Wybierz okno Analiza szczegółowa, aby wybrać wartości dla prętów wybranych dla konstrukcji oraz aby określić parametry prezentacji wyników.
Okno dialogowe Analiza szczegółowych składa się z pięciu kart.
- NTM
- Naprężenia
- Zbrojenie
- Parametry
- Punkty podziału.
Trzy pierwsze karty (NTM, Naprężenia i Zbrojenie) pozwalają na wybranie wielkości, które będą prezentowane dla wybranych prętów konstrukcji. Wartości wybranych wielkości (przemieszczeń, sił wewnętrznych, naprężeń, teoretycznych (wymaganych) lub rzeczywistych (dostarczonych) wartości powierzchni zbrojenia lub stopnia zbrojenia) będą przedstawiane graficznie na ekranie oraz tekstowo w tabeli. Można oczywiście wybierać kilka wielkości jednocześnie do prezentacji dla wybranych prętów konstrukcji.
W oknie dialogowym na karcie NTM znajdują się opcje umożliwiające prezentację reakcji podłoża sprężystego dla prętów (opcje KY i KZ). Wartości KY i KZ są otrzymywane jako reakcje podłoża sprężystego (R = K u, gdzie R — siła reakcji, K — współczynnik odporu sprężystego podłoża, u — przemieszczenie) na długości pręta w układzie lokalnym, jeżeli na pręcie zostało zdefiniowane podłoże sprężyste.
Uwaga: Przemieszczenia wybrane na karcie NTM będą prezentowane jedynie w tabeli (nie będą przedstawiane w postaci wykresów).
Patrz również:
Naprężenia — tabele
Kartę Zbrojenie okna dialogowego Analiza szczegółowa pokazano na poniższym rysunku. Na tej karcie wybrane mogą zostać do prezentacji następujące wielkości.
- Zbrojenie teoretyczne (wymagane) — zbrojenie górne (wzdłuż boku o długości b), zbrojenie dolne (wzdłuż boku o długości h).
- Zbrojenie rzeczywiste (dostarczone) — zbrojenie górne (wzdłuż boku o długości b), zbrojenie dolne (wzdłuż boku o długości h).
- Teoretyczny (wymagany) i rzeczywisty (dostarczony) stopień zbrojenia.
- Teoretyczny (wymagany) i rzeczywisty (dostarczony) rozstaw strzemion (zbrojenia poprzecznego).
- Gęstość poprzeczna — współczynnik powierzchni zbrojenia poprzecznego na jednostkę długości elementu żelbetowego.
- Liczba prętów górnych (zbrojenie górne) — wzdłuż boku o długości b
- Liczba prętów górnych (zbrojenie dolne) — wzdłuż boku o długości h.
- Pokaż teoretyczne (wymagane) i rzeczywiste (dostarczone) wartości na jednym wykresie. Jej włączenie powoduje, że dla wybranej wielkości na tym samym wykresie przedstawiane będą dwie wielkości: teoretyczna (wymagana) i rzeczywista (dostarczona). Jeżeli ta opcja jest wyłączona, to wszystkie wielkości są prezentowane na osobnych wykresach.
Dwie kolejne karty okna dialogowego Analiza szczegółowa pozwalają określić, w jaki sposób prezentowane będą na wykresie i w tabeli wybrane wielkości. Na karcie Parametry określony może zostać sposób prezentacji wykresów na ekranie graficznym. Karta Punkty podziału umożliwia określenie punktów pośrednich na pręcie, dla których w tabeli prezentowane będą wartości wybranych wielkości do prezentacji.
W karcie Parametry znajdują się następujące opcje.
- Pole Opis wykresu określa, jak opisy wartości zostaną przedstawione na wykresie.
- Brak — opisy dostępnych wartości w oknie dialogowym Analiza szczegółowa nie będą wyświetlane na wykresie.
- Etykiety — jeżeli ta opcja zostanie wybrana, to opisy wykresów wielkości dostępnych w oknie Analiza szczegółowa będą prezentowane w postaci karteczek prezentujących wartości w wybranych punktach prętów. Etykiety są nieznacznie odsunięte od wykresów.
- Tekst — jeżeli ta opcja zostanie wybrana, to opisy wykresów wielkości dostępnych w oknie Analiza szczegółowa będą prezentowane w postaci wartości w wybranych punktach prętów. Opisy są umieszczane prostopadle do prętów.
- Dla opcji Etykiety i Tekst dostępne staje się pole wyboru Wartości. Służy ono wyświetlania liczby opisów wykresów prezentowanych w widoku. Dostępne są następujące opcje:
- Wszystkie — opisy wykresów są wyświetlane na każdym elemencie obliczeniowym na jego początku i końcu oraz w miejscach wartości maksymalnej i minimalnej.
- Lokalne ekstrema — opisy wykresów są wyświetlane tylko dla maksymalnych i minimalnych wartości pręta. Jest to szczególnie użyteczne, gdy pręty są podzielone na więcej elementów obliczeniowych, i tylko wartości skrajne są pożądane, a nie wartości przejściowe.
- Globalne ekstrema — opisy są wyświetlane tylko dla globalnej wartości maksymalnej i minimalnej, czyli prezentowane są wartości ekstremalne dla całej konstrukcji.
- W polu Wartości dodatnie i ujemne można zdecydować, czy kolorem rozróżniane będą dodatnie i ujemne wartości na wykresach prezentowanej wielkości.
- W polu Wypełnianie można określić sposób wypełnienia wykresu (kreskowe lub pełne).
Opcje w karcie Punkty podziału zawierają następujące opcje:
- Na karcie Punkty podziału określone mogą zostać punkty, dla których prezentowane będą wartości w tabeli.
- Jeżeli wybrana zostanie opcja N—punktów na długości pręta, to w odpowiednim polu określona może zostać liczba punktów (w tym węzeł początkowy i końcowy pręta) rozłożonych równomiernie na długości pręta, dla których prezentowane będą wartości. Domyślna wartość N = 2. Oznacza, że wartości wybranych do prezentacji wielkości będą przedstawiane w tabeli jedynie dla początku i końca pręta. Jeśli N = 3, dokładnie na środku pręta zostanie dodany punkt, dla którego przedstawiane będą wartości odpowiednich wielkości.
- Jeżeli wybrana zostanie opcja Charakterystyczne, to będzie można określić punkt na długości pręta (podając odległość od początku pręta — bezwzględnie lub względnie), w którym należy przedstawić wartości wybranych wielkości. Przy kolejnych punktach, w których prezentowane będą wyniki, załączane będą następujące opisy:
- Auto — punkty wygenerowane automatycznie
- Defin. — punkty zdefiniowane przez użytkownika
- Zero — punkty charakterystyczne na pręcie (miejsca, w których wartość wybranej wielkości jest równa zeru, punkty ekstremalnych wartości wybranej wielkości).
- Odśwież — uaktualnienie listy punktów (po zmianach dokonanych przez użytkownika), w których podawane będą wartości wybranych do prezentacji wielkości.
- Usuń — usunięcie punktów na długości pręta, w których podawane miały być wartości wybranych do prezentacji wielkości.
- Dodaj — dodanie punktów na długości pręta, w których podawane będą wartości wybranych do prezentacji wielkości.
- Jeżeli wybrana zostanie opcja Otwórz nowe okno, to na ekranie pojawi się nowe okno, w którym prezentowane będą wykresy wybranych w oknie Analiza szczegółowa wielkości.