Bufor/hak

Parametry:

K ≥ 0

D ≥ 0

Funkcja

Parametry (dla modelu z całkowitą sztywnością w podporze nieliniowej — włączona opcja Usztywnienie):

D ≥ 0

parametr sztywności > 0

Pozwala na definicję modelu złożonego z funkcji działających w określonych przedziałach. Funkcje są definiowane przez podanie Wyrażenia. Działanie funkcji obejmuje zakres: (początek, początek następnego wyrażenia).

W pierwszym wyrażeniu za początek przedziału przyjmuje się wartość —∞, a za koniec +∞. (Uwaga: jeśli zostanie użyte wyrażenie inf, to ostatni przedział zakończy się na wartości maksymalnego przemieszczenia/obrotu).

Jeżeli w polu Wyrażenie wpisana zostanie wartość np. "5", to oznaczać to będzie definicję poprzez podanie punktu dyskretnego o tej współrzędnej (Uwaga: jeżeli wpisana zostanie wartość 5 bez cudzysłowu, to będzie to oznaczało przyjęcie funkcji stałej y=5). Kolejne punkty dyskretne będą łączone odcinkami.

Jednostki parametrów dla dostępnych typów modeli nieliniowości:

 

Typ: Siła — Przemieszczenie

Typ: Moment — Obrót

K

Siła / Wymiary konstrukcji

np. kN / m

Moment / Kąt (wyniki)

np. kN * m / rad

D

Przemieszczenie liniowe

np. cm

Kąt / obrót (wyniki)

np. rad

F

Siła

np. kN

Moment

np. kN * m

W

Jednostka bezwymiarowa

jednostka bezwymiarowa