Na karcie Podbeton/Fundament blokowy można zdefiniować wymiary podbetonu/fundamentu blokowego.
Uwaga: Karta Podbeton/Fundament blokowy jest dostępna, jeśli na karcie Ogólne jest wybrana opcja fundamentu opartego na podbetonie. Po naciśnięciu ikony
(Podbeton) należy kliknąć przycisk Zastosuj. Opcja Podbeton/Fundament blokowy jest dostępna tylko dla francuskich norm geotechnicznych DTU 13.12 i Fascicule No 62 — Titre V.
Dostęp
Wybierz układ Wymiarowanie żelbetu Zbrojenie rzeczywiste, a następnie utwórz nowy element żelbetowy lub otwórz istniejący.
Domyślnie to okno dialogowe jest dostępne u dołu karty Fundament — Widok w układzie Zbrojenie rzeczywiste. Można też uzyskać dostęp do tego okna dialogowego w następujący sposób:
- Kliknij opcje Element żelbetowy Wymiary.
- Kliknij przycisk (Definicja wymiarów).
Elementy okna dialogowego
- Podbeton / Fundament blokowy
-
W powyższym oknie dialogowym określone mogą zostać wymiary podbetonu (betonu chudego) / fundamentu blokowego.
Podbeton bez odsadzek (identyczne wymiary jak fundament) — definiuje jedynie grubość (wysokość) podbetonu / fundamentu blokowego
Podbeton z równymi odsadzkami — definiuje wymiar odsadzki oraz grubość (wysokość) podbetonu / fundamentu blokowego
Podbeton z dowolnymi wymiarami odsadzek — definiuje wymiary odsadzek w każdym kierunku oraz grubość (wysokość) podbetonu / fundamentu blokowego.
Uwaga: Podczas obliczeń stopy spoczywającej na podbetonie (betonie chudym) / fundamencie blokowym sprawdzane są następujące warunki:
- Stopa fundamentowa. Pojemność i stabilność na przewrócenie.
- Dla styku stopa / podbeton / fundament blokowy: odrywanie (powierzchnia pracy)
- Dla podbetonu / fundamentu blokowego: nośność na kierunku X/Y, nośność boczna na kierunku X/Y.
W przypadku gdy generowane jest zbrojenie łącznikowe pomiędzy stopą fundamentową a podbetonem/fundamentem blokowym nie jest sprawdzany warunek na poślizg.
- Fundament blokowy
-
W przypadku wybrania opcji Fundament blokowy w powyższym oknie dialogowym wyświetlą się dodatkowe parametry:
- Kh — poziome ściśliwości gruntu.
- K v — pionowe ściśliwości gruntu.
- H0 — wysokość gruntu mierzona od szczytu fundamentu blokowego, dla którego nie będzie obliczane naprężenie (nie jest uwzględniane w obliczeniach).
- Krok optymalizacji
-
Określa parametry optymalizacji w przypadku, gdy przyjęte wymiary fundamentu blokowego nie spełnią wymagań (w szczególności dla fundamentu blokowego optymalizowanym wymiarem jest wysokość H). Po zaznaczeniu opcji należy wybrać sposób optymalizacji:
- O określoną długość (m)
- O wartość procentową dotychczasowego wymiaru (%).
Uwaga: Obliczenia dla fundamentu blokowego wykonywane są niezależnie na kierunku X i na kierunku Y.
Naprężenie w gruncie dla fundamentu blokowego można wyznaczyć za pomocą metody presjometrycznej naprężeniowej: dopuszczalnej, SLS i ULS.